کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 27 شهریور 1400   Saturday 18 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 10 خرداد 1399

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اجتماعی: شاید بتوان گفت یکی از مهمترین پروژه هایی که طی چند روز گذشته به دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شده «طرح انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» است؛ این طرح روز پنج شنبه در حضور رئیس‌جمهور، به‌منظور ارتقاء سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات، رونمایی شد. پروژه مذکور با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ویدئوی خانگی و ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده تا با ایجاد هم‌افزایی و با تامین سامانه‌های موردنیاز، کاربران بتوانند ضمن برخورداری از اشتراک، دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات از اشتراک یک‌ماهه رایگان خدمات تلویزیون اینترنتی نیز برخوردار شوند. گفته می شود طرح مورد نظر قرار است با رسانه ملی رقابت کند و باید دید با توجه به اینکه رسانه ملی بسیاری از چهره‌های صاحب نام خود را از دست داده است و از آمار ۲۵ درصد تماشاگر برای سریال های پخش شده خبر می دهد، آیا می تواند برنده این
رقابت باشد؟
>طرح انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی
مردم مانند هر نیاز عمومی دیگری، به محصولات و خدمات فرهنگی نیز نیاز دارند. قدرت دنیای امروز، قدرت فرهنگی و گفتمان سازی است. یکی از ابزارهای این قدرت نیز رسانه های مدرن پخش محتوای دیداری و شنیداری هستند. امروز حدود ۱.۸ میلیون نفر مشترک فعال (با پرداخت حق عضویت) و حدود ۳ میلیون نفر بیننده (بدون پرداخت حق عضویت)، استفاده از سامانه های دیداری و شنیداری اینترنتی را تجربه می کنند؛ البته پیش از آن طعم «حق انتخاب» را در عرصه محتوا تجربه کرده اند.
امروزه در دنیا ۷۰درصد ترافیک داده را پخش ویدئو، پادکست و موسیقی تشکیل می دهند؛ در حالی که در ایران این میزان ۲۰درصد است. به همین دلیل هم به گفته مسئولان تولید محتوا اصلی ترین چالش فعلی «شبکه ملی اطلاعات» به شمار می آید.کارشناسان بر این باورندکه ضعف در تولید محتواهای جذاب و کاهش آزادی عمل تولیدکنندگان محتوا باعث شده است که سهم ترافیک داخل به اندازه ای که ظرفیت زیرساختی برای آن مهیا شده است، رشد نکند چرا که زیرساخت فعلی شبکه ملی اطلاعات با ظرفیتی بیش از ۱۴ برابر میزان مصرف فعلی تهیه شده است.
وزارت ارتباطات معتقد است توسعه سیستم های پخش فیلم، تلویزیون و صوت هم بازار اقتصاد دیجیتال را گسترش میدهد؛ هم صرفه اقتصادی در توسعه زیرساخت توسط بخش خصوصی را افزایش می دهد و هم نیاز فرهنگی مردم را پاسخ می دهد. طبق آمار، همین حالا ماهیانه حدود ۷ میلیارد دقیقه از سرگرمی شهروندان از طریق همین سامانه ها پاسخ داده میشود؛ حالا اما طرحی تحت عنوان « انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» رو نمایی شده است که به گفته وزیر ارتباطات با اجرای این طرح تا انتهای سال رقم ۷ میلیارد دقیقه با رشد ۱۰۰درصد روبه رو خواهد بود. از طرف دیگر این طرح سیاست کلیدی حمایت از هنر و هنرمند را در اختیار دارد چون بازار سازی کرده و بازار تئاتر، سینما و موسیقی را گسترش می دهد که این به معنی افزایش مخاطب هنر و هنرمند خواهد بود.
>توضیحات وزیر ارتباطات
آذری جهرمی روز پنجشنبه در آئین رونمایی از این طرح گفت:
« طرح بزرگ «هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی» با کارفرمایی شرکت‌های اینترنتی و شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات VOD و با سرمایه 800 میلیارد ریالی بخش خصوصی است. به‌منظور ارتقاء سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات، این طرح با همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران، مرکز ملی فضای مجازی، ارائه‌کنندگان خدمات ویدئوی خانگی و ارائه‌کنندگان خدمات دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات تهیه‌شده تا با ایجاد هم‌افزایی و با تامین سامانه‌های موردنیاز، هم‌وطنان بتوانند ضمن برخورداری از اشتراک دسترسی ثابت به شبکه ملی اطلاعات به خدمات تلویزیون اینترنتی نیز برخوردار شوند. هدف‌گذاری تعیین‌شده در این پروژه رسیدن به 5 میلیون مشترک فعال تلویزیون اینترنتی تا پایان سال 99 و ارتقای سهم محتوای داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات
است.»
وزیر ارتباطات ادامه داد: «برای اینکه این طرح‌ها اثرگذار شود و در راستای حمایت از فعالین حوزه فناوری اطلاعات امروز به 5 هزار شرکت عضو نوآفرین بسته حمایتی به ارزش 50 میلیون تومان تقدیم می‌شود.»
آذری جهرمی در پاسخ به سوال رئیس‌جمهوری درباره رقم سرمایه‌گذاری کل پروژه‌ها گفت: «ارزش مالی این پروژه 2280 میلیارد ریال است که عمده این سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی انجام‌گرفته است. تا پایان سال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای تکمیل شبکه ملی اطلاعات و توسعه اقتصاد دیجیتال 10 پروژه بزرگ دیگر در دست افتتاح دارد که در مناسبت‌های مختلف از آنها رونمایی
می‌شود.»
>پیروز رقابت صدا و سیما و تلویزیون اینترنتی؟
افت سریال سازی به لحاظ کیفی در تلویزیون و حجم بالای تولیدات در شبکه نمایش خانگی که با استقبال هم از سوی مخاطبان روبرو شده است، یک برد اقتصادی با خود به همراه دارد و باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران علاقه مند باشند که در این حوزه جدا از وجه هنری برای خودشان نگاهی بیزینسی هم داشته باشند .
این در حالی است که در شرایط فعلی تلویزیون بسیاری از چهره‌های صاحب نام خود را از دست داده است و عملا در این شرایط تولیدات نمایشی رسانه ملی خواه ناخواه با افت کیفی مواجه خواهد شد، چیزی که این روز ها شاهدش هستیم این است که به رغم اینکه تلویزیون آنتن رایگان در اختیار مخاطبان سریال‌ها قرار می‌دهد، باز هم تماشاگران علاقه مند هستند با پرداخت هزینه سریال‌های جذاب سینمای خانگی را تماشا کنند. اتفاقی که برای تلویزیون به خصوص در حوزه نمایش یک آسیب محسوب می‌شود. پیش از رونمایی از طرح انتخاب هر ایرانی، یک تلویزیون اینترنتی، خیلی از کارشناسان حوزه رسانه بر این اعتقاد بودند که صدا و سیما از تلویزیون‌های اینترنتی عقب مانده است و این موضوع را به وضوح در ایام عید و شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم به طوریکه آمار تماشاگران
تلویزیون های اینترنتی که پیش از شیوع کرونا شامل
میلیون ها دقیقه تماشا بود، بعد از شیوع کرونا به سه برابر افزایش یافت
اما صدا و سیما تنها از آمار ۲۵ درصدی تماشاگر برای
سریال های پخش شده در روزهای ویژه کرونا خبر داد و این درصد بالاترین عددی بود که برای پنج مجموعه تلویزیونی ارائه شده بود و باقی مجموعه ها هر کدام کمتر از ۲۰ درصد مخاطب را به خود اختصاص داده بودند. همین حالا آمارهای رسمی و غیر رسمی منتشر شده از سوی صدا و سیما و تلویزیون های اینترنتی نشان می دهد که این رسانه با فاصله چشمگیری از تلویزیون های اینترنتی عقب مانده است.
با همه این اوصاف بسیاری از کارشناسان بر این نظرند که با توجه به گسترش ارتباطات، شبکه های تلویزیونی اینترنتی
می توانند کارکردی مناسب در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی داشته باشند؛ کارکردی که شاید صدا و سیمای رسمی کشور به دلایلی چون منابع ناکافی مالی و انسانی و همچنین انحصار، نتواند به شایستگی به اجرا در آورد، با این وجود باید منتظر ماند و دید پیروز رقابت صدا و سیما و تلویزیون اینترنتی چه کسی خواهد بود؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام