کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 بهمن 1399   Wednesday 20 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 آبان 1397

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

در این چند دهه هرازگاهی که دولتها در فکر بالا بردن قیمت حامل‌های سوخت از جمله بنزین افتاده‌اند همیشه متوسل شده‌اند به بهانه‌های کلیشه‌ای، از اینکه قیمت یک لیتر بنزین ازیک لیتر آب و نوشابه در فلان کشور ارزانتر است و یا به بهانه قاچاق بنزین و مصرف بالای بنزین و...در نهایت سهمیه‌بندی سوخت و کارت سوخت را پیشنهاد می‌کنند. پرسش اینجاست که اگر سهمیه بندی در این چند دهه جوابگو بوده، پس چرا حذفش کردید و اگر جوابگو نبوده،پس چرا دوباره مطرحش می‌کنید. چه کسی است که نداندهمه این حرف و حدیث‌ها بخاطر گران کردن قیمت حامل‌های انژری از جمله بنزین است و بعد از اینکه قیمت‌ها گران شد باز هم کارت سوخت حذف می‌شود. جناب آقای رئیس جمهور که در جمع نمایندگان مجلس اعلام می‌کنند که در ایران آموزش، درمان و سوخت ارزان است چرا یکی از نمایندگان از ایشان نپرسیدند معنی ارزانی چیست مگر غیر از این است که گرانی در قدرت خرید مردم ودرآمدها معنی پیدا می‌کند. آمارها و شاخص‌های اقتصادی که دست دولت است، متوسط درآمد اکثریت اقشار جامعه که دردست دولت است، دولتمردان می‌دانند افراد زیر خط فقر و زیر خط فلاکت چه رقم دهشتناکی را به خود اختصاص داده است. با وجود همه این داده‌ها باز هم می‌خواهند فشار مضاعفی بر اقشار محروم جامعه وارد کنند. البته با عملکرد بعضی از وزیران دولت مردم شک دارند که مسئولان معنی فقر و بیکاری و گرانی و تورم و رکود را بدانند.
مسئولان محترم راهکارهای فراوانی برای مقابله با افزایش مصرف سوخت وجود داشته و دارد اما در این چند دهه آنچنان که باید و شاید از آنها بهره نبرده‌ایم از جمله می‌توان به ساختن آزادراه‌ها جهت کوتاه کردن مسیرهای بین شهری و کم کردن زمان مسافرت و صرفه‌جویی در مصرف سوخت، گسترش پروژه‌های متروشهری و بین شهری، گسترش راه‌آهن سراسری و استاندارد کردن سوخت خودروها با استاندارد روز جهان به طوری که میزان سوخت اتومبیل‌های روز در ممالک پیشرفته در هر صد کیلومتر حدود3 لیتر می‌باشد و این درحالی است که مصرف سوخت بعضی از ماشین‌هایی که در جاده‌های ایران، بیش از15 لیتر در هر صد کیلومتر می‌باشد. یعنی بیش از5 برابر استانداردهای جهانی. لازم است به دولت محترم یادآوری شود برای جبران اشتباهات خود، دست به اشتباهات دیگر نزند. حقیقتا جامعه همین الانش هم دیگرکشش این بارگرانی و تورم و رکود اقتصادی ران دارد. نابسامانی‌های نرخ ارز روز به روز از قدرت خرید مردم کاسته و عوارض این فقر گسترده‌ای که دامنگیر جامعه شده را نمی‌توان به سادگی جبران کرد. شایسته است اگر دولتمردان در فکر صرفه‌جویی هستند از هزینه‌های خودشان بکاهند و به جامعه مشکل، مضاعف روا ندارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام