کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اردیبهشت 1396

صفحه خبر: زندگی

استاد دانشگاه علوم پرشکی ایران گفت: استرس به تنهایی عامل ایجاد بیماری کولیت اولسروز نیست اما می‌تواند علائم این بیماری را تشدید کند. بیماری التهاب روده به دو گروه عمده تقسیم می‌شود که شامل کولیت اولسروز و کرون است. بیماری‌‌ها‌ی التهابی روده یا IBD به گروهی از بیماری‌‌ها‌ گفته می‌شود که سبب التهاب جدار روده بزرگ و روده باریک می‌شوند و دو گروه عمده آن شامل کولیت اولسروز و کرون است. به گزارش ایرنا، دکتر شهرام آگاه افزود: اثبات نقش استرس در خیلی از بیماری‌ها‌ بسیار سخت و دشوار است و در خیلی از بیماران مشاهده می‌کنیم که با استرس علائم بیماری شدید تر می‌شود. وی اظهار کرد: کولیت اولسروز بیماری است که قسمتی یا تمام روده بزرگ و یا به صورت پیشرونده ممکن است قسمت انتهای روده بزرگ فرد بیمار را
درگیر کند.آگاه، علائم قالب کولیت اولسروز را اسهال، خونریزی و اسهال خونی اعلام کرد و گفت: تکرر دفع مدفوع و دل پیچه از آزاردهنده‌ترین علائم این بیماری است. وی با اشاره به اینکه در ایران بیماری کولیت اولسروز شیوع بیشتری دارد، اظهار کرد: در ایران از هر 5بیمار التهاب روده، چهار نفر به کولیت اولسروز و یک نفر به کرون مبتلا می‌شوند.آگاه افزود: کولیت اولسروز عوارض خارج روده‌ای دارد که شایع ترین علائم خارج روده‌ای در کشورهای غربی، التهاب مفاصل است و در ایران مطالعات نشان می‌دهد که بیماری‌ها‌ی کبدی، تنگی مجاری صفراوی، کبد چرب و التهاب کبد شایع‌ترین عارضه خارجی روده‌ای کولیت اولسروز است. وی ادامه داد: این بیماری در دهه‌ها‌ی دوم و سوم زندگی و دیگری در سنین بالا در دهه‌ها‌ی 6 و 7 است بیشتر خودش را نشان می‌دهد اما فرد در هر سنی می‌تواند به این بیماری مبتلا شود. آگاه گفت: تظاهر بالینی بیمار در کودکان و بزرگسالن تقریبا مشابه است و هرچه سن پایین باشد ممکن است شدت بیماری بیشتر باشد. وی گفت: کرون بیماری است که شیوع کمتری در ایران دارد و معمولا تشخیص آن سخت تر بوده و علائم آن به وضوح کولیت اولسروز نیست و بعضا عوارض روده‌ای آن بیشتر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام