کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 05 مهر 1399   Saturday 26 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 تیر 1399

صفحه خبر: سیاسی


یک استاد حقوق و روابط بین‌الملل دانشگاه گفت: کسانی که به ظریف برآشفتند، کسانی بودند که هشت سال در دولت قبل از روحانی در صدر امور قرار داشتند و دستاوردشان قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران بود.
مهدی ذاکریان در گفت‌وگو با ایرنا، درباره اتفاقات روز یکشنبه مجلس و برخورد برخی نمایندگان با محمدجواد ظریف گفت: معمولا نمایندگان مجالس در دنیا، برآمده از آرای حداکثری مردم در مشارکت سیاسی آزادانه هستند که به عنوان نمایندگان ملت شناخته می‌شوند. به دلیل آنکه این نمایندگان از پشتوانه رای مردم برخوردارند، نظرات آنها دارای اهمیت بوده و مصونیت قضایی دارند.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور منطبق و در هماهنگی با رهبری سیاست‌های نظام را در عرصه بین‌المللی پیش می‌برند، تصریح کرد: نمایندگان مجلس می‌توانند انتقاداتی نسبت به سیاست‌های دولت و نحوه اجرای آن داشته باشند ولی ادبیاتی که در مجلس نسبت به وزیر امور خارجه مطرح شد، مبتنی بر شان نظام و آموزه‌های اسلام و رهیافت‌های اخلاقی نبود.
ذاکریان گفت: وقتی سیاستی در عرصه داخلی در حوزه روابط بین‌الملل اتخاذ می‌شود، وحدت ملی نقش مهمی در پیشبرد آن سیاست دارد. تا قبل از اتخاد تصمیم، ارگان‌ها و افراد می‌توانند نظرات مختلف و متفاوتی نسبت به موضوع و یکدیگر داشته باشند اما وقتی سیاستی اتخاذ شد، باید تمامی ارگان‌ها و نهادهای حاکمیتی نسبت به اجرای آن پایبند بوده و با آن مخالفت نکنند.
وی ادامه داد: تصمیماتی که تاکنون در عرصه سیاست خارجی اتخاذ شده، دو دسته هستند؛ نخست، سیاست‌های هسته‌ای هستند که منتج به برجام شد که حتما اتخاذ هر سیاستی در این عرصه، در هماهنگی با مقامات ارشد کشور بوده و اینطور نیست که وزیر امور خارجه یا رئیس‌جمهور خودسرانه و به تنهایی چنین تصمیماتی را بگیرند.
این استاد حقوق و روابط بین‌الملل یادآور شد: وزارت امور خارجه در مذاکرات هسته‌ای تنها مجری سیاست‌ها و تصمیمات اتخاذ شده بود. ۶ قدرت بین‌المللی در برابر ایران بودند و هر دوطرف خواسته‌ها و مطالباتی داشتند. ممکن است در چنین شرایطی ما نتوانسته‌ باشیم به همه خواسته‌هایمان برسیم ولی هم امتیازات گرفته شده و هم امتیازات داده شده، به سمع و نظر مقامات عالی
کشور رسید.
ذاکریان دسته دیگر تصمیمات در عرصه سیاست خارجی را مربوط به مسائل منطقه‌ای عنوان کرد و گفت: در مسائل منطقه‌ای، دستگاه‌ها و نهادهای دیگر هم مشارکت دارند که در گذشته نه چندان میان وزیر امور خارجه و مقام مسئول در نهادهای نظامی و امنیتی در این عرصه یعنی سردار سلیمانی هماهنگی و ارتباط نزدیکی
وجود داشت.
وی افزود: ممکن است وزیر خارجه دیدگاه، نقد یا نظرات متفاوتی در برخی از موضوعات درخصوص مسائل منطقه‌ای با سایر تصمیم‌گیران داشته باشد، اما تلاش کرده پس از اتخاذ تصمیم، اختلاف را کنار گذاشته و آن را اجرا کند و وقتی هم که یک بار ناهماهنگی رخ داد، استعفا داد اما همان افراد از ظریف خواستند استعفایش را
پس گرفته و از او دلجویی کردند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: کسانی که می‌گویند ظریف ذلیلانه با قدرت‌های بین‌المللی برخورد می‌کند، یا با روابط بین‌المللی را نمی‌دانند یا با جامعه جهانی آشنایی ندارند. عرصه دیپلماسی با عرصه نظامی یا عرصه‌های دیگر تفاوت دارد. گاهی در یک مذاکره لبخند نیاز است، گاهی باید مجادله کرد، گاهی هم باید قهر کرد و با دعوا مذاکره را ترک کرد.
ذاکریان با بیان اینکه مذاکره عرصه دعوا نیست بلکه صحنه منطق و گفت‌وگو است، گفت: مذاکرات برجام، مذاکراتی منطقی و در موضع برابر بود. ایران برای نخستین بار در عرصه بین‌المللی امتیازاتی را دریافت کرد که تاکنون هیچ کشوری حتی متحدان آمریکا آن را دریافت نکرده بودند و در متن برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ هم تاکید شده این امتیازات قابل تسری نیستند.
ذاکریان با بیان اینکه شعار دادن آسان اما عمل کردن سخت است، اظهار داشت: کسانی که به ظریف برآشفتند، کسانی بودند که هشت سال در دولت قبل از روحانی در صدر امور قرار داشتند. دستاورد کشور در آن هشت سال که درآمدهای نفتی سر به فلک کشید، چه بود؟ آنها چه ثمره‌ای را به ارمغان آوردند؟ در سازمان ملل و مجامع بین‌المللی چند کشور موضع ایران را تائید می‌کردند؟ دستاورد آنها غیر از این بوده که حتی
روسیه و چین هم علیه ایران رای منفی دادند و قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام