کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 06 اسفند 1399   Wednesday 24 February 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 بهمن 1394

صفحه خبر: اقتصادی

بزرگترین هلدینگ پتروشیمی جهان قصد دارد در فاز اول، 4 میلیارد دلار برای ساخت مجتمع پتروشیمی در ایران سرمایه‌گذاری کند. به گزارش ایرنا، پس از لغو تحریم‌ها، شرکت‌های بین المللی برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده اند؛ این شرکت‌ها افزون بر تامین منابع مالی، تمایل دارند فناوری‌های جدید را نیز به ایران منتقل کنند.
برآورد می شود ایران باید سالانه 7 تا 10 میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی جذب کند که بخش عمده ای از آن از طریق سرمایه‌گذاری خارجی خواهد بود، بنابراین روند مذاکره با شرکت‌های خارجی به سرعت پیش می رود.
در تازه ترین تحول از پرونده سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت پتروشیمی ایران اعلام شده است که بزرگ ترین هلدینگ پتروشیمی جهان قصد دارد 4 میلیارد دلار به ایران وارد کند.
به گزارش ایمیدرو، مرضیه شاهدانی، معاون وزیر نفت و
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در دیدار با هیئت عامل
ایمیدرو گفت: شرکت آلمانی بی ای اس اف آماده سرمایه‌گذاری 4 میلیارد دلاری در منطقه ویژه صنایع معدنی پارسیان برای احداث صنایع پتروشیمی است.
عادل نژادسلیم نیز با تشریح جزئیات این طرح اعلام کرد: در این
سرمایه‌گذاری قرار است شرکت آلمانی با سهم 60 درصدی،
4 میلیارد دلار سرمایه وارد این پروژه کند و 40 درصد نیز از طرف ایرانی تامین شود.
وی ادامه داد: این شرکت آلمانی در نظر دارد در فاز دوم، سرمایه‌گذاری بیشتری در این حوزه انجام دهد.
منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان توسط ایمیدرو، در غرب استان هرمزگان و در مجاورت عسلویه ایجاد شده است که با توجه به نزدیکی با آب‌های آزاد و امکانات اختصاصی همچون اسکله، گمرک، جاده و ... شرایط مساعدی برای تامین نیاز بازار داخل به ویژه صادرات دارد.
شرکت بی ای اس اف، تاکنون 6 شهرک پتروشیمی در کشورهای مختلف دنیا ایجاد کرده و طبق برنامه خود قرار است شهرک هفتم را در ایران (پارسیان) راه‌اندازی کند.
هلدینگ «بی ای اس اف» در سال 2014 با درآمد
74 میلیارد یورویی، رتبه نخست شرکت‌های پتروشیمی دنیا را کسب کرده است.
پیش از این نیز شاهدایی از سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های آلمانی و ژاپنی در ایران خبر داده و گفته بود: شرکت‌های لینده آلمان و میتسویی ژاپن با مشارکت یکدیگر در نظر دارند
در چند طرح پتروشیمی ایران به مبلغ چهار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند.
وی افزود: شرکت‌هایی که پیش از اجرایی شدن برجام مذاکره کرده و درباره وضعیت صنعت پتروشیمی ایران بررسی‌هایی را انجام داده بودند، در روزهای پس از لغو تحریم‌ها آمدند و مذاکره‌های تکمیلی را برگزار کردند.
سرپرست مدیریت طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: این دو شرکت آلمانی و ژاپنی حدود چهار میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد که البته پروژه‌های مربوط به آنها نهایی نشده است.
به گزارش ایرنا، ایران اکنون ظرفیت تولید سالانه60 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی را داراست و در نظر دارد تا سال 1404 این ظرفیت را به 180 میلیون تن برساند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام