کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 فروردین 1395

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- علی اکبر سمیعی: اشتغال یکی از فوری‌ترین ضرورت‌های حال حاضر اقتصاد ایران بوده و از جمله مهمترین دغدغه‌های مردم و دولتمردان است چرا که اگر رشد بیکاری مهار شده و در مقابل، فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد شود هم روحیه امید در جامعه تقویت خواهد شد و هم می‌تواند زمینه ساز افزایش نرخ ازدواج در میان جوانان این سرزمین باشد. اما به هر حال، ایجاد اشتغال زمینه هایی لازم دارد که مهمترین آنها سرمایه گذاری است. هدایت نقدینگی جامعه به سمت تولید در کنار جذب سرمایه گذاری خارجی می‌تواند از جمله راهکارهای تامین مالی طرح‌های اشتغالزا باشد.
باید زیرساخت‌ها فراهم شود
در همین رابطه، علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات و کارشناس اقتصادی در گفتگو با آفتاب یزد تصریح کرد:
اشتغالزایی فقط با سرمایه گذاری در بخش‌های تولیدی، خدماتی و کشاورزی امکان‌پذیر است البته فرصت هایی که در کشور ما وجود دارد در زمینه خدماتی بیش از دو بخش کشاورزی و صنعتی است. صوفی گفت: در بخش خدماتی، بخش‌های گردشگری و حمل و نقل از جمله فرصت‌های بسیار مهم برای ایجاد فرصت‌های شغلی است. البته اشتغالزایی در این بخش‌ها زیرساخت هایی لازم دارد که تا این زیرساخت‌ها فراهم نشود نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این فرصت‌ها به بهره وری برسد. به عنوان مثال،ما هنوز در بخش حمل و نقل یک برنامه جامع و کلان که دربرگیرنده موقعیت مالی، منطقه‌ای و بین‌المللی ما باشد را نداریم و حتی فرصت‌هایی که در
سطح بین‌المللی هم به وجود می‌آید را به خوبی رصد نمی‌کنیم که از آنها استفاده کنیم. صوفی گفت: رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی نیازمند سرمایه گذاری کلانی است که بخش قابل توجهی از منابع لازم برای سرمایه‌گذاری باید از طریق سرمایه گذاری خارجی تامین شود.
تا وقتی هم که زیرساخت‌ها فراهم نشود نمی توان از سرمایه‌گذاران خارجی انتظار داشت که بیایند در داخل، سرمایه‌گذاری کنند. صوفی در پاسخ به این سوال که «آیا در سال پایانی دولت یازدهم می‌توانیم شاهد رونقی در ایجاد اشتغال باشیم؟» گفت: با توجه به موفقیت در مذاکرات هسته ای و توافق برجام، اگر موانعی که وجود دارد برطرف شود که البته در حال برطرف شدن است طبعا ما شاهد یک جهشی در رشد سرمایه‌گذاری و
اقتصاد خواهیم بود که این امر منجر به رشد اشتغالزایی خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام