کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 30 خرداد 1400   Sunday 20 June 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 دی 1398

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: روز تاریخی بورس رقم خورد. روز گذشته شاخص کل بازار بورس کانال 400 هزار واحد را در نوردید و با رشد ۱۱هزار و ۱۵۹ واحدی به پله ۴۱۰هزار و ۶۰۹واحد رسید تا یک روز تاریخی و بی‌نظیر برای سهامداران در تالار شیشه‌ای رقم بخورد.
بر این اساس ارزش کل معاملات از ۲۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت که ناشی از دست به دست شدن ۷میلیون سهم طی ۴۹۹هزار نوبت معاملاتی است. براساس معاملات دیروز بیش از ۹میلیارد و ۲۶۶میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۹هزار و ۸۵۴میلیارد ریال داد و ستد شد.
همچنین شاخص کل (هم وزن) با سه‌هزار و ۹۹۸واحد افزایش به ۱۲۶هزار و ۱۴واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با دو هزار و ۶۶۸ واحد رشد به ۸۴هزار و ۹۹واحد رسیدند.شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 2806 واحد رشد کرده و به رقم 109هزار و 417واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن 2668واحد رشد کرده و به رقم 84هزار و 99واحد رسید.
همچنین شاخص آزاد شناور نیز با ۱۳هزار و ۴۳۲واحد افزایش به رقم ۴۸۳هزار و ۴۳۰واحد رسید، شاخص بازار اول هفت هزار و ۳۹۱ واحد و شاخص بازار دوم ۲۲هزار و ۵۱۷ واحد افزایش داشتند. شاخص بازار اول بورس 7391واحد رشد کرده و به رقم 294هزار و 346واحد رسید. درعین حال شاخص بازار دوم بورس 22517واحد رشد کرده و به رقم 894هزار و 895واحد رسید. شاخص فرابورس نیز ۱۶۵واحد رشد داشت و بر روی کانال پنج هزار ۲۷۶واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار یک میلیارد و ۹۶۶هزار برگه سهم به ارزش بیش از ۳۰ هزار و ۱۲۴میلیارد ریال
داد و ستد شد.
> دلایل رکورد شکنی‌های بورس
کارشناسان دلیل رکوردشکنی بورس تهران را بازدهی مناسب شرکت‌های حاضر در بورس بعد از تعدیل نرخ ارز می‌دانند. همچنین وجود رکود در بازارهای موازی مانند ملک و مسکن، طلا، ارز را دلیل روی‌آوری مردم به بورس اوراق بهادار
تهران می‌دانند.
نقدشوندگی بورس و آسانی ورود و خروج به بازار بورس همچنین امکان حضور در بازار بورس با هر میزان از سرمایه باعث توجه معامله‌گران حقیقی به سرمایه‌گذاری در بورس شده است، زیرا عامه مردم با سرمایه‌های اندک زیر صد میلیون تومان سرمایه‌گذاری می‌کنند که با این ارقام امکان حضور در بازار ملک و آپارتمان‌های کوچک هم وجود ندارد.این در شرایطی است که بازار سرمایه چند هفته اخیر را بسیار نوسان گذراند؛ به‌طوری‌که ریزش‌های شدیدی را در برخی روزها
تجربه کرد.
> آرامش سیاسی حاکم بر جامعه
دلیل رکورد زنی بورس
همایون دارابی، تحلیلگر بازار بورس در گفت‌وگو با آفتاب یزد در خصوص صعود تاریخی بازار بورس در روز گذشته گفت: با توجه به آرامش سیاسی حاکم بر جامعه و فضای سیاسی آرامی که بعد از سخنان مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران داشتند، آرامش بازار تقویت شد تا جایی که شاهد تداوم ورود نقدینگی به بازار بورس هستیم.
وی ادامه داد: بازار بورس دیروز شنبه گرایش خوبی به نمادهای بانکی، خودرویی و نمادهای شرکتهای بزرگ داشت و توانست رکورد جدیدی را در تاریخ بورس ایران رقم و به ثبت برساند.
وی تصریح کرد: البته بازار از ابتدای امسال رشد داشته و شاخص توانست 130 درصد رشد کند، اما فضای مثبت حاکم بر بورس طی روزهای اخیر سبب شد تا عرضه سهام و عرضه اولیه شرکتها تداوم داشته باشد.
به گفته وی بخش عمده‌ای از هجوم نقدینگی به بازار بورس ناشی از رکود بازارهای موازی است. سیاست بانک مرکزی برای مهار نرخ سود بانکی و نرخ ارز سبب کشش سرمایه گذاران به سمت بازار بورس شده تا در پرتو آن شاهد رشد سرمایه‌گذاری شرکتهای صنعتی و رشد اشتغال باشیم.
این کارشناس بازار بورس با اشاره به این که المانهای بورس کالا و انرژی نشانه خریداری مواد گسترده صنعتی است، خاطرنشان کرد: این امر بیانگر آن است که فضای رکود سه ساله که بیشترین نقدینگی جامعه در سیستم بانکی بوده، شکسته و سرمایه‌های مردم به سمت سایر بخشهای اقتصادی در حال حرکت است.
همایون دارابی ضمن توصیه به تازه واردین بازار سرمایه تصریح کرد: در هر بازاری تازه واردینی وجود دارند که باید مشورت را در دستور کار خود قرار دهند. صرف خرید در بورس به خاطر افزایش قیمتها برای این افراد مطلوب نیست. در حال حاضر وضعیت بازار بورس مثبت است که امیدواریم مسئولین اقتصادی کشور قدر این اقبال و رونق به این بازار را بدانند و تلاش کنند تا این رونق حفظ شود.
> نگاهی به بازار سرمایه در یک ماه اخیر
گزارش‌ها از وضعیت بازار سرمایه در طول یک ماه گذشته نشان می‌دهد با وجود این‌که در برخی ایام ماه ریزش‌های شدیدی را تجربه کرده، اما در نهایت برآیند عملکرد بازار سهام، افزایش حدود ۵۴ هزار و ۹۵۸ واحدی را نشان می‌دهد؛ این یعنی شاخص بورس در طول یک ماه گذشته ۱۵.۹ درصد رشد داشته است.
شاخص کل بورس در روز ۲۴ آذرماه در رقم ۳۴۴هزار و ۴۸۷ واحد ایستاده بوده که بعد از یک ماه در روز ۲۴ دی‌ماه روی عدد ۳۹۹ هزار و ۴۴۵واحد قرار گرفته بود. این در شرایطی است که ۱۳دی‌ماه افت ۱۶ هزار و ۷۶۵ واحد، ۱۶ دی‌ماه افت ۶ هزار و ۹۷۲ واحدی و ۱۷ دی‌ماه افت ۵هزار و ۳۶ واحدی را از سر گذراند.
این ریزش‌های بازار سرمایه بلافاصله در همان زمان باعث شد تا شورای عالی بورس تشکیل جلسه فوق‌العاده دهد تا سیاست‌گذاری حرکت بازار در روزهای پیش رو صورت گیرد. آن‌گونه که کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند بازار سرمایه روزهای پایانی دی‌ماه را با آرامش و حرکت صعودی شاخص آغاز خواهد کرد.
با وجود افت‌های شدید شاخص‌کل بورس در برخی روزهای دی‌ماه، شاید برای کمتر کسی این تصور وجود داشت که حالا شاخص‌کل از مرز ۴۰۰هزار واحد هم گذشته است. از دیدگاه کارشناسان بازار سرمایه، رشد شاخص بازار سرمایه به‌دلیل تداوم ورود نقدینگی رخ داده است؛ به طوری که بازار سهام همچنان می‌تواند به رشد بیشتر
امیدوار باشد.
این در شرایطی است که با توجه به انتشار گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های بورسی به‌ویژه در میان شرکت‌های بزرگ، شرایط امیدوارکننده‌ای برای بازار سهام وجود دارد و می‌تواند به رشد بیشتر بازار به‌دلیل نبود بازاری موازی و قوی و همچنین رشد تورم امیدوار بود.
> ثبت اولین معامله بازار باز در بورس
بر این اساس معاون بازار فرابورس ایران نیز از آغاز عملیات بازار باز برای نخستین بار در بازار سرمایه کشور از روز گذشته ( ۲۸ دی‌ماه) خبر داد.
افسانه اروجی با اشاره به اینکه دیروز برای نخستین بار عملیات بازار باز آغاز شد که این معاملات از درگاه بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران رقم می‌خورد، گفت: روز گذشته معامله تعداد ۱۰,۰۰۰برگه اسناد خزانه اسلامی در این بازار بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یکی از بانک‌های دارای مجوز به منظور تامین کمبود نقدینگی این بانک انجام شد.
وی در مورد سازوکار عملیات بازار باز توضیح داد: هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به بانک مرکزی مجوز معامله‌گری مستقل در عملیات بازار باز داده است که این عملیات از طریق اوراق قابل معامله و درج شده در فرابورس ایران و روی اوراق مالی اسلامی که دولت منتشر می‌کند، انجام می‌گیرد.
معاون بازار فرابورس از مهم‌ترین اهداف بانک مرکزی را اجرای سیاست‌های پولی بازار محور عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی در راستای اعمال سیاست‌های خود، اگر قصد تزریق پول در اقتصاد را داشته باشد، اقدام به خرید اوراق مالی اسلامی و اگر بخواهد پول را جمع‌آوری کند، اقدام به فروش این اوراق در سطح بانک‌ها می‌کند.
اروجی با اشاره به اینکه بانک‌ها نیز به منظور تامین کسری وجوه یا مصرف مازاد وجوه خود از این اوراق استفاده می‌کنند و به نسبتی که برای ایجاد توازن در نقدینگی پایان روز خود احتیاج دارند از این بازار استفاده خواهند کرد، گفت: مشتریان معامله‌گر مستقل بانک مرکزی، تمامی بانک‌های دارای مجوز از بانک مرکزی هستند.در جریان عملیات بازار باز، بانک‌ها سفارش‌هایشان را به معامله‌گر مستقل بانک مرکزی ارائه می‌کنند که در گام بعدی، معامله‌گر مستقل این سفارش‌ها را وارد سامانه می‌کند و معامله
انجام می‌شود.
طبق اعلام فرابورس، معاون بازار فرابورس ایران درباره نحوه معاملات این اوراق تاکید کرد که تسویه این معاملات به صورت T+۰ است و در پایان هر روز معاملاتی، تسویه معاملات همان روز صورت می‌گیرد.
اروجی در مورد فرآیند جابه‌جایی اوراق و در نهایت تسویه معاملات توضیح داد: برای تسویه و پایاپای، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، جابه‌جایی اوراق را بین بانک‌ها انجام می‌دهد و برای انتقال پولی که ناشی از خریدوفروش این اوراق است، اطلاعات معامله را به سامانه ساتنای بانک مرکزی ارسال می‌کند که در همان روزِ انجام معامله، پول میان خریدار و فروشنده از طریق ساتنا جابه‌جا می‌شود.
> افزایش ۴۰ درصدی
ارزش مبادلات هفتگی بازار فرابورس
بر این اساس ارزش مبادلات هفتگی فرابورس نیز بر اساس آمار‌ها ۴۰ درصد افزایش داشته است.
دادوستد ۸ هزار و ۱۵۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶۹ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال در بازار‌های فرابورس، منجر به افزایش ۴۱ درصدی ارزش مبادلات و در مقابل کاهش ۶ درصدی حجم این دادوستد‌ها در مقایسه با هفته کاری گذشته شد.
شاخص کل فرابورس نیز در هفته معاملاتی منتهی به ۲۷ دی ماه پس از تجربه یک هفته صعود، با بیش از ۱۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته از ارتفاع ۵.۱۱۰ واحدی عبور کرد و بازدهی ۱۲۶ درصدی را از ابتدای سال ثبت کرد.
همچنین علاوه بر صعود چشمگیر آیفکس و ارزش دادوستد‌های فرابورس نسبت به هفته گذشته، بازدهی هفتگی ارزش بازاری فرابورس نیز به حدود ۱۰ درصد رسید و نگاهی به روند ارزش بازار فرابورس از آغاز سال ۹۸ تا کنون، رشد ۱۱۰درصدی را نشان می‌دهد.
طی هفته منتهی به ۲۷ دی‌ماه تمامی بازار‌های فرابورس از نظر ارزش مبادلاتی عملکردی سبز را به ثبت رساندند و به لحاظ حجم دادوستد‌ها نیز بجز بازار اول و بازار پایه سایر بازار‌ها روند مثبتی داشتند. با جابه‌جایی ۳۰۷۸ میلیون سهم به ارزش ۲۶ هزار و ۷۶ میلیارد ریال، حجم و ارزش مبادلات در بازار دوم نسبت به هفته گذشته به ترتیب ۱۸ و ۳۷ درصد افزایش یافت. در بازار اول حجم و ارزش مبادلات نسبت به هفته قبل تغییر چندانی نداشت و معامله‌گران با دست به دست کردن ۷۱۲ میلیون سهم به ارزش ۵۸۵۹ میلیارد ریال رشد حدود ۳ درصد ارزش و افت ۴ درصدی حجم مبادلات این هفته را رقم زدند.
افزون بر این، بازار ابزار‌های نوین مالی نیز میزبان نقل‌وانتقال ۲۴۳ میلیون ورقه به ارزش۱۹ هزار و ۷۳۹ میلیارد ریال بود که این نقل‌وانتقال‌ها به افزایش ۲۴ و ۵۵ درصدی حجم و ارزش مبادلات در این بازار منجر شد.
در این بازار، معامله‌گران اوراق بدهی بیشترین ارزش مبادلاتی را به ثبت رساندند به گونه‌ای که نقل‌وانتقال این اوراق از سوی آن‌ها به دادوستد ۱۷ میلیون ورقه به ارزش ۱۴ هزار و ۸۲۰ میلیارد ریال انجامید.
در سمت دیگر بازار فرابورس که دامنه نوسان روزانه سه، دو و یک درصدی در آن اعمال می‌شود، در مجموع بازار‌های زرد، نارنجی و قرمز پایه ۳۴۸۲ میلیون سهم به ارزش ۱۸ هزار و ۱۸۱میلیارد ریال مبادله شد.
مجموع دادوستد‌های بازار‌های فرابورس در چهارمین هفته کاری دی‌ماه سال جاری به ثبت معامله ۸ هزار و ۱۵۰ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۶۹ هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال انجامید که این میزان دادوستد در یک میلیون و ۱۲۲ هزار نوبت معاملاتی انجام شده است.
هم‌زمان ارزش معاملات خرد در بازار‌های اول، دوم، پایه و SME در فرابورس نیز به ۴۹ هزار و ۹۱۴ میلیارد رسید که گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان ۵۵۹۸ میلیارد ریال ۱۱درصد از ارزش کل معاملات را از آنِ خود کرد و در صدر ایستاد. گروه‌های محصولات شیمیایی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز هر یک ۸ درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص دادند و در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.
> رشد ۴۰۰ درصدی شاخص بورس طی ۳ سال
در عین حال مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار نیز از رشد ۴۰۰ برابری شاخص بورس طی سه سال خبر داد.
احمد سحرخیز با تاکید بر این‌که بازار سرمایه طی سال‌های گذشته از نظر حجم و تعداد معاملات و غیره رشد چشمگیری داشته است، اظهار کرد: شاخص بورس طی سه سال گذشته ۴۰۰ درصد افزایش داشته به طوری که تعداد معاملات در دی‌ماه سال ۱۳۹۵ حدود ۵۰۰۰ و در دی‌ماه سال جاری ۵۰۰ هزار بوده است.
وی با اشاره به حوزه فناوری اطلاعات گفت: همه عملیاتی که در بازار سرمایه انجام می‌شود از جمله سفارشی که سرمایه‌گذار برای کارگزار انجام می‌دهد و غیره مکانیکی است به جز یک قسمت. در واقع قسمتی که مردم پشت سیستم می‌نشینند و آمار معاملات و قیمت سهم را بررسی و تحلیل می‌کنند و بعد تصمیم‌گیری غیرسیستمی و ارسال سفارش می‌کنند الکتریکی نبود که در حال حاضر با معاملات الگوریتمی همه این فرآیند الکتریکی خواهد شد. مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با تاکید بر این‌که معاملات الگوریتمی برای سهامدار و سرمایه‌گذار سودآور است، توضیح داد: از این طریق سرمایه‌گذاران می‌توانند مدیریت ریسک کرده و از تصمیمات احساسی و هیجانی جلوگیری کنند.
> راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی
وی از راه‌اندازی معاملات فروش تعهدی خبر داد و گفت: زمانی که معاملات از طریق روش‌های الگوریتمی صورت می‌گیرد تا زمانی که برای سهمی رشد قیمت پیش‌بینی می‌شود همه سود می‌کنند و زمانی که کاهش قیمت پیش‌بینی می‌شود جلوی ضرر را می‌گیرد. زمانی که معاملات فروش تعهدی راه‌اندازی شود همه معاملات با معاملات الگوریتمی آمیخته می‌شود و اگر معاملات الگوریتمی کاهش قیمت را پیش‌بینی کند سودآوری هم خواهد داشت.
> احتمالات آتی بورس تهران
کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند اصلاح شاخص در بازار سرمایه به خصوص در شرکت‌های کوچک‌، زمانی رخ می‌دهد که جریان نقدینگی به بازار متوقف شود، اما تا زمان ورود جریان نقدینگی به بازار، این اصلاح به
تاخیر می‌افتد.
حسن قاسمی، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص می‌گوید: به طور معمول در روزهای پایانی هفته، سرمایه‌گذاران اقدام به خرید چندان زیادی در بازار نمی‌کنند، اما با توجه به ابلاغیه تجدید ارزیابی بر دارایی شاهد اثر مثبتی در گروه بانک و خودرو بودیم که این موضوع باعث شد تا به دلیل ورود جریان نقدینگی اکثر بازار مثبت و شاخص از منفی به سمت مثبت پیش رود.
وی، پیش‌بینی خود از روند معاملات بورس در بازار هفته آینده را این‌گونه بیان می‌کند: هفته آینده به دلیل فرا رسیدن موعد گزارش ۹ ماهه شرکت‌ها که به نظر می‌رسد گزارش‌های خوب و معقولی باشند، به احتمال قوی بازار مثبت بوده و شاهد ادامه روند صعودی بازار خواهیم بود.
این کارشناس بازار سرمایه اعلام می‌کند که نقدینگی در بازار هفته آینده به سمت بازار سرمایه ورود می‌کند و حجم معامله قابل قبول و چشمگیر خواهد بود.
قاسمی می‌گوید: بخشی از بازار هفته آینده به سمت سهام گروه‌هایی که به دنبال تجدید ارزیابی هستند می‌روند و بخشی دیگر به سوی گروه‌هایی خواهد رفت که گزارش ۹ ماهه را منتشر کردند.
وی تصریح می‌کند: کانال بعدی تا پایان سال حداکثر ۴۰۰ هزار واحد خواهد بود، به صورت سنتی حجم فروش سرمایه‌گذاران حقوقی در بازار در ماه اسفند بیشتر می‌شود که زمینه منفی شدن روند بازار را رقم می‌زند.
> تن به شایعات ندهید
در این میان، حسن امیری، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران اعتقاد دارد؛ شرایط بازار سرمایه مطلوب است، با این حال افرادی که شناختی از فضای بورس ندارند، باید ابتدا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردانی وارد بازار سهام شوند. به گفته وی، حضور غیرمستقیم در بازار سرمایه، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. تصمیم‌گیری براساس شایعات فضای مجازی غیرمنطقی است و سرمایه‌گذاران باید تحلیلی درست و علمی داشته باشند و با استراتژی مناسب وارد بازار سرمایه شوند. ضمن این که باید به وضعیت سودآوری شرکت‌ها توجه کنند و سپس اقدام به خرید و فروش سهام کنند.
علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران نیز می‌گوید: مردم باید تنها پس‌اندازهای خود را وارد بورس کنند و از فروش دارایی‌های خود مانند ملک، آپارتمان یا خودرو برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده نکنند.
وی تاکید می‌کند: لازم نیست همه مردم برای ورود به بورس متخصص باشند، اما عده‌ای که وقت ندارند مدام بازار را رصد کنند، باید با کسانی مشورت کنند که دارای مجوزهای رسمی مشاوره بورس هستند و یا افراد مورد وثوق آنها هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام