کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 28 فروردین 1400   Saturday 17 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 مرداد 1394

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: در خبرها آمده بود که قاچاقچیان دارو این بار نه در خیابان ناصر خسرو بلکه پزشکان و داروخانه ها را هدف قرار داده اند و در راه رسیدن به پول های گزاف تلاش می کنند تا از اعتماد بیمار به پزشک سوء استفاده کرده و سود های هنگفت خود را ببرند. در این روش، برخی پزشکان
با انگیزه های خاص با قاچاقچیان همکاری می کنند و
زمینه ورود داروهای قاچاق در داروخانه ها را فراهم
می کنند هر چند که اکثر پزشکان در چارچوب قانون عمل
می کنند. مرتضی خدایی رئیس شعبه ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات پزشکی و بهداشتی سازمان تعزیرات حکومتی تهران با تایید این موضوع در مورد روش کار این دلالان دارو می گوید: «این افراد برخی از پزشکان
متخصصی را که تخصص آنها مرتبط با داروی قاچاق وارد شده است شناسایی می کنند و در مرحله بعد با
مراجعه به آنها نسبت به معرفی و تبلیغ داروی خود
اقدام و از پزشک می خواهند تا در نسخه های خود این دارو را تجویز کند.وی ادامه داد: «متاسفانه برخی از پزشکان نیز این موضوع را پذیرفته و اقدام به تجویز این دارو ها که در لیست داروهای مورد تایید وزارت بهداشت نمی باشد، می کنند. بیمار نیز برای تهیه داروی فوق به داروخانه می رود ولی هنوز دارو در داروخانه وجود ندارد.بعد از مدتی که بیماران زیادی برای تهیه نسخه پزشک به داروخانه مراجعه می کنند برخی از داروخانه ها برای پاسخ به درخواست مشتری با راهنمایی پزشکان تجویز کننده اقدام به دنبال تهیه آن دارو کرده و آن را به مشتری عرضه می کنند و این چنین یک داروی قاچاق به راحتی در معرض خرید و فروش قرار می گیرد.» خدایی گفت:«این کار تخلف است زیرا تجویز و عرضه یک داروی غیر مجاز خلاف بوده و لذا در چار چوب قانون با متخلفان برخورد می شود. این تخلف به صورت جدی از سوی سازمان تعزیرات استان تهران رصد می شود و چنانچه با اینگونه موارد روبه رو شویم علاوه بر رسیدگی موضوع در تعزیرات بخشی از پرونده هم با ارسال به مرجع قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرد.»
این در حالی است که بسیاری از پزشکان معتقدند که چنین مسئله ای صحت ندارد . ممکن است که شرکت دارویی به پزشکی مراجعه کند و دارویی را تبلیغ کند ولی اینکه بخواهند با هم تبانی کنند چنین چیزی وجود ندارد زیرا از نظر قانونی این کار تخلف است.یک پزشک در گفتگو با آفتاب یزد با اظهار بی اطلاعی از این موضوع می گوید: ممکن است مسائلی رخ دهد ولی باید سیستم نظارتی‌مان را تقویت کنیم که این مسائل را رصد کنیم و نگذاریم چنین مسائلی رخ دهد.
یک پزشک دیگر در این خصوص نیز گفت: پزشک وسیله ای که به بیمار کمک
می کند ، وظیفه یک پزشک این است که دارویی که در
اختیار بیمار می گذارد هم موثر ، در دسترس و ارزان باشد و هم اینکه باید نفع بیمار را نگاه کند و بداند که کدام دارو برای بیمار خوب است و آن را توصیه کند. وی اظهار داشت : ممکن است که یک شرکت دارویی به پزشکی مراجعه و تبلیغ داروی خود را کند ولی اینکه آن شرکت به پزشک بگوید که فلان نسخه را بنویس نمی تواند چنین کاری را انجام دهد و فقط باید دارو را معرفی کند و پزشک با اطلاعاتی که دارد باید ببیند که کدام دارو هم از جهت هزینه و هم از جهت اثربخشی به نفع بیمار است. اگر پزشک خلاف این موضوع را انجام دهد یعنی با شرکت دارویی با هم تبانی کنند خطا کرده است و اگر پزشکی چنین کاری انجام دهد دیگر نمی توان نام او را پزشک گذاشت. این پزشک با بیان اینکه این موضوع که برخی پزشکان با قاچاقچیان دارو همکاری می کنند صحت ندارد گفت: پزشکان باید به دنبال منافع بیماران خود باشند به هر حال برخی از شرکت ها به دنبال منافع خود هستند و ممکن است کارهایی را انجام دهند. خوشبختانه اکثر پزشکان ایرانی این گونه نیستند و به نفع بیمار کار می کنند.
بابک قرائی مقدم پزشک و فعال صنفی نیزدر گفتگو با آفتاب یزد گفت: طبق قوانین شرکت‌های دارویی هرگونه کاری که شبهه زد و بند با پزشک را داشته باشد غیرقانونی است و اگر متوجه شوند که کارمندی چنین پیشنهادی را به پزشک کرده باشد با او برخورد خواهند کرد. وی اظهار داشت: پزشکان در ایران، دارو را به صورت ژنریک می‌نویسند .ممکن است پزشکی به بیمار بگوید که داروی خارجی که اثر بخشی زیادی دارد را تهیه کند ولی اینکه می‌گویند پزشکان با
قاچاقچیان دارو همکاری می‌کنند درست نیست.به این دلیل که پزشکانی که در سطح متخصص فعالیت می‌کنند مسائل مالی برایشان چیزی نیست که بخواهند پولی از قاچاقچیان دارو بگیرند و چنین حرکتی را انجام دهند.وی با بیان اینکه چنین خبری اصلا صحت ندارد بیان داشت: ممکن است که مورد خاصی وجود داشته باشد که نماینده‌های دارویی برخی از شرکت‌ها به پزشکان مراجعه کنند و داروی مورد نظرشان را تبلیغ و پزشکان را تشویق ‌کنند که از این دارو استفاده کنند اما اینکه سیستم ناسالمی وجود داشته باشد اصلا صحت ندارد.وی با بیان اینکه دلالان ناصرخسرو هم باید طبق قانون جمع شوند گفت: هیچ پزشکی به بیمارش نمی گوید که در ناصرخسرو دارو پیدا کند. اگر پزشکی به بیمارش بگوید که داروی خاصی را باید مصرف کند براساس مصلحت بیمار می‌گوید و خوشبختانه در شرایطی که تحریم‌ها دارد برداشته می‌شود اگر دارویی خاص یا کمیاب بود از طریق مراجع ذی صلاح قانونی مانند هلال احمر، داروخانه 13 آبان و ... می‌توانند تهیه کنند و به هیچ عنوان رابطه‌ای بین پزشکان و قاچاقچیان دارو وجود ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام