کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 19 تیر 1399   Thursday 9 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 فروردین 1394

صفحه خبر: شبکه

علی بیگدلی کارشناس بین‌الملل- به نظر می رسد غیبت وزرای خارجه روسیه و چین در روز آخر مذاکرات لوزان سویس دارای معنا و مفهوم است .آنان در این روز نماینده‌های شان را به جای خود گذاشتند و هیئت مذاکره کنندگان هم این موضوع را پذیرفت .دلیل غیبت این بود که دو کشور چین و روسیه سیاست‌های نامشخصی رادر ارتباط با تنظیم تفاهم نامه داشتند. از طرف دیگر با توجه به اینکه این دو کشور از توافق احتمالی زیان
می‌دیدند آنچنان در جریان مذاکرات نبودند و به همین خاطر کشورهای دیگر توجه چندانی به آنان نمی‌کردند.
اینکه این دو کشور چرا تمایلی به توافق ندارند اظهر من الشمس است . در صورتی که ایران و غرب در مسئله هسته ای به توافق برسند چین و روسیه بازارشان را در ایران از دست می‌دهند . اگر کشورمان به سمت غرب پنجره‌هایش را باز کند و روابط خود را گسترش دهد دیگر مقید به تجارت یک طرفه با چین نیست و خود را محدود به روسیه نمی کند.
البته بایستی این نکته را در ذهن در نظر داشت که بیرون رفتن وزرای خارجه چین و روسیه از جلسه مذاکرات به معنای قهر نبوده و نباید تفسیر نمود که آنان مذاکره را قبول ندارند ولی به هر حال چین و روسیه به این نتیجه رسیدند که در جریان مذاکرات
هسته ای آنچنان به بازی گرفته نمی‌شوند و... همه این ها را گفتم تا بگویم خوشبختانه وحدت و همدلی مورد انتظار برای رسیدن به یک توافق نهایی خوب در تیر ماه سال جاری محقق شده و به جرات می توان گفت امید مردم امروز بیش از گذشته است.
این در حالیست که چند روز پیش زمانی‌که هنوز مسئولان بلند پایه کشورمان
در حال براندازو برآورد تفاهم لوزان بودند حمید رسایی در جلسه اول مجلس در سال نو گفته بود: «دولت خودش به خودش تبریک می‌گوید.آقای ظریف به آقای روحانی تبریک می گوید و آقای روحانی به آقای ظریف تبریک می گوید . پس اگر این پیروزی بزرگی است چرا مسئولان دیگر چیزی نمی گویند؟»
این نماینده مجلس با این جمله قصد داشت القاء نماید که تفاهم لوزان فقط از دید خود دولت یک پیروزی شمرده می شود و دیگر مقامات کشورمان تصور دیگری دارند . از آنجایی هم که «مردم» از منظر این افراد مهم شمرده نمی شوند شادی و جشن آنان نیز اصلاً موضوع مهمی نیست!
حال پس از گذشت کمتر از یک هفته از قرائت بیانیه لوزان غالب مقامات بلندپایه کشورمان از سردار فیروز آبادی گرفته تا سردار عزیزجعفری و رئیس قوقضائیه و رئیس مجلس و بسیاری از نمایندگان مجلس و همچنین دبیرکل حزب الله لبنان شیخ حسن نصرالله تفاهم لوزان را مهم و تایید نموده اند. آنان با صراحت به تقدیر و تشکر از ظریف و دیپلماسی دولت پرداخته و این موفقیت را تبریک گفته اند.
حال این سوال روشن از حمید رسایی مطرح است ؛ آیا به نظر وی همچنان ظریف به روحانی و روحانی به ظریف در حال تبریک گفتن هستند؟! و آیا سردار فیروزآبادی جزء مسئولان نظام شمرده می‌شود
یا خبر ؟!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام