کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 17 اردیبهشت 1400   Friday 7 May 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 مرداد 1399

صفحه خبر: حوادث

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: خواهش ما از مجلس این است در جایی که سوالی و ابهامی وجود دارد از اعضای دولت دعوت کنند، دولت هم حاضر است، در کمیسیون‌های مجلس و صحن مجلس توضیح دهد و رفع ابهام کند؛ چاره‌ای جز این نداریم. به گزارش برنا، «حسینعلی امیری»، معاون پارلمانی رئیس جمهور، در رابطه با «طرح استیضاح وزرای دولت توسط مجلس یازدهم» گفت: مجلس اختیارات تقنینی دارد زیرا که یگانه مرجع قانونگذاری کشور، مجلس شورای اسلامی
است.
مجلس دارای اختیارات نظارتی، تذکر، سوال، استیضاح و تحقیق و تفحص است؛ این حقوقی است که قانون اساسی برای مجلس به رسمیت شناخته و دولت هم تابع قانون اساسی است. اما مهم این است که در چه شرایطی و چگونه از این امکانات، استفاده شود. او ادامه داد: در شرایطی که دشمنان در تلاش هستند فضای داخل کشور را مشوش جلوه دهد و بین قوا اختلاف بیندازند و از این اختلافات استفاده و مردم را ناامید کنند، در چنین شرایطی استفاده از این اختیارات قطعا نیاز به یک تعامل دوطرفه دارد، ضمن اینکه ما حق نمایندگان را به رسمیت می‌شناسیم. خواهش ما از مجلس این است، در جایی که سوالی و ابهامی وجود دارد از اعضای دولت دعوت کنند، دولت هم حاضر است، در کمیسیون‌های مجلس و صحن مجلس توضیح دهد و رفع ابهام کند؛ چاره‌ای جز این نداریم. در چنین شرایطی باید به یک درک مشترک با مجلس، برای حل معضلات کشور برسیم. معاون پارلمانی رئیس جمهور خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: در سال پایانی دولت باید اعضای دولت پرتلاش‌تر کارهایشان را انجام دهند و پروژها را به سرانجام برسانند و برنامه هایشان را تکمیل کنند. در چنین شرایطی انتظارمان از نمایندگان مجلس این است که بتوانیم با یک تعامل دوطرفه از عهده مشکلات کشور برآییم. نمایندگان به جای استیضاح برنامه‌های پیشنهادی خود را به وزرا بدهند.
امیری گفت: سوال‌هایی که نمایندگان از وزرا دارند در قالب لوایحی است که تقدیم، مجلس شورای اسلامی شده است. 25 لایحه از 68 لایحه‌ای که تقدیم مجلس کردیم در همین حوزه‌هایی بوده که دغدغه نمایندگان است. صبوری کنند که انشاالله این لوایح در کمیسیون‌های تخصصی مجلس، مطرح شود. او در رابطه با اصرار نمایندگان برای ارائه گزارش عملکرد دولت به مجلس در مرداد ماه افزود: قانون آیین نامه داخلی مجلس تکلیفی را برای رئیس جمهور و وزرا تعیین کرد که مردادماه هر سال در مجلس گزارش دهند و بعد از آن مجلس، نسبت به وزرا رای اعتماد بگیرد این موضوع، یک موضوع اختلافی بود زیرا از جهت قانون اساسی، طبق اصل 88 و 89 رئیس جمهور در مواردی که ذکر شده مکلف است در مجلس حضور یابد غیر از این دو اصل، جای دیگری نیست که از جهت قانون اساسی رئیس جمهور مکلف به حضور در مجلس باشد. بقیه موارد اختیاری است و رئیس جمهور به اقتضای شرایط کاری، حضور پیدا می‌کند.
امیری اضافه کرد: از جمله مواردی که رئیس جمهور مکلف نیست در مجلس حضور یابد برای معرفی وزراست. موضوع گزارش عملکرد دولت به مجلس در مردادماه و گرفتن رای اعتماد از مجلس را آقای رئیس جمهور، خدمت مقام معظم رهبری اعلام کردند و مقام معظم رهبری به شورای عالی تنظیم و حل اختلاف قوا ارجاع دادند در آن شورا تعدادی از نمایندگان و بعضی از روسای کمیسیون‌ها و معاون قوانین وقت مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند از دولت هم بنده و خانم جنیدی بودیم. شورا وقت خیلی مفصلی را گذاشت استدلال‌های مجلسی‌ها و دولت را شنید و نهایتا گزارشی که خدمت مقام معظم رهبری تعیین شد، این بود که حضور رئیس جمهور و وزرا در مردادماه هر سال نمی‌تواند، تکلیف باشد و داوطلبانه است. دفتر مقام معظم رهبری این نظر را هم به مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. به همین جهت تکلیفی برای حضور در مردادماه برای رئیس جمهور و وزرا
وجود ندارد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در پایان گفت: سیاست دولت تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و در حال
برنامه ریزی هستیم که هر جلسه مجلس چه علنی و چه غیرعلنی، وزرا در مجلس حضور پیدا کنند و گزارش دهند. رئیس مجلس تقریبا همه وزرا را دعوت کرد که اینها حضور پیدا کردند و توضیح دادند. برای تعاملات هیچ منعی وجود ندارد.
احضار ۶ وزیر به مجلس
وزرای اقتصاد، نیرو، راه و شهرسازی، ورزش و جوانان، دفاع و امورخارجه جهت بحث و بررسی پیرامون مسائل تخصصی هر حوزه و پاسخگویی به سوالات نمایندگان در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی حضور خواهند یافت.به گزارش ایسنا، کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در هفته آینده از روز یکشنبه تا چهارشنبه جلسات خود را برگزار خواهند کرد. حضور شش وزیر کابینه تا بررسی طرح‌هایی نظیر تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب پذیر و طرح ساماندهی سهام عدالت در دستور کار هفته جاری کمیسیون‌های مجلس قرار دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام