کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 18 آذر 1394

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد – گروه سیاسی: آمریکا که روزی منتقد سرسخت برنامه هسته‌ای ایران بود اکنون به دیگر قدرت‌های جهانی پیوسته و از آژانس خواسته است تا پرونده ادعاهای ابعاد نظامی احتمالی را ببندد. در همین راستا خبرگزاری آسوشیتد پرس اعلام کرد بر اساس اسناد محرمانه‌ای که به دست این رسانه رسیده است، آمریکا که زمانی بشدت از فعالیت‌های ادعایی ایران در زمینه سلاحهای هسته‌ای انتقاد می‌کرد به همراه دیگر کشورهای 1+5 از آژانس بین المللی انرژی اتمی
خواهد‌ خواست تا پرونده پیگیری این ادعاها را ببندد.
این خبرگزاری آمریکایی گزارش داد: این درخواست (بسته شدن پرونده «پی ام دی» یا همان ابعاد احتمالی نظامی) در پیش نویس محرمانه قطعنامه‌ای که برای نشست هفته آینده
35 کشور عضو شورای حکام آژانس آماده شده و در اختیار تمام اعضا می‌باشد،
درج شده است.
از سوی دیگر سید عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه گفت: مفاد پیش نویس شورای حکام کاملا روشن است و براساس آن پی ام دی را صریح و مستقیم می‌بندند و آن را بسته شده اعلام می‌کنند. سید عباس عراقچی افزود: دیدگاه‌های ایران در پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام لحاظ شده است.
عراقچی گفت: همچنین این پیش نویس، دستورکار شورای حکام آژانس را عوض می‌کند؛ دستور کاری که در گذشته بود اجرای موافقتنامه پادمان و ان‌پی‌تی و مفاد شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران بود که این را از
دستورکار لغو می‌کند و دستورکار جدیدی به عنوان اجرای برجام اضافه می‌کند.
معاون وزیر امورخارجه افزود: از همه مهمتر اینکه این پیش‌نویس ۱۲ قطعنامه پیشین شورای حکام را که بسیار سنگین بود و به موضوع ایران می‌پرداخت لغو می‌کند، کارشناسان
می‌توانند محتوای این قطعنامه‌ها را ببینند و نظر بدهند.
همچنین نماینده دائم ایران در آژانس در این رابطه گفت: بر اساس پیش‌نویس قطعنامه 1+5 ، فسخ دو قطعنامه‌ شورای حکام درباره پی‌ام‌دی که در آنها از مدیرکل خواسته بود در این مورد گزارش بدهد به این معنی است که مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه‌ای ندارد.
رضا نجفی با اعلام این مطلب گفت: 1+5 بر اساس بند 14 برجام پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به هدف بستن موضوع پی ام دی ارائه کرده‌اند.
وی کلیدی‌ترین بندهای پیش‌نویس قطعنامه را بندهای 9 ، 11 و 13 اجرایی دانست و افزود: طبق بند 9 شورای حکام "به این امر توجه می‌کند که تمام فعالیت‌ها در نقشه راه برای حل مسائل باقی‌مانده گذشته و حال در مورد برنامه هسته‌ای ایران (پی ام دی) بر اساس زمان‌بندی توافق شده اجرا شده‌اند و همین‌طور توجه می‌کند که این امر (یعنی اجرای فعالیت‌ها) بررسی شورا از موضوع (مسائل باقی‌مانده گذشته و حال) را خاتمه می‌دهد."
نماینده دائم ایران در آژانس به ایسنا گفت: در تکمیل خاتمه دادن مسائل باقی‌مانده گذشته و حال یا همان پی ام دی، شورا طبق بند 11، از روز اجرای برجام، تمامی 12 قطعنامه قبلی شورای حکام از جمله دو قطعنامه پی‌ام دی یعنی نوامبر 2011 و سپتامبر 2012 را منقضی (فسخ terminate) می‌کند. فسخ قطعنامه‌های پی ام دی شورای حکام که در آنها از مدیرکل خواسته‌بود در مورد پی ام دی گزارش بدهد (بند 6 قطعنامه سپتامبر 2012) به این معنی است که مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه‌ای ندارد.
نجفی گفت: در بند 13 نیز شورای حکام موضوع "اجرای پادمان و قطعنامه‌های (قبلی) شورای امنیت" را از روز اجرای برجام از دستورکار خارج و به جای آن اجرای برجام در پرتو قطعنامه 2231 را جایگزین می‌کند. از این به بعد طبق بند 4 قطعنامه مدیرکل تنها درخصوص اجرای برجام و یا بروز مشکلی خاص در اجرای برجام گزارش خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود که این پیش‌نویس سه‌شنبه آینده 24 آذر بدون تغییر تصویب شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام