کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 26 فروردین 1400   Thursday 15 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 تیر 1394

صفحه خبر: بین الملل

معاون اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری در کشور را 5/11 درصد اعلام کرد. حسن طائی گفت: در حال حاضر 22 میلیون فرد شاغل در اقتصاد ایران حضور دارند و 5/2 میلیون نفر هم بیکارند که بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، نرخ بیکاری 5/11 درصد است.
وی در تعریف بیکاری اظهار داشت: هر کس در طول هفته گذشته حتی یک‌ساعت هم فرصت شغلی نداشته باشد بیکار محسوب می شود.
طائی گفت: در حال حاضر نرخ بیکاری جوانان 18 درصد و دانش آموختگان بین 5/21 تا 22 درصد است که در این بین نیز نرخ بیکاری دانش آموختگان دختر 30 درصد و پسر 12 درصد است.
معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به طور کلی امروز در تمام بازارهای جهان ، بیکاری دانش آموختگان مسئله جدی محسوب
می شود چرا که کارآفرینان و سرمایه گذاران درصدد جذب این افراد هستند. طائی با بیان اینکه ما توجه جدید به دانش آموختگان و علوم جدید در ایجاد اشتغال در جامعه داریم گفت: کسری رشد بیکاری و سرمایه گذاری ناکافی در اقتصاد موجب انباشت بیکاری و تورم رکودی شده است که امیدواریم با خروج از تحریم ها اوضاع بهتر شود.
وی افزود: در همه جای جهان سلسله مراتبی برای نظام آموزش عالی تعریف شده و انتظار نیست دانش آموخته ،یک فرد کاملا با مهارت باشد اما انتظار می رود مطابق نیاز بازار، رشته های تحصیلی در دانشگاه ها عرضه شود.
معاون اشتغال وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: اقتصاد ایران نیازمند رشد بالای 7 درصد است تا بتواند مشاغل مورد نیاز دانش آموختگان را فراهم کند.
دستگاه اجرایی مانع سرمایه گذاری است
عضو فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی، دستگاه اجرایی را
مهم ترین مانع سرمایه گذاری در کشور دانست و گفت: اگر دستگاه اجرایی را جمع کنیم مردم بهتر می توانند کار و سرمایه گذاری کنند.
غلامرضا کاتب گفت: نرخ بیکاری رسمی دانش آموختگان در کشور بالای عدد اعلام شده وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ،یعنی بیش از
25 درصد است.
وی با بیان اینکه سالانه حدود 800 هزار فارغ التحصیل درکشور داریم افزود: اگر بر همین روال پیش برویم حداقل باید سالی 800 تا یک میلیون شغل در بخش دانش آموختگان ایجاد شود.
کاتب تصریح کرد: بزرگترین چالش و آسیب جدی در حال حاضر بحث بیکاری دانش آموختگان است که باید با همفکری و تلاش همه قوا به سمت حل آن گام برداریم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: فرهنگ اشتغال و محیط کسب و کار ما سنتی است و باید به روز شود ودولت در این راستا باید حرکت کند.
کاتب گفت: در سال 93 نزدیک به 10 میلیارد نفر ، ارتباطات جهانی در دنیا داشتیم در سال 2020 باید به 100 میلیارد نفر برسد؛ حال سوال این است ما چقدر توانسته ایم در این ارتباطات نقش داشته باشیم؟
وی افزود: ما در نظام آموزش و پرورش و نظام عالی کشورمان ،مشکل مهارت آموزی داریم به نحوی که 90 درصد فارغ التحصیلان ما هیچ کدام مهارت کافی ندارند.
کاتب گفت: اگر بخواهیم نیروی با مهارت تربیت کنیم باید از دوران دبیرستان و دانشگاه شروع کنیم در حالیکه به عنوان مثال دانشگاه آزاد کاری ندارد که چه نیرویی تربیت می کند بلکه فقط به دنبال پول درآوردن است. عضو فراکسیون اشتغال مجلس افزود: اشتغال، رسالت همه قوای کشور است البته دولت باید توجه ویژه تری به آن داشته باشد.
وی افزود: میزان مشارکت مردم در سرمایه گذاری در ایران 35 درصد است و در دنیا 65 درصد در حالیکه در ایران کم افرادی نیستند که
سرمایه های کلانی دارند. کاتب یکی از مشکلات اساسی سرمایه گذاری در کشور را سختگیری های دستگاه های اجرایی برشمرد و گفت: دولت باید هر چه زودتر با اجرای پنجره کسب و کار، این مشکلات را حل کند، چرا که ما معتقدیم اگر دستگاه اجرایی را جمع کنیم مردم بهتر می توانند کار کنند.
وی افزود: از دولت می‌خواهیم 3 هزار میلیارد تومان برای بنگاه های زودبازده و کارآفرین خرد اختصاص دهد و از آنها حمایت کند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آمادگی مجلس برای همکاری با دیگر قوا به ویژه دولت در جهت کاهش معضل بیکاری خبر داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام