کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 15 آذر 1399   Saturday 5 December 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 آبان 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا : بی خوابی ، بیماری بسیار آزارنده به خصوص زمانی که فرد یک روز کاری یا تحصیلی مهم پیش رو داشته باشد؛ چون باعث افت تمرکز و عملکردتان می‌شود. "بی خوابی"یکی از عوامل ایجاد انواع بیماری‌ها در بدن می‌باشد و همه انسان‌ها باید سعی کنند خواب کافی داشته باشند و اگر مشکل اختلال در خواب دارند با مراجعه به پزشک آن را برطرف کنند. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر محمود صادق نیت ،
فلوشیپ طب خواب گفت و گو کرده است .
وی در این باره می‌گوید: بی خوابی یکی از شایع ترین اختلالات خواب است وکمتر کسی را می‌توان یافت که تجربه هر چند زودگذری از آن نداشته باشد. آنچه افراد مبتلا به بی خوابی را دچار نگرانی و در بسیاری اوقات درماندگی می‌کند، تداوم و مزمن شدن بی خوابی است.
دکتر صادق نیت خاطرنشان کرد: اغلب وقتی درباره بی خوابی
می‌گوییم، به یاد تاخیر در شروع خواب می‌افتیم.
اینکه به رختخواب می‌رویم اما هر چه سعی می‌کنیم خوابمان نمی‌برد و افکار مزاحم مانع شروع خوابمان می‌شوند. اما بی خوابی اشکال و انواع دیگری هم دارد، نوع دیگر بی خوابی، اختلال در تداوم خواب است، در این نوع بی خوابی، بیمار مکرراً از خواب بیدار می‌شود و بسیاری از افراد در به خواب رفتن مجدد هم با مشکل مواجه می‌شوند.
این متخصص فلوشیپ طب خواب اضافه کرد: نوع دیگر بی خوابی
زود بیدار شدن از خواب است. به عنوان مثال فردی که
به طور معمول ساعت 7 صبح از خواب بیدار می‌شود، مدتی است که به جای ساعت 7، ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌شود و این در حالی است که احساس می‌کند نیاز خوابش تامین نشده و هرچه سعی می‌کند نمی‌تواند بیشتر بخوابد. در نوع دیگر بی خوابی نیز فرد به طور معمول هشت ساعت خواب خود را دارد اما پس از بیدار شدن احساس سرحالی نمی‌کند.
وی عنوان کرد: بی خوابی موضوعی ساده و یک بعدی نیست و انواع مختلفی دارد که افراد مختلف می‌توانند به یکی از انواع بی‌خوابی دچار شوند و یا در یک زمان، به چند نوع از انواع بی خوابی دچار شوند. مثلاً هم در شروع خواب مشکل داشته باشند و هم مکرراً از خواب بیدار شوند. مسلماً درمان این بیماران سخت تر خواهد بود.
دکتر صادق نیت عنوان کرد: درمان بی خوابی، خوردن قرص‌های خواب آور نیست. این کار نه تنها مشکل بیمار را حل نمی‌کند، بلکه درمان علت اصلی بی خوابی را نیز به تاخیر می‌اندازد. از آنجا که بسیاری از این داروهای خواب آور
پس از مدتی اثر خواب آوریشان از بین می‌رود، لذا این بیماران مجبور می‌شوند داروی بیشتری مصرف کنند و از طرف دیگر چون علت اصلی بی خوابی در بسیاری از اوقات پیدا نمی‌شود، لذا علت اصلی بدون درمان و مشکل بیمار همچنان به قوت خود باقی می‌ماند. وابستگی به این داروهای خواب آور از یک طرف و عدم درمان علت اصلی بی خوابی و مزمن شدن آن از طرف دیگر باعث می‌شود تا درمان بی خوابی بسیار مشکل تر و پیچیده تر از مراحل اولیه بیماری شود.
این متخصص فلوشیپ طب خواب توصیه کرد: مبتلایان به بی خوابی، در مراحل اول بی خوابی برای درمان باید مراجعه کنند تا با سهولت بیشتر و سریع تر درمان شوند. مسلماً درمان بی خوابی باید براساس علت آن انجام شود. متاسفانه بسیاری از بیماران خودسرانه و به توصیه دوستان و آشنایان، از داروهایی که معمولاً عارضه ی آنها
خواب آلودگی است، استفاده می‌کنند. این اقدام باعث می‌شود
بی خوابی آنها برای مدت‌ها درمان اساسی نشود. به عنوان مثال بسیاری از مبتلایان به بی خوابی، از داروهای
آنتی هیستامین به عنوان خواب آور استفاده می‌کنند، در صورتی که این داروها برای درمان آلرژی و حساسیت‌های فصلی استفاده می‌شوند و خواب آوری برای این گروه از داروها، یک عارضه و اثر سوء محسوب می‌شود.
وی اظهار کرد : برای درمان صحیح بی خوابی ابتدا باید علت بی خوابی را شناخت و به درمان آن پرداخت. مهمترین علل بی خوابی عبارتند از عوامل محیطی مثل سر و صدا، عوامل روحی روانی، استرس، مشکلات جسمی‌و ابتلا به بیماری‌ها می‌باشد .
دکتر صادق نیت عنوان کرد : سر و صدای زیاد در اتاق خواب یکی از علل مهم بی خوابی و بخصوص بیدار شدن‌های مکرر است. افرادی که در آپارتمان‌های پر ازدحام زندگی می‌کنند و دیوار و سقف‌های آپارتمان‌ها خاصیت عایق بودن صدا را ندارند، مشکل سر و صدا می‌تواند به تنهایی مانع خواب راحت افراد شود؛ بخصوص افرادی که خواب سبک تری دارند.
این متخصص اضافه کرد : از دیگر عوامل محیطی
ایجاد کننده می‌توان گرما یا سرمای زیاد را نام برد ، هر کدام از اینها به تنهایی می‌توانند مانع خواب فرد شده و یا آنکه فرد را از خواب بیدار کنند.
وی ابراز داشت : از دیگر عوامل مهم محیطی بی خوابی می‌توان به نور اشاره کرد. نور محیط می‌تواند مانع خواب فرد شود. هر چه میزان نور اتاق بیشتر باشد احتمال آنکه فرد خواب راحتی داشته باشد کمتر می‌شود.
دکتر صادق نیت خاطرنشان کرد : عوامل روحی روانی بخصوص ابتلا به بیماری‌های خلقی از جمله افسردگی می‌تواند خواب فرد را به شدت مختل کند. درمان بی خوابی این افراد در صورتی اساسی خواهد بود که در ابتدا افسردگی آنها درمان شود.
این متخصص فلوشیپ طب خواب عنوان کرد : استرس‌های طی روز بخصوص استرس‌های شغلی می‌تواند باعث
بی خوابی فرد شود لذا توصیه می‌شود افراد به ویژه 3-2 ساعت
قبل از خواب محیط آرامی‌را فراهم کنند و در صورتیکه احتمال می‌دهید صحبت با کسی به جدل و بگو مگوهای استرس زا ختم می‌شود آن را به زمانی موکول کنید که با ساعت خواب شما فاصله داشته باشد.
وی ادامه داد ابتلا به بیماری بخصوص بیماری‌های عفونی معمولا نیاز به خواب ما را افزایش می‌دهند ولی ابتلا به برخی از بیماری‌ها نیز می‌تواند خواب ما را مختل سازد. ابتلا به بیماریهای اسکلتی ـ عضلانی که معمولاً با درد همراه است، می‌تواند مانع خواب ما شود. کمردرد، درد در زانو و درد اندام فوقانی بخصوص شانه و مچ دست از جمله این موارد می‌باشند. سردرد به علت‌های مختلف، ناراحتی‌های گوارشی و درد معده، ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و درد در قفسه سینه، بیماری‌های ریوی به ویژه ابتلا به بیماری‌هایی مثل آسم که همراه با سرفه‌های مکرر هستند، ابتلا به دیابت و یا بزرگی پروستات که افراد مبتلا، به علت دفع ادرار مجبورند بارها از خواب بیدار شوند، همگی از عللی هستند که می‌توانند خواب افراد را مختل کنند.
دکتر صادق نیت اضافه کرد : مصرف بسیاری از داروها نیز خود می‌تواند مانع خواب افراد شوند، مانند داروهای
ضد فشار خون، برخی داروهای اعصاب و روان و برخی داروهای قلب و عروق بخصوص اگر این داروها شب هنگام و قبل از خواب مصرف شوند.
وی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی سیکل خواب و بیداری طبیعی بدن را بر هم می‌زنند، عنوان کرد : شایع ترین و مهم ترین عامل در این گروه، شب کاری است. یکی از مهمترین و شایع ترین شکایات شب کاران بی خوابی است. بسیاری از شب کاران به علت مشکلات ناشی از شب کاری بخصوص به علت بی خوابی شب‌های بعد از شیفت کاریشان، مجبور به ترک کار خود می‌شوند زیرا بدن آنها نمی‌تواند تغییر ساعت خواب را تحمل کند.
دکتر صادق نیت ابراز داشت : مطالعات محققان نشان داده است که بیش از 20 در صد شاغلین مجبور به نوبت کاری و شب کاری هستند و بیش از 60درصد آنها دچار مشکلات خواب بخصوص بی خوابی می‌شوند که در صورت
عدم پیشگیری و یا درمان، هم سلامتشان به مخاطره می‌افتد و هم در فعالیت‌ها و وظایف شغلیشان دچار خطا و حوادث بیشتری می‌شوند. این افراد می‌بایست در اولین فرصت به متخصصین طب کار جهت تنظیم برنامه‌های کاری خود مراجعه کنند.
این متخصص فلوشیپ طب خواب ادامه داد : کسانی که به غرب یا شرق دنیا مسافرت می‌کنند نیز موقع خواب و بیداری خود، دچار مشکل می‌شوند. علت آن است که ساعت داخلی بدن آنها طبق روال قبلی خواب آلوده می‌شود و یا از خواب بیدار می‌شود در حالی که مکان جدید، ساعت خواب و بیداری دیگری را طلب می‌کند. هرچه مسافت طی شده بیشتر باشد، مشکل این افراد نیز شدیدتر خواهد بود. این افراد اگر برای مشکل خود فکری نکنند، ممکن است تا چند هفته، در خواب و بیداری خود مشکل پیدا کنند. مصرف ملاتونین طبق دستور پزشک یکی از درمان‌های خوب برای رفع مشکل بی خوابی این افراد خواهد بود.
وی در پایان گفت : اگر بخواهیم یک درمان را برای همه مبتلایان به بی خوابی توصیه کنیم قطعاً توصیه به رعایت بهداشت خواب می‌باشد و اگر بخواهیم از یک کار افراد را بر حذر داریم، عدم مصرف خودسرانه ی داروهای خواب‌آور خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام