کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1398

صفحه خبر: سیاسی

لندن راهش را از اروپا به آمریکا کج کرد
آفتاب یزد- گروه سیاسی:‌ تقریبا چهار سال بعد از آنکه مردم بریتانیا در یک رفراندوم رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند بالاخره جدایی لندن از بروکسل به خانه آخر رسید! ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (۳ تیر ۱۳۹۵) یک همه‌پرسی درباره ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا برگزار شد که در آن ۱۷.۴ میلیون نفر (۵۱.۹ درصد رای‌دهندگان) به خروج و ۱۶.۱ میلیون نفر (۴۸.۱درصد) به ماندن رای دادند. دیوید کمرون نخست‌وزیر پیشین بریتانیا وعده داده بود که در صورت پیروزی حزبش (حزب محافظه‌کار) در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵، عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا را به همه‌پرسی بگذارد. کمرون که گمان نمی‌کرد برگزیت رای بیاورد بعد از اعلام نتیجه از سمت خود استعفا داد تا حامیان برگزیت سکاندار دولت بریتانیا شوند و در همین راستا خانم ترزا می‌به نخست وزیری رسید تا برگزیت را عملی کند اما موفق نبود تا نوبت به بوریس جانسون برسد. شهردار سابق لندن در همان زمان برگزاری رفراندوم نیز از تئوریسین‌های اصلی برگزیت بود و بالاخره هم خود او ماموریت جدایی بریتانیا را به پایان رساند. مردم دلایل مختلفی برای رای دادن به برگزیت داشتند. متوقف‌کردن مهاجرت آزادانه از کشورهای دیگر عضو اتحادیه به بریتانیا، پس گرفتن اختیار کامل تدوین قوانین و استانداردها، توقف پرداخت حق عضویت سالانه و داشتن اختیار بستن قراردادهای تجارت آزاد با کشورهای دیگر دنیا از جمله دلایلی است که طرفداران خروج به عنوان فواید برگزیت ذکر می‌کنند.
> برگزیت قانون شد
بریتانیا قرار بود ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) اتحادیه اروپا را ترک کند؛ ولی این تاریخ سه بار به تعویق افتاده است. اتحادیه اروپا ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ مهلت بریتانیا برای خروج را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تمدید کرد و سپس با درخواست مجدد دولت بریتانیا، این تاریخ برای سه ماه دیگر یعنی تا ۳۱ژانویه ۲۰۲۰ (یازدهم بهمن ۱۳۹۸) به تعویق افتاد. سرانجام
دو طرف توانستند به توافقی برای خروج دست یابند تا یک هفته مانده به سومین تاریخ اعلام شده همه چیز برای خروج آماده شود. روز
چهارشنبه هفته پیش نمایندگان هر دو بخش پارلمان انگلیس (مجلس عوام و مجلس اعیان) توافق دولت این کشور با اتحادیه اروپا بر سر مفاد برگزیت را تصویب کردند. این توافق سپس به ملکه بریتانیا رسید و او نیز روز پنج شنبه امضای لایحه توافق خروج این کشور از اتحادیه اروپا که به تصویب پارلمان رسیده بود، آن را به‌صورت قانون درآورد. مطابق طرح جانسون، انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا، وارد «دوران گذار» خواهد شد، به این معنا که طرفین (بروکسل و لندن) 11 ماه فرصت خواهند داشت تا به یک «توافق جامع» در خصوص ابعاد و جزئیات برگزیت دست پیدا کنند. سرانجام دیروز کمیسیون و شورای اتحادیه اروپا نیز برگزیت را تایید کردند. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در صفحه توییتر خود نوشت:«من به همراه شارل میشل توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را امضاء کردیم تا راه را برای تصویب آن در پارلمان اروپا باز کنیم». با امضای این دو مقام اروپایی برگزیت باید اکنون در پارلمان اروپا در تاریخ ۲۹ ژانویه (۹ بهمن‌ماه) برای تصویب به رای گذاشته شود و پنج‌شنبه آینده دیپلمات‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا این توافق را تصویب خواهند کرد که با آن خروج قطعی انگلیس از این اتحادیه را در نیمه شب ۳۱ ژانویه قطعی خواهند کرد. شارل میشل، رئیس شورای اروپا، در توییتی خاطرنشان کرد:«همه چیز به ناچار تغییر خواهد کرد اما دوستی ما باقی خواهد ماند. ما به عنوان شریک و متحد وارد فصل جدیدی خواهیم شد. من می‌خواهم این صفحه جدید را با یکدیگر بنویسم».
> خروج با ثبت تورم یک درصدی!
بریتانیا درحالی از اتحادیه اروپا جدا شد که ابهام برسر آینده اقتصادی آن همچنان وجود دارد. این کشور درحالی برگزیت را به مرحله پایانی رسانده که نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه دسامبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسیده است. این نرخ تورم پایین‌ترین نرخ تورمی انگلیس از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون محسوب می‌شود. همچنین بریتانیا براساس رتبه‌بندی کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰ با در نظر گرفتن ۹ زیر شاخه کارآفرینی، تجربه زندگی، شهروندی، نفوذ فرهنگی (ذهنیت مردم دیگر کشورها نسبت به آن کشور)،فرهنگ و هنر، تمایل شهروندان برای مهاجرت از آن کشور، سهولت کسب و کار، میزان قدرت اقتصاد و کیفیت زندگی در ربته ششم قرار گرفته است. این رتبه‌بندی توسط دانشگاه پنسیلوانیا و گروه مشاورین
"بی‌ای وی" منتشر شد که در آن از حدود ۲۰ هزار نفر از مردم سراسر جهان در خصوص این کشورها نظرسنجی شده است.
> چراغ سبز ایالات متحده
با این وضعیت قابل قبول حال لندن شرایط جدیدی را قرار است تجربه کند، اولین نتیجه را باید نزدیکی بیش از پیش به واشنگتن دانست. در همین حال استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در حاشیه اجلاس داووس گفت کشورش به دنبال امضای یک توافق تجاری جدید با انگلیس طی سال جاری میلادی است. وزیر مذاکره‌کننده برگزیت که در داووس به سر می‌برد، طی مصاحبه‌ای با فرانس‌پرس گفت: «توافق‌نامه جدید بین انگلیس و آمریکا، اولویت اصلی دونالد ترامپ است و امیدواریم طی سال جاری آن را منعقد کنیم. این توافق از نظر ما، هم برای آن‌ها و هم برای ما خوب خواهد بود». ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا، در رابطه با توافق آینده تجاری بین کشورش و انگلیس گفت: «آمریکا مشکل کمتری با انگلیس نسبت به سایر کشورهای حاضر در اتحادیه اروپا دارد و اقتصادهای ما بسیار مشابه است. در حال حاضر همبستگی و هماهنگی زیادی بین اقتصاد دو کشور وجود دارد و بنابراین حصول یک توافق تجاری آسان‌تر می‌شود». چنین توافقاتی میان واشنگتن و لندن از پیش هم قابل انتظار بود. دونالد ترامپ از ابتدا حامی سرسخت برگزیت بود و بر خلاف اوباما و سران بسیاری دیگر از کشورها از لندن برای چنین اقدامی قدردانی کرده بود. رئیس جمهور آمریکا پیش از آنکه بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انتخاب شود در مصاحبه با روزنامه سان گفته بود:«من بازیگران مختلف را می‌شناسم. اما فکر می‌کنم بوریس کارش را خیلی خوب انجام خواهد داد. من معتقدم او برای این کار عالی است.» 5 ماه پیش زمانی که بریتانیا هنوز در گیر و دار پیشبرد برگزیت بود وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به این سئوال که آیا با برگزیت روابط آمریکا را با انگلیس تقویت خواهد کرد یا نه، گفت: «به نظر من همینطور است. ما روابط شفافی با انگلیس خواهیم داشت. دیگر اتحادیه اروپا به عنوان یک واسطه وجود نخواهد داشت که موانعی را بر سر راه ظرفیت ما برای انجام بسیاری کارهای خوب نه تنها در بخش اقتصادی، بلکه بخش امنیتی و همچنین بخش دیپلماتیک قرار می‌داد...من اطمینان دارم که این رابطه بسیار خاص همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.»
> تقویت اتحاد واشنگتن-لندن علیه تهران؟
یکی از موضوعاتی که نسبت به برگزیت و نزدیکی آمریکا و انگلیس وجود دارد گمانه زنی درباره نوع سیاست لندن نسبت به تهران بعد از جدایی از اتحادیه اروپا است. کم و بیش تمایل انگلیس به همنوایی با دولت ترامپ در ماه‌های گذشته تشدید شده است. از جمله زمانی که ایالات متحده در واکنش به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان از تشکیل ائتلاف دریایی در خلیج فارس سخن گفت، انگلیس از معدود کشورهای اروپایی بود که به این خواسته واشنگتن جواب بله داد. بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به خبرنگاران گفته است: «بریتانیا مصمم است که کشتیرانی خود را در برابر تهدیدات غیرقانونی ایمن نگه دارد و به این دلیل ما امروز به ماموریت امنیت دریایی جدیدی در خلیج(فارس) می‌پیوندیم.» دولت بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «این ماموریت شاهد همکاری نیروی دریایی سلطنتی در کنار نیروی دریایی آمریکا برای همراهی کشتی‌های تجاری از تنگه هرمز خواهد بود» و افزود که این نیرو «نقش پیشتازی» در این عملیات خواهد داشت.
> سایه برگزیت بر سر برجام
درباره اینکه برگزیت چه تاثیری بر جسم نیمه جان برجام خواهد داشت نیز جهتگیری‌ها حاکی از نزدیکی بیشتر جانسون به ترامپ خواهد بود. نخست وزیر انگلیس حتی اخیرا خواستار جایگزین شدن «توافق ترامپ» با توافق هسته‌ای شد. درباره اوضاع ریچارد گلدبرگ عضو سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید، تنگنای پیش‌روی سیاستگذاران دفاعی و خارجی انگلیس را مورد توجه قرار داده و گفته لندن تلاش می‌کند پس از برگزیت، ‌مسیر خاص خود بین واشنگتن و بروکسل را در پیش گیرد. گلدبرگ خاطرنشان کرده،
این پرسش پیش روی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس قرار دارد. درحالی که به برگزیت نزدیک می‌شوید و حامیان برگزیتی شما واقعا با توافق هسته‌ای موافق نیستند و خواستار خروج شما از این توافق هستند، بعد از ۳۱ ژانویه (زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، وقتی به واشنگتن می‌آیید تا در مورد توافق تجارت آزاد با آمریکا مذاکره کنید، چه خواهید کرد؟ گلدبرگ گفته، قطعا به نفع شما و مردم انگلیس است که به دونالد ترامپ و آمریکا ملحق شوید تا سیاست خارجی تان را از بروکسل دور کنید و به کارزار فشار حداکثری بپیوندید تا همه ما در امان باشیم.
به نظر می‌رسد باید منتظر ماه عسل جانسون-ترامپ بعد از
31 ژانویه یعنی یک هفته بعد باشیم، لندن که حالا از بروکسل
جدا افتاده بدون قید و بند کمتری نزدیکی هرچه بیشتر با واشنگتن را در پیش خواهد گرفت. با این حال باید دید انگلیسی‌ها که روزگاری هژمون جهان بودند تا چه اندازه می‌توانند بازیگری زیر سایه آمریکا را بپذیرند و دایره اطاعت امر لندن در چه بخش‌هایی و تا کجا پیش خواهد رفت. شاید از این به بعد در پاسخ به بسیاری از تصمیماتی که جانسون بگیرد، مردم در انگلیس بگویند: کار کارِ آمریکایی هاست!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام