کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 03 بهمن 1398

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: با ادامه نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در چین، بازارهای مالی جهان تحت تاثیر این امر با ریزش مواجه شدند. شیوع این ویروس مرگبار در شهر ووهان استان هوبی چین آغاز شد و به سایر شهرهای این کشور شیوع پیدا کند. شمار تلفات بیماری جدید در چین تا روز چهارشنبه به ۹ نفر افزایش پیدا کرده و ۴۴۰ مورد ابتلا تایید شده است. مقامات چینی با جلوگیری از اجتماعات عمومی در استان هوبی، تلاش کردند شیوع این بیماری را کنترل کنند. این بیماری همچنین در آمریکا، تایلند، کره جنوبی، ژاپن و تایوان مشاهده شده است.
ویروس جدید که مقامات بهداشتی اعلام کرده‌اند می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، بازارهای مالی را نگران کرده است زیرا سرمایه‌گذاران هنوز اپیدمی سارس در سال ۲۰۰۳-۲۰۰۲ را به یاد دارند که یک ویروس کرونا بود که در چین شیوع پیدا کرد و حدود ۸۰۰ نفر را در سراسر جهان به کشتن داد.
> بازار بورس دنیا در چه وضع است؟
بر این اساس بیشتر شاخص‌های مهم بورسی در اروپا و آمریکا با ریزش بسته شدند. به گزارش ایسنا به نقل از سی ان بی‌سی، روند معاملات در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر اخبار مختلفی قرار گرفت.
معاملات بورس‌های آسیا تحت تاثیر اخبار نگران‌کننده از گسترش بیماری مشابه به سارس قرار گرفته که تاکنون جان هشت نفر را گرفته است و دست کم چهار مورد گزارش بیماری در کشورهای همسایه چین نیز گزارش شده است. نگرانی از شیوع این بیماری که دستگاه تنفسی را دچار اختلالات جدی می‌کند با توجه به
فرا رسیدن سال نو در چین و آغاز سفر میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور به کشورهای خارجی برای گذران تعطیلات تشدید شده است.
در وال استریت، همه شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۵۲درصد کاهش نسبت به روز قبل آن و در سطح ۲۹هزار و ۱۹۶.۰۴ واحد بسته شد. شاخص "اس‌اند پی ۵۰۰" با ۰.۲۷درصد ریزش تا سطح ۳۳۲۰.۷۹واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی " نزدک کامپوزیت" با ریزش ۰.۱۹درصدی در سطح ۹۳۷۰.۸۱واحدی بسته شد.
رودریگو کارتیل، استراتژیست ارشد بازارهای جهانی در بانک ملی استرالیا گفت: معامله گران در بسیاری از مناطق نگران احتمال همه گیر شدن بیماری تنفسی جدید هستند. در صورت تحقق چنین مسئله‌ای شاهد تاثیر جدی روی فعالیت‌های مربوط به گردشگری، حمل‌و نقل و هزینه‌های درمانی کشورهای درگیر خواهیم بود و این می‌تواند به چالشی برای رشد اقتصاد جهانی تبدیل شود.
از سوی دیگر، بورس‌های اروپایی کماکان تحت تاثیر وقایع مربوط به فرانسه و انگلیس قرار دارند. مجلس انگلیس با اکثریت آرا با لایحه توافق دولت این کشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یکم ژانویه موافقت کرده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص "فوتسی۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۳ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۶۱۰.۷۰ واحد بسته شد.
شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۵۴درصدی در سطح ۶۰۴۵.۹۹ واحد بسته شد و شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳هزار و ۵۵۵.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۶ درصد پایین رفت و به ۹۶۱۱.۳۰ واحد رسید.
از سوی دیگر در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بهتری داشتند تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۷ درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۳۲.۳۱ واحدی بالا رفت و شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ‌کنگ با صعود ۱.۱۸درصدی به ۲۸ هزار و ۳۱۴.۲۸ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ‌های کامپوزیت " با صعود ۰.۳۴درصدی در سطح ۴۱۲۴.۰۸واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۹۴درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۱۳۲.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
> کاهش قیمت جهانی نفت 3دلار در هر بشکه
در بازار طلای سیاه نیز روند قیمت‌ها نزولی بود. هر بشکه نفت «وست تگزاس اینتر مدیت» با ۰.۵۳درصد کاهش به ۵۸/۰۷دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۴درصدی
به ازای ۶۴.۳۳دلار در هر بشکه مبادله شد. بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش‌بینی کرد تقاضای چین برای نفت ممکن است به دلیل شیوع ویروس کرونای جدید، افت کند و باعث شود قیمت نفت حدود سه دلار در هر بشکه کاهش پیدا کند.
تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند: با توجه به تاثیر بیماری سارس، شیوع ویروس جدید ممکن است به قیمت کاهش تقاضا برای نفت به میزان ۲۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ تمام شود که شامل ۱۷۰ هزار بشکه در روز تقاضا برای سوخت جت خواهد بود.
این بانک آمریکایی پیش‌بینی کرد اگر شیوع این بیماری به کاهش سفرهای هوایی منطقه‌ای منجر شود، بازارهای سوخت جت به شدت آسیب خواهند دید.
تحلیلگران گلدمن ساکس تصریح کردند اگرچه واکنش اوپک ممکن است تاثیر منفی حاصل از چنین شوک تقاضایی را محدود کند، اما ابهامات اولیه به ریزش قیمتهای نفت منجر خواهد شد.
بر اساس گزارش رویترز، قیمت نفت برنت در حال حاضر پایین ۶۵ دلار در هر بشکه و نفت آمریکا حدود ۵۸ دلار در هر بشکه است.
طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور در سال میلادی گذشته ۵۰۶ میلیون تن معادل ۱۰.۱۲ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرد که ۹.۵ درصد بالاتر از سطح سال ۲۰۱۸ و هفدهمین رشد سالانه متوالی بود و تحت تاثیر رشد تقاضا از سوی ابرپالایشگاههای جدید راه‌اندازی شده در این کشور روی داد.
> ریزش دلار
شاخص دلار در معاملات دیروز جهان نیز باز هم کاهش یافت. با ادامه نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در چین، در معاملات دیروز بازارهای آسیایی یوان چین باز هم کاهش یافت.در معاملات یوان چین با افت ۰٫۶ درصدی به کمترین سطح یک ماه گذشته رسید.
در عین حال ین ژاپن دیروز در برابر دلار تقویت شد. هر دلار آمریکا در معاملات روز چهارشنبه به‌ازای ۱۰۹٫۸۶ ین ژاپن مبادله شد. این در حالی است که روز سه شنبه گذشته شاخص دلار به بالاترین سطح دو ماه گذشته رسیده بود.
شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، دیروز در سطح ۹۷٫۶۴ واحد قرار گرفت.
کیاسوک سوزوکی، تحلیلگر بازارها در این زمینه گفته است: مردم ویروس جدید را با ویروس سارس که در سال ۲۰۰۲ و از چین شیوع پیدا کرد، مقایسه می‌کنند. من واقعا نمی‌دانم که این ویروس تا چه اندازه مهلک است، اما به‌نظر می‌رسد بازارها به اندازه ویروس سارس آن را جدی نگرفته‌اند.
او در ادامه افزود: اگر خطرات ویروس اخیر مشابه ویروس سارس باشد، برخی از اقتصادها چون تایلند، سنگاپور و مالزی به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند و احتمالا تعداد گردشگران نیز در آنها افت خواهد کرد. اما تاثیر طولانی‌مدت آن بر اقتصاد جهانی و بازار ارز محدود خواهد بود.
هر یورو در جهان دیروز به‌ازای ۱٫۱۰۸۳ دلار مبادله شد و هر پوند انگلیس هم ۱٫۳۰۵۰ دلار رسید.
> افت ۰٫۲ درصدی طلا
قیمت جهانی طلا هم دیروز با افت ۰٫۲ درصدی مواجه شد. روز سه شنبه گذشته در ساعات ابتدایی معاملات فلز زرد روند صعودی به خود گرفت و به بالاترین سطح دو هفته اخیر رسید. با این حال ساعاتی بعد به‌دنبال افزایش فروش از سوی برخی سرمایه‌گذاران و کسب سود، طلا حدود یک درصد کاهش یافت.
این روند نزولی دیروز هم ادامه یافت. در معاملات بازارهای آسیایی هر اونس طلا با قیمت هزار و ۵۵۸ دلار و ۶۰ سنت معامله شد. در معاملات چهارشنبه بازارهای آسیایی، نقره و پلاتین هم به‌ترتیب ۱٫۳ و ۱٫۱ درصد افت کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام