کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 30 مهر 1399   Wednesday 21 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 مهر 1399

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان دونالد ترامپ و جو بایدن درحالی برگزار شد که مهمرین ویژگی آن را می‌توان جو متشنج، پرخاش و حتی نزول جایگاه‌های اخلاقی در این مناظره دانست. موضوع نخست اینکه گفته می‌شود این مناظره نتوانسته تغییری در میزان نسبت‌های آرا ایجاد کند در واقع ذیل این واقعیت قرار می‌گیرد که اساسا با توجه به ساختار حزبی آمریکا بخش مهمی از رای دهندگان پیش‌از این تصمیم خود را گرفته‌اند و حتی هم‌اکنون در برخی ایالت‌ها نیز رای‌گیری پیش‌از موعد انجام شده است بنابراین به طور کلی می‌توان گفت 90 درصد رای دهندگان تکلیف خود را می‌دانند و این مناظره‌ها می‌تواند روی 10 درصد اثر بگذارد.
با این حال با توجه به اینکه در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم با دو یا سه درصد تفاوت یک کاندیدا پیروز انتخابات آمریکا شده است بنابراین از این حیث می‌توان گفت مناظره‌ها می‌تواند نقشی ویژه را ایفا کند. اما از سوی دیگر اگر نظرسنجی‌های فعلی را مدنظر قرار دهیم که بایدن حدود 10درصد از ترامپ پیش است در چنین شرایطی مناظره نمی‌تواند تغییری در معادلات ایجاد کند، کما اینکه در مناظره اخیر نیز اکثر نظرسنجی‌ها حکایت از پیروزی بایدن در دور اول مناظره‌ها دارد. اما به هرحال نظرسنجی‌های فعلی را نیز نمی‌توان قطعی دانست از جمله اینکه ترامپ در دور قبل نیز نشان داده فردی است که می‌تواند با ایجاد موج‌هایی پرسروصدا شرایط را تغییر دهد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه اختلافات بین دو طرف بسیار شدید است و بیش از آنکه در مناظره برنامه یا طرحی مورد انتقاد قرار گیرد، شخصیت افراد یا روابط خانوادگی آنها مطرح می‌شود و مورد انتقاد قرار می‌گیرد این رویه بر دور بعدی مناظره‌ها نیز سایه بیافکند و بازهم شاهد مناظره‌هایی باشیم که توان اثرگذاری بر مخاطب را ندارند و در عوض در یک جو متشنج تنها به فرصتی برای دو کاندیدا برای هجمه وارد کردن بی‌حاصل به یکدیگر تبدیل خواهد شد. این روال احتمالا به لحاظ اعتباری نیز برای ایالات متحده در جهان یک امتیاز منفی دیگر حساب می‌شود که اخلاق در سیاست تا چه حد در این کشور کاسته شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام