کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 08 آذر 1400   Monday 29 November 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 آبان 1396

صفحه خبر: صفحه یک

استعفای اخیر و غیرمنتظره سعد حریری نخست وزیر لبنان ، محل استعفای او که دریک جایگاه نامعلوم در عربستان بوده و نحوه استعفای وی که از قبل متن آن مکتوب شده و توسط تلویزیون العربیه عربستان پخش شد ، نشان از سناریویی است که عربستان برای وی چیده است .
سعد حریری یکی دوروز قبل از استعفایش در عربستان ، با هیئت ایرانی دیدار بسیار خوبی داشت و از همکاری‌های ایران تشکر و قدردانی کرد. بعد از آن دیدار ، حریری برای دومین بار طی یک هفته به عربستان احضار شد(!) و ظاهرا اینبار فشارها بر او کارا افتاد تا جایی که دست نوشته‌ای رادر پشت تلویزیون مبنی بر استعفای خود قرائت کرد.
این برای اولین بار بود که سعد حریری از روی نوشته یک مطلبی را می‌خواند و طوری به متن نگاه می‌کرد تا هیچ جمله‌ای را زیاد یا کم نکند، درحالی که حریری همیشه حتی در مواضع دولت لبنان بدون نوشته، صحبت می‌کرد! حتی رئیس‌جمهور لبنان هم از این موضوع متعجب است و اعلام کرده منتظر آن می ماند
تا حریری بازگردد و علل واقعی استعفا را توضیح دهد. اینکه حریری به عربستان احضار شود تا استعفا دهد برای بسیاری جای سوال است. اینکه این موضوع به عربستانی‌ها ربط دارد و یا آمریکا هم در آن نقش داشته هنوز معلوم نیست .
جای تعجب اینجاست که نخست وزیر لبنان درعربستان استعفایش را اعلام کرد از همین رو
همه مسئولان لبنانی حتی آنهایی که هم‌پیمان سعد حریری محسوب می‌شدند و در گروه 14 مارس بودند، شوکه شده و آن استعفا را یک اهانت به لبنان می‌دانند .
اینکه نخست وزیر یک کشور برای استعفایش به یک کشور دیگر برود و از طریق رسانه
آن جا اعلام استعفا کند برای لبنانی ها پذیرفتنی نیست .
اما سعد حریری در کنار این استعفا با سخنانی ضدایرانی ، فرافکنی‌هایی نیز برخلاف صحبت‌ها و اظهارات قبلی اش کرد. حریری به غیر از ایران علیه حزب‌الله نیز صحبت‌هایی بیان کرد ،
درحالی که حریری با حمایت حزب‌الله لبنان به نخست‌وزیری رسید و سیاست‌های شخص او (حریری )هم تا قبل از این استعفا ، همواره حمایت از محور مقاومت بود. طبیعی است که چرخش یکباره وی به این سمت می‌تواند
به معنای تلاش عربستان برای به وجود آوردن یک یمن دیگر در لبنان باشد .
باید دانست که استعفای حریری به هیچ وجه اراده و خواست او نبوده بلکه امری بود که بر او تحمیل شده است ، اکنون هم احتمالا در یک جایگاه اجباری در عربستان سکونت خواهد داشت و به این زودی‌ها به او اجازه بازگشت به لبنان نمی‌دهند. عربستان اگرچه به دنبال یمن دیگری است اما نه مردم لبنان و نه رئیس‌جمهور آن و نه حتی مجموعه 14 مارس ، به دنبال تنش در لبنان نیستند از طرفی توجیه حریری هم مورد قبول همه نیست. البته ممکن است تنش‌های سیاسی درادامه ایجاد شود اما لبنان از یک رئیس‌جمهور مقتدر و صاحب اراده‌ برخوردار است، او طبق روال قانونی استعفای حریری را می‌پذیردو نخست‌وزیری دیگر به مجلس معرفی و آنها نیز به او رای خواهند داد. به نظر می‌رسد از همین رو عربستان با این کار باقیمانده موقعیت خودش در لبنان را هم از دست می‌دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام