کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 15 تیر 1399   Sunday 5 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 فروردین 1394

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

باید خداوند متعال را شاکر باشیم که ملتی زنده و هشیار داریم. خوشبختانه این «خصیصه» مردم پس از ظهور و بروز ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی و موبایلی -علیرغم آسیب‌هایی که این رسانه های نوظهور می توانند داشته باشند- شدت بیشتری گرفته است. نشان به آن نشان، در ایامی که غالب رسانه‌ها در تعطیلات عید نوروز به سر می‌بردند ملت به مدد اخبار مختلف و شبکه‌های اجتماعی لحظاتی پس از اعلام توافق لوزان (تفاهم سیاسی) به خیابان‌ها آمدند و به جشن و سرور پرداختند. یک روز پس از آن هم این حضور پس از نطق تلویزیونی رئیس‌جمهور کشورمان تکرار شد تا نشان دهد شادی مردم ناشی از یک جوگیری زودگذر نبوده است.
البته اگر مردم فقط به اخبار صدا و سیما اکتفا
می کردند شاید این ظهور کمرنگ تر می‌شد چرا که متاسفانه در حالی که تمام غول های رسانه‌ ای دنیا ثانیه به ثانیه و به شکل مستقیم اخبار هتل
«بوریواژ» را مخابره می‌نمودند تلویزیون ما در حال تبلیغ پفک نمکی و آموزش پخت میگو بود!
اما به هر حال به مدد تکنولوژی روز، غالب مردم همان لحظه حساس باخبر شدند و با یک حضور خیابانی اقدام و تدبیر دولت را تایید نمودند. آنان خوشحال بودند وقتی می‌دیدند یکی از وعده‌های حسن روحانی درحال تحقق است و مهر باطلی زده شده بر ادعای عدم توان دولت در تحقق وعده‌های اصلی و مهم اش.
در همین حال همان طور که می‌دانید دلواپسان قِسم‌های مختلفی دارند؛ فی‌المثل بخشی از این قشر دلواپس «زنده بودن» مردم هستند. آنان همواره تمایل دارند ملت آنچنان در خودو زندگی غرق شوند که دیگر توانی برای حضور اجتماعی و مدنی نداشته باشند.
به هر حال ظهور و بروز اجتماعی و سیاسی ملت و در مجموع «فهمیدن» آنان خطری مهلک برای این جماعت است چرا که مانع مانور آنان می شود.
این دلواپسان همان افرادی هستند که معتقدند ترکیب «جمهوری» و «اسلامی» نامفهوم و نامعتبر است و از روی «جبر» این ترکیب برگزیده شده است. اگرچه این ادعاها بارها و بارها با سند و مدرک رد شده است اما به هر روی، این گفتارها و نوشتارها حاکی از آن است که این جماعت اصولا و کلا با «مردم» مشکل دارند و حکومت و نظام منهای «مردم» را می پسندند. این افراد طی سالهای پس از انقلاب نیز بارها ثابت نمودند که در معادلاتشان مردم جایگاهی ندارند.
القصه اینکه این دلواپسان پس از حضور خیابانی مردم در پی توافق هسته ای باز هم دست به کار شدند و به نوعی به دنبال «تحقیر» مردمی بودند که از ظرافت دیپلماسی روحانی خشنود بودند. آنان تحت عناوینی چون «ملت جو زده»، «مردم ناآگاه»، «کم تعداد بودن افراد حاضر در خیابانها و میادین»، « تجمع ها فقط در بالاشهر بوده است»
و ... سعی داشتند خوشحالی مردم را «هیچ» بشمارند.
این در حالی است که تمام کسانی که آن دو شب را درخیابانهای تهران حضور داشتند به راحتی می توانند این ادعاها را رد نمایند. اولا تعداد حاضران در خیابانها بسیار چشمگیر بود ضمن اینکه هیچ دعوتی صورت نگرفته و مردم غیرسازماندهی شده به خیابانها آمده بودند.چنین حضور هایی مطمئنا چون خودجوش است بسیار مهم و نشان از
واقعیت های اجتماعی وسیاسی دارد. همچنین اینکه گفته می شود این شادیها فقط در بالاشهر تهران بوده است مشخصا از روی ناآگاهی است چرا که اولا در غالب شهرستانها هرچند مختصر شاهد چنین تجمع هایی بودیم و ثانیا به طور نانوشته در تهران رسم شده که در رویدادهای مهم مردم برای ابراز احساسات خود به برخی میادین مثل ونک و برخی خیابانها مثل ولیعصر (عج) می روند. در زمان صعود تیم ملی فوتبال کشورمان به جام جهانی نیز تمام پایکوبی های مردم در همین چند میدان و خیابان محدود شده بود. آیا آن زمان هم بایستی می گفتیم برای صعود تیم ملی به جام جهانی فقط بالاشهری ها خوشحال شده اند و قشر کم درآمد جامعه از این رویداد ناراحت است؟
نکته جالب توجه آنکه چند روز پس از شادی غیرسازماندهی شده مردم جمعی از دلواپسان، دیروز به صورت «سازماندهی شده» و «غیرقانونی» همزمان با حضور ظریف در مجلس در میدان بهارستان تجمع نمودند و اعتراض خود را علنی تر کردند.
نگارنده معتقد است آنان نیز حق دارند «حرف» خود را بزنند اما مقایسه ای ساده میان شادی مردم و این تجمع اعتراضی نشان می دهد که نظرغالب ملت در مورد توافق لوزان چیست. علیرغم تمام تبلیغات و سازماندهی ها، با ارفاق و به زحمت تنها 200 نفر در
تجمع اعتراضی دیروز مقابل مجلس حضور داشتند.این درحالی است که مردم پس از اعلام
توافق بدون آنکه کسی یا نهادی از آنان بخواهد به خیابان ها آمدند و با پخش شیرینی به یکدیگر تبریک گفتند.حتی بخشی از مردم صبح روز جمعه را هم از دست ندادند و به فرودگاه رفته و از تیم مذاکره کننده هسته ای استقبال گرمی نمودند.
جان کلام آنکه همین مقایسه ساده نشان می دهد که مخالفان مصالحه هسته ای مانند قطره ای در برابر دریا هستند و مطمئنا کاری از پیش نخواهند برد.باید در نظر داشت که امروز تعداد مخالفان توافق لوزان حتی از میزان رای جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری بسیار پایین تر است و می توان با یک حساب ساده ریاضی و با توجه به نظرسنجی منتشر شده در خبرگزاری ایرنا نتیجه گرفت بر رای روحانی به صورت چشمگیری افزوده شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام