کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 بهمن 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: پس از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای اولین بار دوستی، عضو شورای شهر تهران پیشنهاد کرد که معبری مهم را به اسم آیت‌الله نام‌گذاری کنند. او با 13 امضا پیشنهاد کرد که بزرگراه رسالت به نام مرد بزرگ انقلاب شود. با رخ دادن حادثه پلاسکو، بحث این نام‌گذاری در چند جلسه شورای شهر، جای خود را به آتش‌نشانان و بررسی حادثه پلاسکو داد. اما روز یکشنبه (دیروز) در قالب یک فوریت نام‌گذاری یکی از معابر شهر تهران (بخشی از بزرگراه رسالت یا یکی از معابر اصلی شهر تهران) با عنوان مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در شورای شهر تهران مطرح و به تصویب رسید.
به گزارش اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای شهر تهران، اسماعیل دوستی عضو شورای شهر تهران، گفت: «آیت‌الله‌رفسنجانی یکی از شخصیت‌های گرانسنگ انقلاب بود که همواره در کنار امام (ره) و رهبری بودند و اکنون ما به پاس خدمات ارزنده ایشان در سمت‌های مختلف به کشور و مردم این طرح را مطرح کرده‌ایم. با توجه به اینکه در تمام شهرها یکی از معابر خود را به نام ایشان نام‌گذاری کرده اند بنابراین شایسته نیست که ما در پایتخت و محل زندگی ایشان این نام‌گذاری را به تاخیر بیندازیم.»
**فوریت در نام‌گذاری
محسن سرخو، رئیس کمیته حمل و نقل شورا نیز با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی از انقلابیون نسل اول و از استوانه‌های نظام بودند و سالهای زیادی را در زندان به سربردند، پیشنهاد داد: «خیابان انقلاب را به نام ایشان نام‌گذاری کنیم.»
غلامرضا انصاری، عضو شورای شهر تهران نیز در مورد نام‌گذاری معبری به نام آیت‌الله هاشمی در این مورد به آفتاب‌یزد اظهار می‌کند: «یک فوریت نام‌گذاری یک معبر مهم به نام آیت‌الله هاشمی تصویب شد و قرار است کمیته نام‌گذاری سریع این کار را انجام دهد.»
وی در پاسخ به این سوال که فقط رسالت مد نظر اعضای شورای شهر بود یا خیر؟ می‌گوید: «پیشنهاد ما کل بزرگراه رسالت است. البته پیشنهاد مکملی هم اعضای شورای شهر داشتند که معابر دیگری (از خیابان‌های اصلی) هم می‌تواند به نام ایشان نام‌گذاری شود. به عنوان مثال بلوار کشاورز هم پیشنهاد شد. قرار بر این شد که با اولویت بزرگراه رسالت این کار با فوریت به انجام برسد.»
اما عبدالحسین مختاباد نیز در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «پیشنهاد من برای نام آیت الله هاشمی خیابان انقلاب یا آزادی بهتر می‌دانم. ایشان استوانه‌ نظام مقدس جمهوری اسلامی و یکی از پایه‌گذاران نمازجمعه بودند بهتر است این دو خیابان به نام آیت الله هاشمی شود.»
**نامی که سریع جا می‌افتد
پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت شورا با اشاره به اینکه نام بزرگراه رسالت در میان مردم جا افتاده است، گفت: مردم با این اسم مانوس شده اند و بهتر است برای اینکه این نام‌گذاری موثر باشد این طرح در کمیسیون نامگذاری بررسی و جانمایی شود. احمد دنیامالی دیگر عضو شورا اما در پاسخ به این گفته و در تایید این طرح گفت: در محدوده شرق تهران اسم شهدای بزرگی چون شهیدان مدنی، آیت و باقری وجود دارد و با توجه به اینکه شخصیت آیت‌الله هاشمی متفاوت است بنابراین این اسم نیز سریع مرسوم خواهد شد.
مجتبی شاکری، رئیس کمیسیون نام‌گذاری شورای شهر تهران، با تایید اظهارات سروری گفت: «با اصل این نام‌گذاری موافقم. ما اسامی رسالت، نبوت و امامت با یکدیگر هارمونی دارند و این اسامی در بین مردم مرسوم شده‌اند بنابراین بهتر است این موضوع مطالعه و بررسی شود.»
تا کمیته نام‌گذاری تشکیل نشود، همه این معابر مهم و اصلی شهر گمانه‌زنی است برای نام آیت‌الله هاشمی اما آنچه مسلم است، یکی از معابر مهم به اسم این یار دیرین امام و یکی از ستون‌های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی نام‌گذاری خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام