کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 17 تیر 1399   Tuesday 7 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 خرداد 1396

صفحه خبر: تحلیل

کار کودکان از موضوعات بحرانی جهان امروز است و بزرگ‌ترین چالش برای چنین مسئله هولناکی عادی شدن موضوع برای وجدان عمومی جامعه است.
در سطح جامعه تلاش حداکثری برای کمک به حل اصل مشکل و تبعات آن و جلوگیری از عادی‌سازی موضوع با هدایت سازمان‌های ساعی و غیردولتی مربوط به مبارزه با کار کودکان و با همراهی افراد جامعه به شایستگی در حال انجام است، یادگیری روش برخورد درست با کودکان کار و شناختن بعضی باورهای نادرست در مورد آنان نیز از مباحث مهم دیگر است که در یادداشت‌های‌«کودکان کار، دست‌های رد، چراغ‌های خطر»، «کودکان کار و نقاط خاکستری»، «فعالیت اجتماعی، انجام وظیفه یا بزرگ‌منشی»و... به آنها پرداخته شده است.
اما وظیفه ارکان حکومت‌ها در این سیر کدام است و چطور تعریف شده است. در ماده دوم پیمان‌نامه حقوق کودک حکومت‌ها حمایت از کودک در برابر همه اشکال تبعیض را تضمین کرده‌اند، در ماده نوزدهم همین پیمان برای حمایت از کودکان در برابر همه اشکال خشونت، بهره‌کشی از طریق همه اقدامات قانونی، اجتماعی، اجرایی و آموزشی از همه حکومت‌ها تعهد گرفته شده است. حقوق کودکان در برخورداری از خدمات بهداشتی، تامین اجتماعی سطح زندگی استاندارد، آموزش، بازی نیز به‌طور مصرح در مواد ٢٨،٢۶،٢۴ و ٣١ ذکر شده است. نهایتا بند سی و دوم این پیمان به‌طور روشن چنین می‌گوید: «کشورهای عضو حق کودک را برای برخورداری از حمایت در برابر بهره‌کشی و انجام «هرگونه کار» که ممکن است زیانبار باشد یا خلل و آسیب در تحصیل یا سلامتی یا رشد جسمانی، ذهنی، اخلاقی و اجتماعی کودک ایجاد کند به رسمیت می‌شناسد.»
این پیمان‌نامه در اسفند سال ١٣٧٢ه.ش به تصویب نمایندگان در مجلس و تایید شورای نگهبان رسیده است.
دو مسئله اصلی «عمومی و اختصاصی در بررسی وظیفه دولت‌ها (به‌معنی عام و نه صرفا قوه‌مجریه) قابل طرح است:
١- عمومی؛ عدالت اجتماعی و اجرای این مفهوم به شکل واقعی خود
الف: حمایت واقعی از گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه با متد توانمندسازی آنان به‌جای روش‌های صدقه‌پردازی تورم‌زا ب: تلاش همه‌جانبه واقعی حکومت‌ها برای جلوگیری از ایجاد و تشدید شکاف طبقاتی خصوصا در مورد برخورد شفاف با سرمایه‌داری رانتی غیرتولیدی به این مفاهیم کمی مفصل‌تر در یادداشت «عدالت اجتماعی؛ یادآوری‌ها، فراموشی‌ها» اشاره شده است.
بعضا روش‌های خیریه منبعث از سرمایه‌داری رانتی موهن و مضحک است، به طور مثال، انباشت مقادیر بی‌حساب سرمایه به مدد ارتباط و رانت و
به قیمت تهیدست‌کردن طبقه آسیب‌پذیر و عمیق‌تر کردن شکاف طبقاتی و صرف درصد بسیار ناچیزی از آن به‌عنوان خیریه یا صدقه هر تعبیر ریاکارانه یا پوششی که داشته باشد هرگز به مفهوم قدمی برای ایجاد عدالت اجتماعی نخواهد بود.
٢- اختصاصی؛ نیاز به وجود متولی
هیچ متولی مشخصی که درباره موضوع کودکان کار حق اختیار و وظیفه پاسخگویی داشته و به‌طور همه‌جانبه و عمیق بر موضوع اشراف داشته باشد وجود ندارد. وجود چنین نهادی می‌تواند با تخصیص و مدیریت منابع مالی و تسهیل تصویب سیاستگذاری‌های لازم در کنار سازمان‌های غیردولتی زحمتکش و مردم مسئولیت‌پذیر جامعه به حمایت و همراهی بایستد.
اقدامات مقطعی اکثرا قهری و غیرموثر در حد رفع نیاز تولید موضوع جهت نوشتن گزارش‌های رفع تکلیفی نه تنها موثر نیست حتی ممکن است معضل شایع فعلی کودکان کار را به سمت قسمت‌های رو به توسعه خطرناک‌تری مثل کار زیرزمینی، ورود به مسئله موادمخدر یا تن‌فروشی اجباری سوق دهد.
برای رفع این مشکل اجتماعی خطرناک و آسیب‌زننده علاوه بر تشکل‌های موثر غیردولتی مبارزه با کار کودک و کادرهای موثر، محتوی ساز و عملگرای آن و قسمت‌های مسئولیت‌پذیر جامعه نیاز جدی به مشارکت همه ارکان قضایی قانونگذاری و اجرایی کشور حس می‌شود.
در مورد موضوع پیمانی جهانی که بیش از دو دهه از تصویب آن در عالی‌ترین جایگاه تصمیم‌گیری کشور گذشته است، توجه در سطوح تصمیم‌گیری کشوری و معرفی نهادی مشخص و پاسخگو برای برنامه‌ریزی کلان، تامین و تخصیص منابع و کمک به تشکل‌های در حال فعالیت فعلی یک نیاز مبرم است.
کودکان کار همین حالا در شرایط نامساعد و تحت فشار مشغول کار اجباری به جای کودکی‌کردن و بهره‌بردن از حداقل حقوق خود هستند و حکومت‌ها در تمام این لحظه‌ها، با توجه به مواردی که در حمایت از این کودکان بدان متعهد شده‌اند مسئولیت مستقیم دارند.
وجود هر کودک مشغول به کار و رنج‌های او یک نماد روشن است؛ هرچه زودتر کاری کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام