کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 24 فروردین 1400   Tuesday 13 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 آبان 1394

صفحه خبر: اقتصادی

یک کارشناس بازار سرمایه سه عامل "کمبود نقدینگی، بالا بودن نرخ سود بانکی و کاهش سود شرکت‌ها" را علت روند نزولی بورس دانست و گفت:اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه‌ گذاران خارجی می‌تواند بخشی از نقدینگی کشور را آزاد کند که در این صورت حجم نقدینگی سایر بازارها افزایش پیدا کرده و به توسعه بازار سرمایه کمک می‌کند.
به گزارش ایسنا، عباس حقانی‌نسب ، در خصوص وضعیت رکودی بورس گفت: در حال حاضر مهمترین عامل در تداوم رکود و
عدم حرکت رو به رشد بازار سرمایه، به مسئله همیشگی کمبود نقدینگی در همه بازار‌ها بر می‌گردد. وی افزود: علی رغم اینکه حجم نقدینگی بسیار بالایی در کشور وجود دارد و طبق آمارهای ارائه شده میزان نقدینگی به بیش از870 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است، ولی بخش عمده‌ای از آن در بازار ملک و مسکن بلوکه شده است. لذا با وجود حجم بالای نقدینگی همچنان با کمبود آن در بازارها مواجه هستیم، به طوری که در حال حاضر 80 درصد توزیع نقدینگی در حوزه ملک از طریق بازار پول قفل شده است و تنها 20 درصد آن معادل 180 هزار میلیارد تومان در بازارهای سرمایه، ارز، موبایل و سکه وجود دارد.
این فعال بازار سرمایه تاکید کرد: بنابراین رکود و بالابودن نرخ سود بانکی باعث شده است تا سودآوری و وضعیت مالی شرکت‌ها با مشکل مواجه شود. بنابراین با مشکلات پیش آمده و کاهش قیمت‌های جهانی پیش‌بینی می‌شود سود شرکت‌های بورسی در سال آینده نسبت به سال 1394 با کاهش 10 تا 15 درصدی مواجه ‌شود.
وی سه عامل کمبود نقدینگی، بالابودن نرخ سود سپرده بانکی و کاهش سود شرکت‌ها را در کناررکود و کاهش قیمت‌های جهانی و افزایش هزینه‌ها ، علت روند نزولی بورس دانست و عنوان کرد:
علی رغم اجرایی شدن بسته خروج از رکود اما این بسته تاثیر چندانی بر بهبود وضعیت بورس نداشت، زیرا این بسته بیشتر از آنکه به خروج از رکود توجه کند بر حفظ وضعیت موجود تاکید داشت. بنابراین بیشتراز اینکه با اجرای بسته خروج از رکود تحرکی در وضعیت موجود کشور ایجاد شود، این بسته به دنبال جلوگیری از حادتر شدن شرایط بود و برای این بود که شرکت‌های تولید‌کننده بتوانند مقاومت کنند.
حقانی نسب در مورد علت تاثیر نداشتن بسته خروج از رکود در وضعیت بازار سرمایه گفت: این بسته در شرایط فعلی کمکی به برطرف کردن کمبود نقدینگی بورس نکرد و در مشکلات بورس مانند
کمبود نقدینگی، کاهش نرخ سود سپرده بانکی و افزایش سودآوری شرکت های بورسی موثر نبود، این در حالی است که کاهش سود شرکت‌ها به کاهش قیمت‌های جهانی و افزایش هزینه‌ها مرتبط است که این بسته تاثیری بر سود شرکت‌ها نداشت.
این کارشناس بازار سرمایه راه نجات بورس از شرایط فعلی را در کاهش سود سپرده بانکی، افزایش حجم نقدینگی سایر بازارها و افزایش سود شرکت‌ها دانست و توضیح داد: متاسفانه سیستم بانکی مانند فرد معتاد به مواد مخدر است که عملا اگر پولی به آن تزریق شود خرج اعتیاد به حوزه ملک و مسکن می‌کند. بنابراین عدم تزریق نقدینگی به سیستم بانکی و روانه شدن آن به سمت تولید‌ اتفاق مثبتی بود که باید ادامه پیدا کند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه گذاران خارجی می‌تواند بخشی از نقدینگی کشور را آزاد کند که در این صورت حجم نقدینگی سایر بازارها افزایش پیدا کرده و به توسعه بازار سرمایه کمک می‌کند. بنابراین سهامداران درشرایط فعلی منتظر اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها هستند تا این موضوع بتواند به بهبود وضعیت بازار کمک کند. حقانی نسب خاطرنشان کرد: این در حالی است که افزایش قیمت سهام و رونق بورس از محل افزایش سود شرکت‌ها نخواهد بود، بلکه آنچه باعث رونق بازار سرمایه می‌شود افزایش حجم نقدینگی و افزایش قیمت‌های جهانی است.
به اعتقاد وی، بعد از اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه گذاران خارجی و آزاد شدن منابعی که انتظار بازدهی آن از متوسط نرخ بازده بدون ریسک کمتر است، وضعیت بورس بهبود می یابد که این شرایط در اواخر امسال و در سال 1395 در بورس مشاهده می شود البته آینده مثبت منوط به افزایش سودآوری شرکت‌ها نبوده و بیشتر از محل افزایش قیمت سهام و p/e صورت می گیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام