کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 اسفند 1398

صفحه خبر: فرهنگی

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه از محوری‌ترین برنامه‌های قوه قضاییه را مبارزه و مقابله با کهنه ویروس منفور و ناامید‌کننده فساد در کشور عنوان کرد و بیان داشت: به لطف خداوند و تلاش و جدیت و قاطعیت همکاران می‌توان ادعا کرد که در مهار این ویروس، موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده که گزارش نوبه‌ای این موفقیت‌ها در نشست‌های قبلی اعلام گردیده است. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: امروز مردم ما بیش از آنکه اخبار ناامید‌کننده بروز فساد را بشنوند، شاهد برخورد و مجازات کسانی هستند که مرتکب مفاسد اقتصادی شده‌اند. امروز مردم ما به جای شنیدن اخبار راجع به غارت بیت‌المال، گزارشات مربوط به استرداد و بازگشت اموال به غارت رفته به بیت‌المال را می‌شنوند که گویای عملکرد مثبت قوه‌قضاییه در مبارزه با این کهنه ویروس است. اسماعیلی اظهارکرد: آخرین رایی که شعبه سوم ویژه رسیدگی به پرونده‌های اخلال در نظام اقتصادی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ صادر کرد، راجع به بخشی دیگر از پرونده بانک سرمایه و صندوق تعاونی فرهنگیان است؛ مجموعه‌ای که متعلق به جامعه عزیز و دوست‌داشتنی فرهنگیان بود که برخی از مدیران این مجموعه‌ها با تبانی با افراد سودجو و فرصت‌طلب، ارقام قابل توجهی از سرمایه متعلق به فرهنگیان را به باد دادند و دستگاه قضایی تلاش کرد که این سرمایه را به صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه برگرداند. سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در این پرونده افراد متعددی تاکنون محاکمه شده‌اند.
> محکومیت محمدرضا جهانبانی
به بیست سال حبس
وی افزود: رای اخیر ناظر بر دو نفر از متهمان اصلی این پرونده است که بر این اساس محمدرضا جهانبانی فرزند علی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی و تحصیل مال نامشروع به مبلغ شش‌هزار و ۴۰میلیارد ریال محاکمه شد. این فرد
متاسفانه از مجموعه بانک سرمایه که سهام صندوق ذخیره فرهنگیان بود، به تنهایی و در قالب شرکت‌های متعدد، بیش از صد فقره تسهیلات گرفته بود و این تسهیلات را در غیرموضع خود هزینه کرد و این تسهیلات را نیز مسترد نمی‌کرد که بعد از رسیدگی و محاکمه به تحمل بیست سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی، محرومیت دائم از مشاغل دولتی، استرداد پنج هزار و سه میلیارد و پانصد میلیون و پانصد هزار ریال در حق بانک سرمایه محکوم شده است. اسماعیلی ادامه داد: متهم دیگر این پرونده، عمار صالحی فرزند عطاالله به جرم معاونت در اخلال در نظام اقتصادی به تحمل ده سال حبس و محرومیت دائم از خدمات دولتی محکوم شده است.
> جزییات بازگشت بدهی‌های بدهکار
۳ هزار میلیارد تومانی
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مصداقی دیگر از مبارزه با فساد و تسهیلات متعددی که یکی از بدهکاران عمده بانکی از بانک‌های مختلف اخذ کرده بود و با تلاش قوه قضاییه این بدهی‌ها به بانک‌ها مسترد شد، بیان داشت: یکی از بدهکاران بزرگ بانکی که بیش از سه هزار میلیارد تومان به ۱۰ بانک کشور بدهی داشت و از ۱۰ بانک با عناوین مختلف تسهیلات اخذ کرده بود و از تسویه بدهی‌های خود امتناع می‌کرد، با پیگیری‌های قضایی بعمل آمده و در فرآیند رسیدگی بیش از ۵۰ درصد از این بدهی‌های معوق را تا امروز تسویه کرده است. وی ارقام بدهی‌هایی که استرداد و به بانک برگشته است را ۵۳۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین، ۳۲۰ میلیارد تومان به بانک پارسیان، ۲۰۴ میلیارد تومان به بانک توسعه صادرات، ۲۰۰ میلیارد تومان به بانک ایران زمین، ۱۴۵ میلیارد تومان به بانک سینا، ۱۱۰ میلیارد تومان به بانک سرمایه، ۵۹ میلیارد تومان به بانک گردشگری، ۲۳ میلیارد تومان به بانک شهر و ۲۸ میلیارد تومان هم به یکی دیگر از بانک‌ها اعلام کرد. اسماعیلی خاطرنشان کرد: برگشت بخشی از این ارقام در قالب وجوه نقدی و بخشی در قالب واگذاری املاک و سهام شرکت‌های مختلف صورت گرفته است. سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: دو فقره دیگر از بدهی‌های این فرد به دو بانک دیگر باقی مانده که شامل ۹۰۰ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین و ۵۲۵ میلیارد تومان به بانک دی است که بابت این بدهی‌ها هم با پیگیری‌های قضایی اموالی از این فرد شناسایی و توقیف شده است و امروز ۳۸۰ میلیارد تومان دیگر سهام شرکت‌های مختلف که به نام این بدهکار بانکی است، توقیف گردیده است. همچنین ملکی به مساحت ۴۱ هزار مترمربع در منطقه ۲۲ تهران و یک ملک با ارزش در منطقه آجودانیه تهران توقیف شده و فرآیند واگذاری این موارد به این دو بانک در حال انجام است. پیش‌بینی می‌شود که کل بدهی‌های معوقه این فرد به سیستم بانکی ما مورد تسویه قرار گیرد. وی بیان داشت: این موارد نمونه‌ای از اقدامات موثر دست دستگاه قضا در بازگشت اموال به بیت المال و برخورد و مجازات مفسدان اقتصادی است.
> آخرین وضعیت مرخصی زندانیان
با توجه بخشنامه رئیس قوه قضاییه
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین وضعیت مرخصی زندانیان با توجه بخشنامه رئیس قوه قضاییه و اینکه چه تعداد از زندانیان امنیتی از مرخصی بهره‌مند شده‌اند، گفت: به لحاظ درک درست دستگاه قضا از شرایط موجود و برنامه سنواتی که برای ایام نوروز داشتیم، بخشنامه ریاست قوه قضاییه با شرایط خاصی برای اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط تصویب شد که تا به امروز حدود ۸۵ هزار نفر از زندانیان از این مرخصی بهره‌مند شدند. اسماعیلی تاکید کرد: این اعطای مرخصی زحمت فوق العاده‌ای برای همکاران داشت که لازم است از آن‌ها تشکر کنم، همه این ۸۵ هزار خانواده برای پیگیری مرخصی زندانیان خود به واحد‌های قضایی مراجعه کردند. لازم بود تامین لازم بسپارند و وثیقه و کفالت ارائه کنند تا بتوانند با تامین از مرخصی استفاده نمایند. سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: در این زمان بسیار کوتاه و ظرف دو هفته، همکاران قضایی در واحد‌های اجرای احکام پذیرای بیش از ۸۵ هزار خانواده زندانی بودند که مقدمات اعطای مرخصی به آن‌ها را فراهم کنند و پرونده‌ها را بررسی و ضوابط و مقررات قانونی را بسنجند. به گزارش میزان، وی اظهار کرد: در این بخشنامه برای اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی پیش‌بینی‌های لازم به عمل آمده و صراحتا اعلام می‌کنم که بر اساس آمار جمع‌آوری شده، بیش از پنجاه درصد از زندانیان امنیتی هم از مرخصی استفاده کرده‌اند و در مورد فضاسازی که بعضا انجام می‌شد که زندانیان امنیتی از این مرخصی محروم هستند، باید گفت که اصلا اینگونه نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام