کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 29 فروردین 1400   Sunday 18 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 02 دی 1399

صفحه خبر: سیاسی

تحلیل‌گر ارشد مسائل آمریکا با اشاره به فشارهای اخیر اروپا بر ایران و همچنین دولت احتمالی بایدن، آینده برجام را در دو شکل برجام گسترده‌تر و برجام به ‌علاوه گفت‌وگو راجع به موضوعات مورد مناقشه، راه‌کار پیش‌روی کشورهای ذی‌نفع در این توافقنامه دانست.
به گزارش ایلنا، دیاکو حسینی درباره فشارهای اخیر اروپا در قالب قطعنامه و اظهار نظر‌های مختلف پیرامون مسائل حقوق بشری و منطقه‌ای ایران اظهار داشت: مباحث مربوط به برنامه‌های موشکی ایران از جمله حقوق بشر و مسائل منطقه‌ای همیشه در دستور کار اروپا بوده و اتفاقاً این موضوعات برای اروپایی‌ها به مراتب مهم‌تر از آمریکا است. وی اضافه کرد: منتها در دوره ترامپ به دلیل ترس اروپا از اینکه همراهی با آمریکا درباره این موضوع ممکن است منجر به از بین رفتن کامل برجام شود و یا اینکه یک تنش رو به افزایش با ایران احتمال وقوع جنگ بین دو کشور را افزایش می‌دهد، از این همراهی خودداری می‌کردند. اما در دوره آقای بایدن آنها این اطمینان را دارند که رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال نابودی برجام نیست و به سمت جنگ با ایران نخواهد رفت، بنابراین دوباره گرایش‌هایی را که همیشه از اروپایی‌ها سراغ داشتیم خودش را نشان می‌دهد.
این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل اظهار داشت: اروپایی‌ها حتی اگر برجام به شیوه سابق و در فرمت اصلی خودش باقی بماند و آمریکا نیز به آن بازگردد، همچنان فارغ از اینکه آمریکا چه می‌کند، تلاش خواهند کرد که این موضوعات یعنی مسائل موشکی، منطقه‌ای و حقوق بشر را در گفت‌و‌گو‌های آینده با ایران مد نظر قرار دهند و چارچوب تازه‌ای برای این موارد در مذاکرات ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه ممکن است اروپایی‌ها از هم‌اکنون با تیم آقای بایدن رایزنی‌هایی را شروع کرده باشند، تصریح کرد:‌ این رفتار‌ها نوعی مقدمه چینی برای یک ماه آینده است که آقای بایدن قدرت را به طور رسمی در ایالات متحده به دست می‌گیرد و دیپلماسی با ایران را شروع خواهد کرد، اما در عین حال باید این هشدار و توجه را نیز به اروپایی‌ها بدهیم که این زمین بازی، ساده و چندان هم ایمن نیست و در صورتی که مراقبت‌های کافی از آن نشده و ملاحظات مختلف از جمله ملاحظات منافع ملی ایران در آن لحاظ نشود به سرعت می‌تواند به سمت تنش‌های تازه‌ای پیش برود و پیامدهای منفی را برای سیاست‌های اروپا در این منطقه به همراه داشته باشد. با توجه به علائمی که از اروپا می‌بینیم، این نوع هشدارها به آنها ضروری است تا متوجه شوند این کنش‌‌ها می‌تواند بازی بسیار خطرناکی باشد که آنها شروع کرده‌اند.
این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره فرجام برجام یادآور شد: اروپا و آمریکا به همراه ایران، روسیه و چین همگی مایل هستند که برجام احیا شود و به عملکردش ادامه دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام