کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 مرداد 1399   Friday 14 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 خرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد – گروه سیاسی: امروز زمان تعیین انتخابات هیئت رئیسه و رئیس مجلس یازدهم است موضوعی که البته از مدت‌ها قبل به عنوان بحث پر چالش این مجلس برخلاف تصورات مطرح می‌شود. به نظر می‌آید این موضوع خود به اصل اختلاف دردرون جریان اصولگرایی دامن زده است به نحوی که بدنه‌ای از اصولگرایان اساسا در مقابل جریان قالیباف، ریاست او و حضور جریان نئواصولگرایی در قالب هیئت رئیسه قرار گرفته این اتفاق در حالی است که از سویی دیگر
درمیان منتخبین مجلس یازدهم اختلافات جدی دیده می‌شود موضوعی که برخلاف تصورات پیشین از مجلس یکدست یازدهم است. اما دلیل این حجم از اختلاف و چند دستگی
چیست؟
>نیاز به فردی بی‌حاشیه داریم
ابوالقاسم رئوفیان فعال سیاسی اصولگرا دراینباره به آفتاب یزد می‌گوید: ما در ریاست مجلس نیازبه آرامش یعنی فضای امن روانی و اطمینان بخش برای عمل به رسالت خطیر مجلسیان در جایگاه نمایندگی داریم ازهمین رو باید فردی به عنوان رئیس مجلس که حاشیه نداشته باشد را انتخاب کنیم. بی‌تردید آقای قالیباف دارای ویژگی‌های تحسین برانگیزی است منتها حوزه تقنینی مجلس متفاوت با قوه مجریه است. ریاست مجلس باید حول کسی بچرخد که حاشیه ندارد. وی افزود: من قطعا این اعتقاد را دارم که آقای قالیباف اگر به عنوان رئیس مجلس به روی کار بیاید از هم اکنون مخالفین او و کسانی که از دوران تصدی او در شهرداری تهران و مشکلاتی که در شهرداری‌اش
به ویژه در پرونده شخص قائم مقام او پیش آمد و هنوز پرونده‌اش باز است، و یا مسائلی از این قبیل آتو دارند، توپخانه‌ها را آماده شلیک علیه او می‌کنند، بنابراین مجلس ما مجلس پر تنشی خواهد شد و بیشتر زمانش صرف خنثی کردن آتش بارهایی شود که متوجه مجلس است.
رئوفیان گفت: ازاین رو به نظر باید چهره‌ای که حاشیه ندارد و پاکدست است و می‌توان او را به عنوان یک شخصیت متعادلی که بتواند با آرامش، مجلس را دراین دوران سخت اداره کشورمدیریت کند به عنوان رئیس مجلس برگزید. رئیس مجلس باید به لحاظ مالی پاکدست بوده و بهانه‌ای به دست کسی نداده باشد بی‌حاشیه بوده و حداقل کم حاشیه باشد و در عین حال بتوانددر جایگاه مدیریت مجلس را اداره کند، این موضوع به صلاح مردم است. وی افزود: اصولگرایانی که امروز در مقابل قالیباف قرار گرفته‌اند نه به این خاطر که او را قبول نداشته باشند که بی‌تردید او از افراد خدوم نظام است ولی در موقعیت فعلی از آن جهت که ما نیاز به مجلسی داریم که بتواند با آرامش به کار قانونگذاری بپردازد و بدون پرداختن به حواشی وقت مجلس را بگیرد، شخص دیگری را در نظر گرفته‌اند، ما نیاز به چهره قابل قبولی که هم اصلاح‌طلبان نسبت به آن‌ها موضع خیلی خاصی نداشته باشند و هم اصولگرایان داریم.
>مگرمجلس میدان جنگ است؟
رئوفیان دراینباره که چرا به غیر از قالیباف بخشی از جریان اصولگرا اساسا در برابر نئو اصولگرایان قرار گرفته‌اند گفت: من به همه دوستان اصولگرا توصیه میکنم و از آن‌ها انتظار دارم که منیت را کنار بگذارند، اینکه چه کسی شایستگی بیشتری برای عضویت در هیئت رئیسه دارد باید مورد توجه قرار گیرد، هیئت رئیسه باید توسط افراد دارای صلاحیت بدون نگاه جناحی و حزبی و جریانی هدایت شود. مجلس اگر بیشتر در اختیار اصولگرایان قرار گرفته است نباید نگاه جناحی نئو اصولگرایی، اصولگرایی سنتی و... در آن باشد. به خطاست که امروز عده‌ای تلاش می‌کنند سهمیه‌هایی از جبهه پایداری، نئو اصولگرایی و اصولگرایی سنتی و... در آن برای خود قائل شوند. اصلا در همین مجلس اگر اصلاح‌طلبی را شایسته‌تر از قاطبه اصولگرای مجلس تشخیص دهیم باید او را به در هیئت رئیسه به کار گمارد نه اینکه شاهد چنین جدالی باشیم. وی اضافه میکند: خط بازی و این کارها درست نیست، مگر مجلس میدان جنگ است؟ اگر اصولگرایان می‌خواهند برای یکبار هم که شده از مجلس یادگاری ارزشمندی از خود به جای بگذارند بیایند به این فکر کنند که چه کسی بهتر و شایسته‌تر است.
دبیرکل حزب ایران زمین درباره اینکه اگر چالش‌های امروز مجلس تداوم بیابد چه خواهد شد؟ گفت: بسیار مجلس پر تنش بی‌خا صیتی
را پیش بینی می‌کنم که بعدا باید جواب مردم را بدهند، ما
نمایندگان احزاب سیاسی هم قطعا در جایگاه حزبی، نمایندگان مجلس یازدهم را استیضاح خواهیم کرد، بهتر است آن‌ها این کار را نکنند به خاطر حفظ منافع جناحی و فردی با مسائل کل کشور در نیافتند، آن‌ها با این کار به کشور آسیب می‌زنند. با منافع باندی و جناحی و مدنظر قراردادن جنگ قدرت و اینکه هر کس بگوید «انا رجل» باید بگویم این مجلس ضعیف‌ترین مجلس یازده دوره اخیر خواهد بود و من امیدوارم چنین نباشد.
>آخرین فرصت اصولگرایان
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا نیز درباره انتخابات امروز هیئت رئیسه و برخی اتفاقات درون این جریان به آفتاب یزد گفت: با این اوصاف نمی‌توان شاهد یک مجلس منسجم و کارآمدی بود و اگر این روند ادامه بیابد همه ضرر می‌کنند، چنانچه دراین مجلس تعامل صورت نگیرد یعنی شاهد معامله خواهیم بود و اگر این معامله در پشت درهای بسته باشد و مسئولیت‌ها بر اساس معاملات سیاسی در مجلس تقسیم شود، به نظر می‌آید که مجلس نمی‌تواند به عنوان یک مجموعه که باید همه مردم را نمایندگی کند نقش ایفا نماید. باید اصولگرایان به این نکته رسیده باشند که این فرصت شاید آخرین فرصت آن‌ها باشد آخرین فرصت تا جریان اصولگرایی بتواند خودش را در معرض قضاوت مردم به عنوان یک مجموعه کار آمد قرار بدهد، درغیر اینصورت باید شاهد حوادثی باشیم که مجلس را از رسالت خود دور می‌کند.
وی ادامه داد: امروز برخی دنبال معامله هستند مثلا می‌گویند ما به شرطی به آقای قالیباف رای می‌دهیم که فلان مسئولیت یا فلان کمیسیون یا فلان موقعیت در اختیار ما قرار بگیرد، اگر شایسته سالاری را کنار بگذاریم و یک شرکت تعاونی درست کنیم که سهم هرکسی را به او بدهیم فارغ ازاینکه بدانیم این فرد شایستگی این موضوع را دارد یا نه بزرگترین آفت برای مجلس
است.
این فعال سیاسی اصولگرایی در مورد رویارویی امروزاصولگرایان بایکدیگر می‌گوید: اینها بیشتر به عنوان جنبه‌های تبلیغاتی است تا خواسته‌های شخصی خودشان را تحمیل کنند.
کنعانی مقدم اظهار می‌کند: اگر تنش‌ها تداوم بیابد ما با مجلسی روبه رو می‌شویم که درآن تشتت آرا وجود دارد و برای حذف یکدیگر تلاش می‌کنند بی‌آنکه به نظر مردم توجه داشته باشند یا خواسته‌های آن‌ها مورد توجهشان باشد.
قالیباف گزینه‌ نهایی ریاست مجلس شد
محمدباقر قالیباف با 166 رای موافق به عنوان نامزد ریاست مجلس انتخاب شد. به گزارش فارس؛ در جلسه دیروز فراکسیون اکثریت مجلس محمدباقر قالیباف با 166 رای موافق به عنوان نامزد ریاست مجلس انتخاب شد. بر این اساس حاجی بابایی 57 رای، میرسلیم 57 رای و نوروزی 2 رای اخذ کردند. همچنین امیرحسین قاضی‌زاده و علی نیکزاد گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب اسلامی برای نایب‌رئیسی مجلس یازدهم شدند.
به همین ترتیب، قاضی‌زاده 94، نیکزاد 93، مصری 77، زاهدی 56، نادران 53، منادی 43 و میرتاج‌الدینی 21 رای برای نامزدی به‌منظور نیابت رئیس مجلس حائز شدند. جلسه علنی مجلس برای رای گیری رئیس و اعضای هیئت رئیسه مجلس یازدهم، امروز در صحن پارلمان برگزار می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام