کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 15 آذر 1399   Saturday 5 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 دی 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

رئیس‌جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور ایران بعد از رهبری است که با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود. مطابق با قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهور مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را عهده‌دار است. علاوه بر این رئیس‌جمهوری در ایران رئیس شورای عالی امنیت ملی و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز هست. پرواضح است که رئیس‌جمهور وقتی با رای اکثریت مردم انتخاب می‌شود دیگر نماینده جمهور است و به همین خاطر می‌بایست مورد احترام همه باشد. در اینجا کلید واژه "جمهور" آنقدر تعیین کننده هست که حتی ریاست بر آن نافی نقش تعیین کننده مردم نباشد. به دیگر سخن این جمهور است که با انتخاب خود به رئیس‌جمهور قدرت نقش‌آفرینی می‌دهد. بنابراین، مشروعیت یک رئیس‌جمهور به رای، خواست و اراده ملت است و تا مادامی که او بر طبق قانون اساسی و سوگندی که در آغاز کار یاد می‌کند نسبت به وعده‌ها‌ و برنامه‌ها‌ی داده شده پایبند باشد مورد حمایت قرار می‌گیرد. در اینجا تضعیف رئیس‌جمهور درواقع تضعیف مردمسالاری و قانون اساسی است. آن هنگام که رئیس‌جمهور مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارد هرگونه سنگ‌اندازی و مخالفت با او در حین اجرای قانون، قانون‌شکنی تلقی می‌شود و مادامی که قوانین حاکمه در یک سرزمین بر زمین بماند نظم و امنیت آن کشور به مخاطره می‌افتد. از این رو رسالت خطیر رئیس‌جمهور ایجاب می‌کند که تا مادامی که او بر مدار قانون و مردمسالاری در حرکت است بایست به او کمک کرد و نبایست در جهت تضعیف او حرکتی صورت پذیرد. در این وادی حتی کسانی که مانع اجرای قانون و یا برنامه‌ها‌ی وعده داده شده رئیس‌جمهور می‌شوند به نوعی در جهت تضعیف رئیس‌جمهور دست بکار شده اند. بعد از کش و قوس‌ها‌ی اخیر همه متوجه شدند که تضعیف رئیس‌جمهور می‌تواند تضعیف همه باشد و این باید تلنگری برای آنانی باشد که گمان می‌کردند با تضعیف روحانی می‌توانند خود را قوی نشان دهند! درسی که باعث شد آنانی که حتی دیروز منتقد درجه یک روحانی بودند در فردای حوادث خود را دلسوز رئیس‌جمهور نشان دهند و همه را بدان دلسوزی فرا بخوانند. و البته این خوب است و باید این رویکرد تامل برانگیز را به فال نیک گرفت و از آن استقبال کرد. دراینجا باید گفت درعین‌حالی‌که دولت می‌بایست بازخوردها را بطور مستقیم و بی واسطه از سطح جامعه بگیرد و در پی پاسخ مناسب برآید در همین حال مردم نیز در جهت رفع مشکلات خود با دولت همراهی و همکاری کنند. جدا دانستن ملت از دولت و بالعکس و یکسویه نگاه کردن به مسائل هیچگاه به رفع مشکلات کمک نمی‌کند. یک راه اصلی غلبه بر مشکلات پیش رو تمرکز بر اشتراکات ملی در یک فضای تعاملی است. در این زمینه برای تعامل بیشتر جناح‌ها‌ و گروه‌ها‌ با دولت می‌بایست لنگرگاه را منافع ملی قرار داد. از این رو منافع جمهور می‌تواند بهترین بهانه اتحاد و وحدت و همدلی ملت با دولت باشد.
جان کلام آنکه امروز تضعیف رئیس‌جمهور به نفع هیچ کس حتی آنهایی که منتقد او هستند، نیست چرا که تضعیف رئیس‌جمهور، تضعیف قانون و مجری قانون اساسی، تضعیف امنیت کشور و رئیس شورای عالی امنیت ملی محسوب می‌شود که در نهایت این امر به تضعیف جمهور منتهی می‌گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام