کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 مرداد 1394

صفحه خبر: اجتماعی

خدایار سعید وزیری کارشناس-بی تردید یکی از مهمترین معضلاتی که امروزه کشورمان با آن دست به گریبان است و تلاش‌همه بخش‌ها به خصوص دولت نیز معطوف به آن است، معضل بیکاری است. در حقیقت ایجاد فرصت‌های شغلی مقوله‌ای است که چه به لحاظ منافع شخصی و چه به لحاظ منافع عمومی برای جامعه ضروری است. چرا که از طرفی سبب کسب درآمد برای فرد می‌شود و آرامش روانی جامعه را افزایش می‌دهد و از طرف دیگر تقریبا با انجام هرفعالیت شغلی یکی از مشکلات جامعه که حل آن مستلزم انجام آن فعالیت است، مرتفع می‌گردد.
غالبا وقتی صحبت از بیکاری و ایجاد اشتغال می‌شود، اغلب افراد دولت را مسئول این مهم می‌دانند، در حالی که باید توجه داشت که در همه جوامع این فرد فرد آحاد جامعه هستند که در مسیر تولید و فعالیت گام بر‌می‌دارند و ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی برای نسل جوان، موجبات پیشرفت اقتصادی و اجتماعی کشورشان را نیز فراهم می‌نمایند. لذا بدین سبب بزرگترین کمپانی‌ها و کارخانجات جهان متعلق به بخش خصوصی و استوار بر ایده‌های بکر افراد جامعه است که با سرمایه‌گذاری افراد دیگری از جامعه بدل به بزرگترین شرکت‌های جهان شده‌اند.
بنابراین اگر بخواهیم دو رکن اساسی و مهم کارآفرینی را ذکر کنیم عبارت است از ایده و سرمایه. رکن دوم آن یعنی سرمایه در کشورمان کم نیست، اما آنچه سبب می‌شود کمتر شاهد حرکت سرمایه‌های خرد و کلان از بانک‌ها و یا حوزه واردات به سمت تولید و کارآفرینی باشیم، قلت ایده‌های بکر و مناسب در قشر متخصص در حوزه‌های گوناگون است. در حقیقت نحوه آموزش در دانشگاه‌‎ها و به طور کلی موسسات علمی غالبا بیش از آنکه کاربردی باشد بر تئوریهای محض استوار است و این امر سبب می‌گردد با عدم بهره‌مندی فارغ التحصیلان از نوآوری و ایده پردازی در عرصه عمل و اجرا در زمینه‌های مختلف، فارغ التحصیلان به عنوان قشر مولد جامعه بیش از آنکه به فکر کارآفرینی و ایجاد مراکز تولیدی باشند، در پی استخدام و به نوعی کارمند شدن هستند که این امر علاوه بر آنکه سبب اتلاف وقت و انرژی این افراد و بی‌فایده کردن هزینه‌های کشور برای تربیت قشر تحصیلکرده می‌شود، با اشباع فرصت‌های شغلی در دولت و نهادهای عمومی، کشور را با معضل بیکاری نیز روبرو می‌کند، چنانکه این اتفاق روی داده است. در واقع برای مثال یک مهندس کشاورزی وقتی می‌تواند بازدهی مناسبی برای خود و کشور داشته باشد که با تخصص عملی لازم به راهنمایی کشاورزان بپردازد یا با تحقیق بر ایده‌های جدید به توسعه کشاورزی کشور کمک نماید در غیر اینصورت با نشستن پشت میز و مشغول شدن به بوروکراسی اداری، تنها خود را به بطالت کشانده است و به مانند پزشکی است که به جای طبابت به دنبال استخدام در وزارت بهداشت باشد.
فلذا راهکار درازمدت حل معضل بیکاری و کمک به رشد اقتصادی کشور را باید در نحوه آموزش دانشجویان جستجو کرد تا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها خود قادر باشند با مشارکت سرمایه‌گذاران به کارآفرینی برای خود و جمعی دیگر بپردازند و در این مفهوم تنها وظیفه دولت در این خصوص ایجاد بستر لازم برای این رویداد خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام