کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 14 تیر 1399   Saturday 4 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 فروردین 1399

صفحه خبر: اجتماعی

اجرای مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت، با گلایه فرهنگیان بازنشسته مواجه شده است. آنها نسبت به تبعیض در مسیر اجرای این مصوبه اعتراض دارند. به گزارش مهر، موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، یکی از اولویت‌های دولت در سال جدید است. به طوری که شنیده می‌شود در روزهایی که همه نگران کرونا هستند، تصمیماتی در سازمان برنامه و بودجه گرفته می‌شود که چندان مورد رضایت برخی از بازنشستگان نیست.
یکی از فرهنگیان بازنشسته، با گلایه از حمایت‌های تبعیض آمیز نسبت به فرهنگیان بازنشسته کشور، گفت: «تکلیف دو سه موضوع باید مشخص شود. اول اینکه چرا سنوات ما بعد از یکسال داده می‌شود، آن هم نه یک جا مثلا سال قبل کسی مهر ۹۷ بازنشسته شده‌، نصف حقش را مرداد ۹۸ داده‌اند و نصف آن را آخر شهریور یا اوایل مهر ۹۸ پرداخت کرده‌اند. به عبارتی با یک سال تاخیر، سنوات را پرداخت کرده‌اند.»
وی به مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و افزود: «همسان‌سازی چرا شامل شاغلین نیمه اول ۹۸ نشد، مگر احکام اول سال زده نمی‌شود. ما هیچ وقت ندیده بودیم که در این ۳۰ سال حکم ما وسط سال زده شود. چرا باید فقط به خاطر یک روز، فاصله مبلغ سنوات دو نفر فرهنگی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تفاوت داشته باشد. یعنی برای من که حکم بازنشستگی‌ام اول مهر است، ۲۰ میلیون سنوات کمتر از همکاری بگیرم که دوم مهر به بعد حکم او خورده است. از سال ۹۶ قرار بود همسان‌سازی در تمامی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی انجام شود و بر همین اساس، مجوز افزایش ۵۰ درصدی به دستگاه‌ها داده شد. اما، نحوه پرداخت و منابع به عهده خود دستگاه‌ها بود بعضی از وزارتخانه‌ها چون به منابع دسترسی داشتند این کار را انجام دادند ولی وزارت آموزش و پرورش، چون منبع درآمد نداشت و تامین بودجه هم نشد این مصوبه‌اش به تعویق افتاد تا سال ۹۸ که از اول سال گفتند انجام می‌شود اما گذاشتند اول رتبه‌بندی را در مهر ماه اجرا کردند که یک تعداد زیادی بازنشسته شدند و بعد هم در اسفند قانون افزایش ۵۰ درصدی با احتساب همان رتبه بندی. یعنی یک نفر که حکم بازنشستگی دریافت کرده است اینها به اوتعلق نمی‌گیرد. ولی همکاری که ممکن است به علت مرخصی یا غیبت سابقه‌اش چند روز کمتر از من بوده باید تا دوم مهر به بعد سابقه‌اش پر بشود و همین یک روز مبلغ حدوداً ۲۰ میلیون تفاوت پاداش بین من و او که دوم مهر به بعد در سال ۹۸ بازنشسته شده‌ایم ایجاد می‌کند.»
> عدالت در مورد افزایش حقوق‌شان
حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس، در ارتباط با افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان کشور، گفت: «برای همسان‌سازی حقوق کارکنانی که حقوقشان زیر ۶ میلیون تومان است، حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری که زیر ۶ میلیون حقوق دریافت می‌کنند، در سال ۹۹ حدود ۳۰ درصد افزایش یابد. در مورد حقوق بگیرانی که حقوقشان نزدیک به ۶ میلیون و یا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، کارشناسی دقیق صورت گیرد تا عدالت در مورد افزایش حقوق‌شان در سال ۹۹ رعایت شود.»
> همسان‌سازی حقوق همه بازنشستگان
باید دقیق اجرا شود
علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به تصمیم دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری از فروردین ماه، گفت: انتظار طبیعی و به حق همه بازنشستگان این است که همسان‌سازی حقوق آنها اجرا شود تا به حق شان برسند. یک بازنشسته نباید دغدغه حقوق داشته باشد، دولت باید قانون همسان‌سازی حقوق همه بازنشستگان را اجرا کند و در این زمینه با تدبیر مشکلات موجود را حل کند.»
> بی‌عدالتی در حق معلمان بازنشسته اول مهر ۹۸
افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم در اسفند ۱۳۹۵ تصویب و ابلاغ شد ولی وزارت آموزش و پرورش آن را تا اسفند ۱۳۹۸ اجرا نکرد، بعد از صدور احکام رتبه بندی، مصوبه افزایش ۵۰ درصدی را با تاخیری حدود سه ساله و به شکلی اجرا کرد که مورد اعتراض عده زیادی شده است. بی‌توجهی مسئولان آموزش و پرورش به اجرای درست و به موقع مصوبه افزایش ۵۰ درصد امتیازات فصل دهم و عدم رعایت تقدم و تاخر در اجرای دو مصوبه هیئت وزیران شامل افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل دهم سال ۱۳۹۵ و رتبه‌بندی سال ۱۳۹۸ سبب شده است که معلمان علاوه بر آنکه سه سال از مصوبه افزایش ۵۰ درصد محروم باشند، از مزایا و امتیازات رتبه‌بندی نیز محروم شوند.
> گلایه از رئیس سازمان برنامه و بودجه
جمع کثیری از بازنشستگان کشوری، در واکنش به تصمیمات ناعادلانه رئیس سازمان برنامه و بودجه، نامه‌ای به محمدباقر نوبخت نوشته‌اند که محتوای آن سراپا گلایه و اعتراض است.
در بخشی از این نامه اعتراضی عنوان شده است: «با محاسبه ابتدایی مبالغ اختصاص داده به همسان‌سازی حقوق‌ها، میانگین حقوق بازنشستگان با افزایش ۱۵ درصد سال ۹۹ و با توجه به اینکه مبلغ دقیق برای هر کس را به بدترین شکل مانند سال ۹۸ تعیین خواهید کرد، با این تورم پیش رو در عمل تاثیر چندانی در وضعیت معیشتی و زندگی ما بازنشستگان نخواهد داشت و ما همچنان با معضل استضعاف و اجحافی که دولت در حق ما روا می‌دارد، درگیر خواهیم بود. با یک محاسبه سرانگشتی این نتیجه حاصل می‌گردد که با افزایش حقوق شاغلین در دو مرحله در سال ۹۸ و اختلاف سابق بین حقوق ما بازنشستگان و آنها، آنچه که به ما افزوده می‌شود همچنان کما فی السابق، کمتر از افزایش ۱۵ درصدی شاغلین در سال ۹۹ خواهد بود. آنچه که ما را می‌آزارد، این نیست که حقوق شاغلین را چرا افزایش می‌دهید بلکه چرایی این تبعیض و بی‌عدالتی است. ما خواهان آن هستیم که خیلی شفاف دلیل این تبعیض را بیان کنید. آیا با مبلغ ناچیز ۱۰ هزار میلیارد تومان و با توجه به تورمی که در سال ۹۹ خواهیم داشت و همگی نیز به این تورم پیش رو اذعان دارید می‌شود این همسان‌سازی را انجام داد به گونه‌ای که اثرات مثبت آن در زندگی و وضعیت معیشتی بازنشستگان دیده شود. شما با این جبهه‌گیری غیر منصفانه تلویحاً اعلام کردید که بازنشستگان مثل گذشته جایی مناسب در سفره دولت ندارند.»
در بخش دیگری از این نامه آمده است: «اگر اجرای فصل دهم قانون خدمات مدیریت کشوری برای بازنشستگان قانونی نیست اما شما قلبا خواستار دادن حق ما به ما هستید، قاعدتاً باید در سال ۹۹ قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین و هم چنین قانون افزایش حقوق سالیانه طبق تورم را اجرایی کنید.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام