کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 30 خرداد 1400   Sunday 20 June 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اسفند 1393

صفحه خبر: سیاسی

دربرنامه و رفتار مدیریتی اوباما با برنامه هسته ای ایران یک تضاد آشکار به چشم می خورد .کاخ سفید ادعا می کند اسرائیل و منتقدان جمهوریخواه هیچ گزینه ای غیرازجنگ ندارند اما پرزیدنت اوباما نظر دیگری دارد و اخیرا تاکید کرد که از حصول یک توافق بد کنار می کشد. حالا آیا جنگ تنها
گزینه اوباماست؟ آشکارا نه،وقتی ازنماینده و مشاور امنیت ملی "بن رودز" سوال شد آیا ایالات متحده از برنامه اتمی ایران بعد از حصول یک توافق می تواند جلوگیری می‌کند؟ او گفت حقیقت موضوع این است که انواع گزینه ها امروز به منظورجلوگیری ایران از یک برنامه اتمی برای 10 تا 15 سال آینده در دسترس رئیس جمهور می باشد.
در حقیقت این گزینه ها حتی در ده تا پانزده هفته هم قابل حصول است البته اگرضرورت باشد! تحریم ها و نظارت امنیتی و بازرسی بین المللی ایران را از دستیابی به سلاح برای دوازده سال بعد منع می کند. اما باید اعتراف کرد حتی اگر برنامه هسته‌ای آنها گسترش یابد بازرسین و ناظرین بین‌المللی چیزی مبنی بر دستیابی به برنامه نظامی هسته‌ای در پروژه هسته ای ایران تاکنون پیدا نکردند.
در این هنگامه این هم ممکن است که ایران در صورت شکست درمذاکرات با ساخت سلاح پاسخی به غرب بدهد ولی این با توجه به سوابق گذشته و پایبندی آنها چندان محتمل نیست.
شاید بر اساس تجارب تاریخی این احتمال برود که تهران نمایشی از راه اندازی سانتریفیوژهای بیشتری راه‌بیاندازد آن هم زمانی که از این موضوع آگاه است که از خط‌قرمز‌های تعیین شده غرب نباید عدول کند ولی آنها نیز چنین نکردند و به مفاد تعهدات پایبند بودند.
چانه زنی مدیریت اوباما در مذاکرات بر سراین است که تضمین بیشتر از ایران بگیرد تا به صورت یک قدرت غیراتمی برای دهه آینده باقی بماند که هزینه و ریسک کمتری را برای ایالات متحده در بر داشته باشد.
مهمترین نقطه مورد نظر این حقیقت است که بعد ها محلی از بحث و مجادلات می شود آن هم نه در باره جنگ و یا صلح بلکه در باره ریسک وخطراتی است که درمعادلات تجارت جهانی و بده بستان های تجاری می تواند اتفاق بیافتد .
مهمترین شاخصه برای درک یک توافق خوب یا بد در حالی مطرح می شود که اوباما سعی می کند این موضوع را پیچیده تر کند.نوع ارتباطی که اوباما در قبال ایران
درپیش گرفته بیانگر این است که وی توانایی ایران را درک کرده و قصد دارد در سالهای آتی به عنوان یک استراتژی جهت تقویت قوا و شکست تروریسم در خاورمیانه از این رابطه بهره ببرد.
اخیرا دریک روزنامه تازه منتشر شده مارتین ایندیک از موسسه بروکینگ که فرستاده و نماینده سابق اوباما درخاورمیانه بوده در بحثی که من هم به آن اشاره داشتم عنوان می کند که ایالات متحده باید انتخاب کند ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای یا در مقابل آن قرار گیرد؟
که این انتخاب بستگی به قرارد داد هسته ای دارد.بدون قرارداد این غیر ممکن است که تصوری از همراهی با ایران درباره مسائل منطقه ای صورت گیرد ولی با یک توافق این امکانپذیر است.
البته چنین قرارداد همکاری عمیقا زنگ خطری برای اسرائیل و عربستان و دیگر دشمنان ایران در خاورمیانه است برای آنان که توانایی هسته ای ایران یک هژمونی در منطقه برایشان محسوب می شود.هر چند اوباما سعی کرده این موضوع را درهفته های اخیر کم اهمیت جلوه دهد.همچنین وزیر امور خارجه آمریکا جان کری روانه عربستان شد و جالب است که این پیام را به ریاض داد: ما دنبال یک داد و ستد و معامله بزرگ نیستیم! که این می تواند یک پادرادوکس سیاسی باشد.
با وجود این مسائل، اشتقاق ژئوپلتیکی و سیاسی و اختلافات منطقه ای درجریان یک توافق و قرارداد اجتناب‌ناپذیر است و امکان دارد ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای باقی و قدرت آن ادامه یابد. به نظرمدیریت اوباما تمایل به نزدیکی با ایران دارد تا به تحولات و آینده مسائل سوریه وعراق نزدیک شود لذا هر عملکردی در قبال ایران باید براساس وزن‌کشی سیاسی و بررسی حاشیه های متولده شده آن صورت گیرد.
نقطه نظر اصلی این است که مذاکرات اوباما با ایران صرفا بخاطر دستیابی ایران به سلاح هسته ای نیست بلکه وی دنبال آینده خاورمیانه و نفوذ در آن است. لذا با توجه به درک بیشتر ایالات متحده و چرخش آن به سمت ایران احتمال اینکه درآینده گزینه نظامی در مقابله با ایران نامحتمل است اما این را آینده مشخص می کند که کدام‌یک از این طرفها طی یک دوره مباحثات طولانی
تاثیر و نفوذ بیشتری در منطقه مدیترانه و خلیج فارس خواهند داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام