کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 05 بهمن 1399   Sunday 24 January 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آذر 1398

صفحه خبر: اقتصادی

آفتاب یزد- گروه اقتصادی: بانک مرکزی اعلام کرده که از اول دیماه امسال، هیچ یک از مشتریان بانکی برای پرداخت‌های اینترنتی یا بدون کارت خود، اجازه استفاده از رمزهای ایستا یا ثابت را نخواهند داشت. بر این اساس، تمامی مشترکان نظام بانکی باید ظرف مدت زمان باقیمانده تا ۳۰ آذرماه ۹۸، به دستگاههای خودپرداز هر یک از بانکهای عامل خود مراجعه کرده و دریافت رمز پویا برای کارتهای خود را به بانک اعلام کنند.
بر اساس اعلام بانک مرکزی از اول دی‌، همه مشتریان نظام بانکی باید رمز یکبار مصرف را برای آن دسته از کارت‌های بانکی خود که با آن پرداخت اینترنتی یا «بدون کارت» انجام می‌دهند، فعال کنند.
این اقدام بانک مرکزی در راستای مقابله با فیشینگ و ارتقای امنیت تراکنش‌های بانکی انجام خواهد شد و مردم باید با مراجعه به بانک‌ها و یا دستگاه‌های خودپرداز نسبت به دریافت رمز پویا (یک بار مصرف) اقدام نمایند.
> حداکثر یکی دو کارت خود را فعال کنید
در این میان، اگرچه بسیاری از مشترکان نظام بانکی به جهت نوع تعاملات و تراکنش‌های بانکی خود، ممکن است چندین کارت از بانکهای متعدد داشته باشند، اما تجربه نشان داده که پرداخت‌های اینترنتی خود را تنها با یک یا حداکثر دو کارت خود انجام می‌دهند؛ بنابراین لازم است برای این کارتها، رمز دوم پویا را فعال کنند.
بر اساس این گزارش از آنجایی که مردم زمان زیادی برای فعال کردن رمزهای پویای خود ندارند، توصیه می‌شود زودتر نسبت به فعال کردن رمزهای پویای خود اقدام کنند تا در روزهای پایانی نزدیک آذر ماه بانکها با ازدحام احتمالی مراجعه‌کنندگان بانکی مواجه نشوند و بانکها بتوانند سر فرصت خدمات لازم را به مراجعه‌کنندگان ارایه دهند.
> گام به گام مراحل فعال‌سازی رمز پویا
در کارتهای بانکی
در این گزارش تلاش شده تا گام به گام، روش‌های فعال‌سازی رمزهای پویا برای کارتهای بانکی تشریح شود.برای فعال کردن رمز پویای کارتهای بانکی خود باید این اقدامات را انجام بدهید:
۱- به نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز یا پایانه غیرنقد بانکی مراجعه کنید.
۲- کارت بانکی خود را وارد کرده، رمز اول کارت خود را بزنید و بر روی گزینه تغییر رمز کلیک کنید.
۳- در بخش تغییر رمز، سپس گزینه خدمات رمز پویا را انتخاب نمایید. در این حالت دو زیربخش پیش روی شما نمایش داده می‌شود که اعم از «گزینه فعال‌سازی رمز پویا» و « گزینه فعالسازی سامانه رمزنگار نسخه پیامکی» است.
۴- شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و منتظر دریافت پیامک فعال‌سازی رمز پویا باشید.
۵- اگر شماره تلفن همراه شما با آنچه که در روز افتتاح حساب در شعبه مربوطه، به عنوان شماره همراه مشترک به ثبت رسیده، همخوانی نداشته باشد، باید به نزدیکترین شعبه بانکی خود مراجعه کنید.بر این اساس اجباری به نصب اپلیکیشن ندارید، فقط سامانه پیامکی را فعال نمایید.
> نکات قابل توجه برای دریافت رمز پویا
نکاتی که باید برای دریافت رمز پویای خود به آن توجه کنید:
۱- برای فعال‌سازی رمز پویا، هیچ اجباری به نصب اپلیکیشن‌ها در نظام بانکی وجود ندارد.
۲- آن دسته از مشترکانی که نسبت به نصب اپلیکیشن‌های متفاوت کارتهای بانکی خود با مشکل مواجه هستند، حتما می‌توانند به جای نصب اپلیکیشن، گزینه «فعالسازی رمزنگار نسخه پیامکی» را در مراحل اولیه مراجعه خود به دستگاههای خودپرداز فعال کنند.
۳- بانکها مکلف به فعال‌سازی رمز پویا از طریق اس‌ام اس، برای تمامی مشترکان نظام بانکی و متقاضیانی که قادر به استفاده از اپلیکیشن نیستند، بوده و اجازه اجبار مشتریان به نصب اپلیکیشن را به جای سامانه پیامکی ندارند.
۴- افرادی که گوشی‌های هوشمند در اختیار ندارند، می‌توانند برای دریافت رمز پویا یا یکبار مصرف خود، سامانه پیامکی را فعال کنند.
5- دریافت و ارسال پیامک برای دریافت رمز پویا، هیچگونه هزینه‌ای از مشتریان نظام بانکی دریافت نشده و بر روی قبوض موبایل آنها نیز محاسبه نمی‌شود، بلکه به دستور بانک مرکزی و بنا به گفته محرمیان، معاون فناوری بانک مرکزی، بانکها مکلف به پرداخت این هزینه از محل ایمن‌سازی سیستم‌های خود هستند و اجازه اخذ هزینه از مشتریان نظام بانکی را برای دریافت رمز پویا در قالب پیامک ندارند.
> راهنمای استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی
در دریافت رمز پویا
۱- پس از نصب نرم‌افزار مربوط به هر یک از بانکهای مورد نظر دارنده کارت بانکی، بر روی تلفن همراه، اطلاعات درخواستی شامل شماره موبایل ارایه شده به بانک، کد ملی و تاریخ تولد را وارد کنید.
۲- پس از تکمیل اطلاعات، دکمه تائید را بزنید تا کد ثبت نام نرم افزار به شماره موبایل شما
ارسال گردد.
۳- کد ثبت نام نرم افزار را وارد نموده و نحوه ورود به نرم افزار را تعیین نمایید. در صورتیکه نوع نحوه ورود به برنامه رمز ثابت انتخاب گردد، می‌بایست رمز عبور مورد نظر را نیز تعیین کنید.
۴- رمز ورود به برنامه را که در مرحله قبل انتخاب کرده اید، وارد و دکمه «تائید» را بزنید.
۵- پس از تکمیل ثبت نام در نرم افزار مربوطه، می‌بایست اقدام به فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف نموده و گزینه فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف را انتخاب کنید.
۶- در صفحه فعال‌سازی رمز دوم کارت، آیکون اسکن بارکد را انتخاب نمایید و کد مربوطه را اسکن نمایید. کد دیگری برای شما پیامک می‌شود، در بخش کد فعال‌سازی آن وارد نمایید. توجه کنید که کد پیامک شده دارای محدودیت‌های زمانی است.
۷- پس از انتخاب گزینه تائید رمز ورود به برنامه را وارد کرده و تا فعال‌سازی رمز دوم کارت
انجام گردد.
۸- جهت اخذ رمز دوم به بخش رمز دوم پویا مراجعه کنید و رمزی با اعتبار یک دقیقه‌ای اخذ کنید.
از این رو با توجه به اولتیماتوم بانکها لازم است مردم هر چه زودتر برای فعال‌سازی رمز دوم کارتهای خود اقدام کنند تا در روزهای پایانی آذر به مشکل شلوغی احتمالی بانکها ویا دستگاههای خودپرداز بانکی مواجه نشوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام