کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 بهمن 1395

صفحه خبر: گردشگری

همصدایی وزیر روحانی با استاندار احمدی نژاد در مقصر دانستن گورخر ایرانی
وزیر دولت محیط زیستی به دنبال گورگیری!
----------------------------
آفتاب یزد- گروه گردشگری: گورخر ایرانی چند سالی است که بهانه مسئولان مختلف برای وضعیت کار و معیشت در استان فارس شده است. این گونه ارزشمند که از جمله گونه‌ها‌ی در معرض انقراض است تنها در دو زیستگاه کشور باقی مانده و جمعیتی زیر هزار عدد دارد. یکی از این زیستگاه‌ها‌ در منطقه حفاظت شده بهرام گور در فارس قرار دارد که چشم معدن کاوان به دنبال آن است.
**بهانه به خاطر 4 گورخر!
وزیر دولت روز گذشته گورخر‌ها‌ را عامل جلوگیری از ایجاد یک معدن دانست. محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست که فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: «محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.»
او دیروز در بیست و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق گفت: « اعتقاد ما بر این است که در بخش معدن می‌توان بیشتر کار کرد اما متاسفانه در جاهایی که معادنی وجود دارد و می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد محیط زیست اجازه بهره‌برداری به ما نمی‌دهد. باید در حالی که از محیط زیست حفاظت می‌شود، از معادن نیز بهره‌برداری انجام شود.»
نعمت زاده گفت: «یکی از معادن مهم آهن و مس در منطقه بهرام گور واقع است که محیط زیست به علت عبور 4 گورخر به روی آن دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را به ما نمی‌دهد. طی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته‌ام که 30 نقطه معدنی در کشور دست نخورده باقی مانده که اگر مشکلات حل شود، می‌توان از این منابع و معادن بهره‌برداری کرد.»
این اظهارات که به نظر می‌رسد به ذائقه معدن کاوان و سودجویان این حوزه خوش بیاید با واکنش تند فعالان محیط زیست همراه بود، فعالینی که یادآور شدند این اظهارات پیش از این هم شنیده شده و برخی مسئولان معضلات حوزه خود را گردن گورخرها انداخته اند!
**سخنانی که قبلا هم شنیده بودند!
حسین صادق عابدین، استاندار فارس در دولت قبل نیز پیش از
این مشکل بیکاری استان را گردن گورخرها انداخته بود و گفته بود:« ۳۰۰ گورخر مصیبتی برای مردم فارس شده اند،
به محیط زیست اعلام کرده ایم
مردم نی ریز حاضرند
هر کدام یکی از این گورخرها را به خانه خود ببرد و از آن به خوبی محافظت کنند تا شما اجازه بهره برداری از این معدن را صادر کنید و جوانان نی ریزی از بیکاری نجات یابند. محیط زیست اجازه بهره برداری از معادن سنگ آهن نی ریز را به دلیل اینکه در جایی واقع شده که محل زندگی
۳۰۰ گورخر است و منطقه حفاظت شده
به شمار می‌رود، نمی‌دهد.»
حالا اظهارات استاندار دوره قبل را اینبار وزیر دولتی تکرار می‌کند که شعار دولت محیط زیست را
یدک می‌کشد.
**گونه‌ای به شدت در خطر
این گونه جانوری اما از جمله گونه‌ها‌ی در معرض انقراض کشور است که به حفاظت ویژه نیاز دارد. کیوان هوشمند، مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران به آفتاب یزد می‌گوید: «اسم صحیح
این گونه، گور آسیایی است که از مدت‌ها‌ پیش جز در
ایران وجود ندارد و به گور ایرانی شناخته می‌شود. »
او با اشاره به وسعت سابق این گونه در کشور می‌گوید: «دشت‌ها‌ی مرکزی ایران زمانی زیستگاه این گونه بوده و ما در تمام این مناطق گور داشته ایم.»
هوشمند حالا زیستگاه این گونه را تنها دو منطقه اعلام می‌کند و می‌گوید: «جمعیت این گونه به شدت رو به کاهش است و اکنون تنها در دو منطقه زیستکره توران و منطقه حفاظت شده بهرام گور این گونه وجود دارد.»
او منطقه بهرام گور را مهمترین زیستگاه این گونه می‌داند و می‌گوید: « اکنون در منطقه توران حدود 100عدد و درمنطقه حفاظت شده بهرام گور حدود 700عدد از این گونه وجود دارد. این گونه تنوع ژنتیکی پایین دارد و به شدت در معرض انقراض است.»
**خطر معدن برای گونه‌ای ارزشمند
هوشمند با اشاره به آسیب پذیر بودن گورخر می‌گوید: « این گونه بسیار حساس است و برای زندگی به عرصه‌ها‌ی بزرگ نیازمند است.»
او با اشاره به خطرات معدن می‌گوید:‌ »حضور معدن مستقیم آسیب نمی‌زند اما سر و صدا و رفت آمد امنیت منطقه را به خط می‌اندازد و گور خر به دلیل عدم امنیت شروع به تغییر محل می‌کند.»
هوشمند ادامه می‌دهد: «تغییر محل باعث می‌شود گورها به منطقه‌ای بروند که خطر خشکسالی، تصادف و شکار، آن‌ها‌ را تهدید می‌کند.»
**معدن مهمتر از میراث طبیعی؟!
این فعال محیط زیست با اشاره به این که احداث این معدن در دولت گذشته نیز مطرح بوده، می‌گوید: «یک یا چند معدن آیا ارزش از بین رفتن یک گونه ارزشمند را دارد؟ این گونه جزو میراث طبیعی کشور ماست. از لحاظ قانونی نیز اجازه فعالیت در این منطقه‌ها‌ با محیط زیست است.»
حالا باید منتظر ماند و دید باز هم در دولت محیط زیست،
ارکان کابینه برای دریافت مجوز‌ها‌ی حضور
در منابع بکر طبیعی به معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست فشار می‌آورند یا خیر؟ اتفاقی که پیش از این نیز مسبوق به سابقه بوده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام