کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 06 بهمن 1400   Wednesday 26 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 آبان 1399

صفحه خبر: شبکه

دیاکو حسینی، مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ایران معتقد است: نظر دولت آمریکا در دوره بایدن به طور خاص نسبت به عربستان و ترکیه چندان مثبت نخواهد بود و سرانجام عربستان مجبور خواهد شد به جنگ یمن پایان دهد و در جهت حل اختلافات با ایران حرکت کند. وی درباره آینده روابط آمریکا با چین و ایران نیز می‌گوید: چالش چین و آمریکا ادامه خواهد داشت، اما با تکنیک‌ها و شیوه‌های متفاوت‌تر از امروز. در دولت بایدن عمده تحولاتی که حول مسئله ایران رخ خواهد داد این بار کمتر روی برنامه‌های هسته‌ای و بیشتر بر برنامه‌های موشکی و مسائل منطقه‌ای متمرکز خواهد شد. متن گفتگوی شفقنا با مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ایران را می‌خوانید:
پس از ورود جو بایدن به عنوان رئیس جمهور به کاخ سفید، از جمله تغییر سیاست‌هایی که انتظار می‌رود شاهد آن باشیم، روابط آمریکا با برخی از کشورهای منطقه است، در عصر بایدن نسبت به دوره ترامپ، آمریکا با کدام کشورهای خاورمیانه روابط گرم‌تر و سردتری خواهد داشت؟
به نظر می‌رسد که دموکرات‌ها و آقای بایدن به حکومت‌هایی که موسوم به اقتدارگرا هستند و در این مدت رابطه نزدیکی با ترامپ برقرار کردند و در نقض آنچه به طور متعارف ارزش‌های آمریکایی نامیده می‌شود، بی‌توجه بودند و در این نقض پیشتاز بودند نگاه مثبت و رابطه خوبی نخواهند داشت و فکر می‌کنم در منطقه ما ترکیه و عربستان سعودی در صدر قرار دارند و طبیعتاً کشورهای دیگر مثل بحرین و امارات در درجه پایین‌تر مدنظر باشند، اما این مسئله به نوع رفتار یا سازگاری این کشورها با دولت بایدن بستگی دارد، خصوصاً درباره ترکیه که اردوغان کاملاً
عمل گراست و خود را سازگار می‌کند و می‌تواند تلاش می‌نماید تا با وضعیت پیش آمده در آمریکا انطباق بیشتری پیدا کند.
ترامپ رابطه بسیار نزدیکی با اسرائیل برقرار کرد، آیا بایدن هم در آینده به ادامه رابطه فعلی ترامپ با نتانیاهو ادامه خواهد داد؟
درست است که احتمالاً آقای نتانیاهو ترامپ را ترجیح می‌داد و دولت بایدن هم شاید در نزدیک شدن یا نزدیکی دولت اوباما نسبت به نتانیاهو خیلی رابطه کمی نداشته باشند، اما در نهایت رابطه اسرائیل و آمریکا مناسب تصور می‌شود بنابراین من فکر می‌کنم آمریکا و اسرائیل ساز و کارهایی را پیدا خواهند کرد. هر چند که ممکن است بایدن با برخی از سیاست‌های نتانیاهو در زمینه
شهرک سازی‌ها و تلاش برای تخریب توافق هسته‌ای که نتانیاهو شخصاً در آن نقش مهمی داشت مقداری اختلاف پیدا کند، اما در نهایت فکر می‌کنم که موضوع اسرائیل و آمریکا کاملاً جدا از سایر موضوعات در منطقه است و اسرائیل می‌تواند خود را با دولت بایدن انطباق دهد و در آمریکا هم مقاومت خیلی سرسختانه‌ای در برابر اسرائیل شکل نخواهد گرفت، اما اگر بخواهیم رابطه آمریکا و اسرائیل در دوره بایدن را با دولت ترامپ مقایسه کنیم، رابطه نتانیاهو با دولت بایدن صمیمی و گرم نخواهد بود.
در دوره ترامپ شاهد نزاع بین آمریکا و چین به عنوان یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان بودیم، در دوره بایدن ارتباط امریکا و چین به شکل «نزاع» باقی خواهد ماند یا به «رقابت» تغییر شکل خواهد داد؟
توافق دو حزبی و گسترده در آمریکا وجود دارد مبنی بر اینکه چین در حال تبدیل شدن به یک چالش جدی برای آمریکاست در درجه اول به لحاظ اقتصادی و سپس به لحاظ امنیتی، این موضوع به دولت ترامپ ارتباط ندارد و این احساس تهدید حداقل از زمان دولت جورج بوش در سال ۲۰۰۱ به بعد آغاز شده بود و در دولت اوباما هم ادامه پیدا کرد. در واقع تهدید اصلی برای چین از زمانی آغاز شد که خانم کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا استراتژی‌ای را در برابر چین در سال ۲۰۱۲ مطرح کرد، از همان زمان چینی‌ها مطمئن بودند که اولویت اصلی دولت اوباما در مناطق جهانی رسیدگی به چالش چین در شمال شرق آسیاست.
پس از انتخاب جوبایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا، آینده رابطه ایران و آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفت و تحلیل‌های متفاوتی را شاهدیم. در دوره بایدن موضوع برجام، توافق هسته‌ای و سایر مسائل و اختلافات میان ایران و امریکا به چه سمت و سویی خواهد رفت؟
رابطه ایران و آمریکا بسیار مسئله پیچیده و عمیق و گسترده‌ای است. محوری که امروز وجود دارد موضوع توافق هسته‌ای و برجام است و بایدن از همان روز اولی که ترامپ از برجام خارج شد با این روش مخالفت کرده بود و در کمپین‌های انتخاباتی هم بارها قول داده که به برجام برگردد؛ فکر می‌کنم این تفاوت اصلی است و نگاه آنان به ایران هم تغییر می‌یابد. دولت ترامپ و شخص ترامپ عملاً دست کسانی را که به دنبال براندازی و تغییر رژیم بودند باز گذاشته بود تا به زعم خود به توافق بهتر با ایران دست پیدا کند به خاطر فشارهایی که ایجاد می‌شود و اینکه ایران بخواهد با قرارداد جدید خطر طرفداران تغییر رژیم را دفع کند، فکر می‌کنم که بایدن از این نگاه کاملاً فاصله خواهد گرفت و احتمالاً موضوع تغییر رژیم در آمریکای بایدن کنار گذاشته خواهد شد.موضوع برگشت آمریکا به برجام می‌تواند شروع یک سلسله تغییرات در آینده باشد، ولی آنچه در رابطه با برجام هم وجود دارد و معمای اصلی آینده روابط ایران و آمریکای بایدن هست این است که بایدن نمی‌تواند به برجام برگردد مگر اینکه چشم‌اندازی برای رسیدگی به چالش‌هایی که آنها می‌شناسند یعنی مسائل تسلیحاتی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران وجود داشته باشد. به رغم اینکه تفاوت نگاه عمده بین بایدن و ترامپ وجود دارد، ولی شیوه رسیدگی به این مسئله و نحوه بازگشت آقای بایدن به برجام یک مسئله اصلی و
پر تنش بین ایران و آمریکا در دولت ایشان باقی خواهد ماند.
نکته مهم دیگر درباره منطقه این است که ترامپ به طور کامل صف‌بندی را در منطقه علیه ایران ترتیب داد، آیا بایدن نیز این مسیر را ادامه خواهد داد؟
بایدن در ادامه مسیری که اوباما طی کرده بود، ترجیح می‌دهد یک توافق منطقه‌ای بین ایران و کشورهای همسایه شکل بگیرد و نگرانی‌ها برطرف شوند. من تصور می‌کنم که همین مسئله می‌تواند فشار قابل توجهی را به عربستان سعودی برای پایان دادن به جنگ یمن و نشستن پشت میز مذکره با ایران برای حل اختلافاتشان وارد کند و همچنین از مانع تراشی‌های اسرائیل جلوگیری می‌شود. بنابراین بخشی از انرژی دولت بایدن صرف مجاب کردن متحدان خود خواهد بود تا به یک شکلی به توافق با ایران در مسائلی مثل یمن، لبنان، فلسطین، اسرائیل، سوریه یا حتی عراق دست پیدا کنند. به نظرم این مسائل در روابط بین ایران و آمریکا و کشورهای منطقه ماه‌های طولانی‌ای را به خود اختصاص خواهد داد، به طور کلی نسبت به امروز جهت‌گیری کلی آمریکا در این رابطه تغییر خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام