کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 04 آذر 1399   Tuesday 24 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 مرداد 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد- گروه شبکه: ماندگاری کرونا و یکه تازی آن در این روزها، سبب شده است تمام رویدادهای مهم و حتی غیرمهم زندگی مان را با این ویروس منحوس بسنجیم و ارزیابی کنیم از جمله برگزاری کنکور. موضوعی که مدت‌هاست بر سر برگزاری یا عدم برگزاری آن در شرایط اسفبار کرونایی، میان مسئولان وزارت علوم، سازمان سنجش،
مجلس شورای اسلامی و ستاد ملی مقابله با کرونا بحث‌ها صورت گرفته تا بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرند. موافقان معتقدند که اگر در این شرایط آزمون برگزار نشود، عملا شاید فرصت دیگری برای برگزاری آزمون در ماه‌های آینده سال وجود نداشته باشد و مخالفانی که معتقدند نباید به بهانه این مسئله سلامت و جان داوطلبان به خطر بیفتد. از سوی دیگر داوطلبانی بودند که نسبت به برگزاری کنکور بابت سلامتی خود و خانواده شان ابراز نگرانی می‌کردند و از همین رو درخواست داشتند مسئولان، این آزمون‌های کنکور(سراسری، ارشد و دکتری) را به زمان بهتری موکول کنند تا در شرایط بهتر وبا خیال راحت‌تر آزمون دهند. اما در نهایت تصمیم بر این شد که ابتدا کنکور دکتری برگزار شود و اگر پروتکل‌های بهداشتی در آن به خوبی رعایت شد، اجازه برای برگزاری آزمون ارشد و سراسری نیز
داده شود.
> حواشی‌های یک آزمون
به این ترتیب روز پنجشنبه آزمون دکتری برگزار شد اما با حاشیه‌های بسیار. همانطور که انتظار می‌رفت پروتکل‌های بهداشتی در بعضی از حوزه‌ها رعایت نشد و حتی برخی از داوطلبین بدون ماسک در این آزمون حاضر شدند و این مسئله ضمن نگرانی‌های بسیار، انتقادهایی را از سوی داوطلبان و مسئولان به همراه داشت. جالب اینجاست که مسئولان وزارت بهداشت هم نمره کاملی به این مسئله ندادند و فرهادی، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری آزمون‌ دکترا نمره ۱۵ یا ۱۶ داد و اعلام کرد که باید امیدوار بود که در آزمون‌های بعدی میزان رعایت به ۱۷ و ۱۸ و حتی۲۰ برسد.
> آزمون سراسری را به تعویق بیندازید
حال با توجه به این موضوع نمایندگان مجلس درصدد تعویق برگزاری آزمون ارشد و سراسری هستند تا نگرانی‌ها در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این خصوص رفع شود. به گزارش میزان، به گفته زهره الهیان، یکی از نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، ‌طرح دوفوریتی مجلس برای تعویق کارشناسی ارشد و سراسری امروز یکشنبه در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود تا تصمیم درستی در این زمینه گرفته شود. در این شرایط اگرچه همه نهادهای تصمیم‌گیرنده در حال ارزیابی بهترین تصمیم برای برگزاری آزمون با کمترین خطر برای داوطلبان هستند اما به نظر می‌رسد تعویق آزمون و درنظر گرفتن فرصت مناسبی برای برگزاری آزمون‌ها، راهکار بهتری نسبت به خطر افتادن سلامت و جان داوطلبان باشد. به گفته فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در آزمون دکترای امسال، ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ نفر ثبت نام کرده بودند که تنها ۹۰ هزار داوطلب نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه اقدام کردند و قطعا تعداد زیادی از این داوطلبان هم در سر جلسه آزمون حاضر نشده‌اند. در این شرایط نگرانی‌ها در خصوص برگزاری آزمون سراسری با یک میلیون و ۵۲ هزار و ۵۳۰ داوطلب و در آزمون ارشد با ۶۵۹ هزار و ۱۹۳ نفر داوطلب افزایش یافته است و در نهایت باید دید که با ارزیابی کارشناسان چه تصمیمی برای برگزاری آزمون‌های ارشد و سراسری گرفته می‌شود. در نتیجه باید به این مسئله توجه کرد که داوطلبان آزمون دکتری نسبت به آزمون‌های ارشد و سراسری از جمعیت کمتری برخوردار بوده و قطعا در آزمون‌های ارشد و سراسری وضعیت سخت‌تری را در پیش خواهیم داشت. موضوعی که احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش مجلس هم پس از برگزاری آزمون دکتری با انتقاد از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این آزمون خواستار توضیح مسئولان درباره مدیریت برگزاری آزمون ارشد و دکتری با توجه به جمعیت بالای داوطلبان شد و در صفحه مجازی خود نوشت: «همانطور که دوشب پیش اعلام کردم، نسبت به رعایت کامل پروتکل‌ها در کنکور دکتری تردید داشتیم و تضمین خواستیم که جدی گرفته نشد. وضعیت امروز این نگرانی را تایید کرد. آیا وقت آن نیست تا مسئولان برگزاری، به مردم توضیح دهند آزمون‌های ۷۰۰ هزار و بالای یک میلیونی را‌ چگونه می‌خواهند مدیریت کنند؟»
> ۸۰ درصد داوطلبان راضی بودند
این در حالی است که وزیر علوم در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است: «هیچ مشکلی برای برگزاری آزمون‌های سراسری پیش‌رو وجود ندارد.» به گزارش تسنیم، منصور غلامی با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در برگزاری کنکور‌ها وجود ندارند، گفت: «گزارش مستندی از تک تک استان‌ها و حوزه‌های برگزاری آزمون دکتری و همچنین نظرخواهی از داوطلبان شرکت‌کننده توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور اخذ شده است.» وی ادامه داد: «بالای 80درصد داوطلبان شرکت‌کننده از برگزاری کنکور دکتری99 اظهار رضایت کردند و موارد دیگر هم در تجربه سازمان سنجش برای برگزاری آزمون‌های بعدی حتما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»
> داوطلبان چه می‌گویند
اما واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی که بعضی از آنها در آزمون دکتری حضور داشتند، خبر از نارضایتی داوطلبان از این آزمون می‌دهد.
یکی از کاربران نوشته است:« وزیر علوم اعتقاد داره آزمون دکتری به خوبی برگزار شده و هیچ مشکلی برای بقیه آزمون‌ها ندارند. خب معلومه هیچ بقالی به ترش بودن ماستش اعتراف نمی‌کنه باید نهادهای بی‌طرف بررسی کنند ببینند آیا واقعا همینطور بوده یا نه؟»
یکی دیگر ازکاربران نوشته است:« شرط برگزاری آزمون‌های دیگر منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنکور دکتری بود که در بدترین حالت ممکن انجام شد. »
دیگری نوشت:« حوزه‌ای که من امروز آزمون دادم، پونصد نفر رو چپونده بودند تو یه سالن فوتسال، فاصله اجتماعی هم مثل کنکور‌های قبلی بود که شرکت کرده بودم و اصلا افزایشی نداشت»
کاربران دیگر گفته اند:« طبق گزارش‌ها، پروتکل‌های بهداشتی دربرگزاری کنکور مقطع دکتری رعایت نشد اگر کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با این شرایط برگزارشود، احتمال وقوع فاجعه بهداشتی بالاست»، «ما این حق رو داریم که در شرایط بهتری کنکور دهیم لطفا رسیدگی کنید»، «کنکور دکتری رو دیدین که چقدر افتضاح بود؟ تازه حوزه برگزاری، دانشگاه‌های اصلی هر استان بود. حالا ببینید سراسری چی میشه که به علت جمعیت زیاد از فضای اکثر مدرسه‌ها هم استفاده میشه؟ اجرای پروتکل تو دانشگاه این بود وای به حال مدرسه ها»، «مشکل ما اینکه کسی نمیخواد باور کنه در هشتاد درصد حوزه‌های دکتری هیچ پروتکلی رعایت نشده. نمیدونم چرا به حرف و اعتراضات مردم توجه نمیشه و فقط حرفها ونظر سنجی‌های سنجش و علوم براتون مهمه »،« یکی از دوستام که آزمون دکتری داده میگه کلا مراقبا خودشون و کشیده بودن کنار اکثرا رو پله‌ها ایستاده بودن و به کسی نزدیک نمی‌شدند و خیلیا هم از فرصت استفاده می‌کردند و خیلی راحت تقلب می‌کردند.»
> داوطلب‌هایی با پوشش جالب
اما این آزمون دکتری نکات جالب توجهی هم داشت مانند داوطلبانی که برای درامان ماندن از ویروس کرونا با پوشش‌های عجیبی در جلسه حاضر شدند. مثلا یکی از داوطلبان با ماسکی که شبیه به ماسک‌های شیمیایی که در زمان جنگ از آن استفاده می‌شد در این جلسه دیده شد یا برخی دیگر با پوششی که پرستاران و پزشکان در بیمارستان از آن استفاده می‌کنند در این آزمون حضور پیدا کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام