کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 دی 1395

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد – گروه اجتماعی: بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از مردم در سراسر ایران خواستار این بودند که به پاس گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله یکی از مناطق، معابر، خیابان یا بزرگراه شهرشان به نام او گره خورَد که شهر تهران هم از این قاعده مستثنی نبود. برخی بر این باورند که نام یکی از بزرگراه‌های تهران به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مزین شود، در مقابل برخی معتقدند که نامگذاری خیابان و معابر بر اساس اهداف آیت‌الله در طول انقلاب باشد و گروه سومی‌هم در این میان وجود داشت که معتقد بودند به دلیل گردهمایی عظیم مردم در مراسم تشییع ایشان، آن روز «وفاق ملی» نامگذاری شود.

بزرگراه رسالت یا بزرگراه هاشمی
در خصوص نامگذاری یکی از معابر یا خیابانی به نام یار دیرین امام، بحث‌ها و پیشنهادهای مختلفی مطرح می‌شود. در همین راستا روز گذشته اسماعیل دوستی، عضو شورای شهر تهران بزرگراه رسالت را در راستای نامگذاری به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیشنهاد داد. وی در خصوص دلیل این پیشنهاد گفته بود: «بزرگراه رسالت از مصلای امام خمینی(ره) آغاز می‌شود و در قلب تهران واقع است، با توجه به اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌خوبی و به نحو احسن رسالت‌شان را نسبت به انقلاب اسلامی، نظام و کشور ادا کردند، نامگذاری این بزرگراه به‌نام ایشان مناسب است.» این در حالی است که ابوالفضل قناعتی دیگرعضو شورای شهر تهران در خصوص این پیشنهاد می‌گوید: «بالاخره هر یک از اعضا ممکن است پیشنهادی بدهند، این بستگی دارد که اعضا به کدام پیشنهاد رای بدهند و طرح پیشنهادی را تصویب کنند.» وی ادامه داد: «امکان دارد بحث نامگذاری خیابانی به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امروز در جلسه غیرعلنی توسط کمیسیون نامگذاری شورا مطرح شود و اگر این طرح را بالای 16 نفر از اعضا امضا کنند امکان دارد که در همین جلسه این طرح دوفوریتی به رای گذاشته شود.»

هاشمی‌نیاز به خیابان ندارد
اما در این میان برخی معتقدند به جای نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بهتر است نامگذاری خیابان یا معابر تهران بر اساس اهداف ایشان (سازندگی، توسعه، اعتدال و صلح) باشد. سازندگی عنوان دولت‌هایی است که آیت‌الله پس از جنگ عهده‌دار ریاست آن بود. توسعه هدف اقتصادی ایشان و اعتدال از این منظر که هاشمی رفسنجانی با وجود آنکه در ابتدای زندگی سیاسی خود پس از انقلاب اسلامی، یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز به‌شمار می‌رفت، اما رفته رفته به اصلاح‌طلبان نزدیک شد و مترصد آن بود تا به جای قرارگرفتن در یک کفه ترازو، مرکز ثقل آن باشد و سرانجام صلح‌طلبی یکی از نمادهای شاخص آیت‌الله است، چراکه ایشان همواره خواستار ارتباط با جهان بود و مذاکره را به راه‌های سلبی ترجیح می‌داد.

برگی از تقویم متعلق به هاشمی است
حضور گسترده و بی‌سابقه اصلاح‌طلب و اصولگرا و پیر و جوان در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موجب شد تا برای چندی مرزبندی‌های جناحی و سیاسی از میان برود و همه مردم یک‌صدا به سوگواری آیت‌الله بپردازند از همین روی عده‌ای بر این باورند که این روز باید گرامی‌داشته شود و برای این کار برگی از تقویم تاریخ به روز آن اختصاص یابد. در این راستا محمد سالاری، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران در توئیتر خود نوشت: «نامگذاری روز ارتحال آیت‌الله #هاشمی_رفسنجانی به روز «وفاق ملی» از سوی شورای فرهنگ عمومی‌کشور یک مطالبه ملی است.»

تغییر نام برخی از خیابان‌ها به نام هاشمی
جدا از اینکه معابر یا خیابانی در تهران به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی زده شود یا خیر، اما به هر حال بسیاری از شهرهای کشور خیابان‌های خود را به نام او تغییر دادند. شهر زواره اولین شهری بود که بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خیابانی را به نام یار امام انقلاب و رهبری نامگذاری کرد. شهرداری زواره بلوار جدیدالاحداث زواره از میدان جمهوری اسلامی‌به سمت منطقه ریگستان و مقبره شیخ رجب برسی را به نام بلوار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نامگذاری کرد. همچنین به مناسبت گرامیداشت و تجلیل از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در کرمان یک بلوار (حد فاصل سه راه معلم تا پارک مسافر کرمان ) و بزرگراه (کرمان باغین ) به نام ایشان تغییر نام داد. احمد بارگاهی، شهردار جزیره خارک نیز از نامگذاری یکی از خیابان‌های اصلی جزیره خارک به نام «آیت‌الله‌هاشمی» خبر داد.
-------------------------
بزرگراه رسالت از مصلای امام خمینی(ره) آغاز می‌شود و در قلب تهران واقع است، با توجه به اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌خوبی و به نحو احسن رسالت‌شان را نسبت به انقلاب اسلامی، نظام و کشور ادا کردند، نامگذاری این بزرگراه به‌نام ایشان مناسب است
-------------------------
حضور گسترده و بی‌سابقه اصلاح‌طلب و اصولگرا و پیر و جوان در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی موجب شد تا برای چندی مرزبندی‌های جناحی و سیاسی از میان برود و همه مردم یک‌صدا به سوگواری آیت‌الله بپردازند از همین روی عده‌ای بر این باورند که این روز باید گرامی‌داشته شود


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام