کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 آبان 1396

صفحه خبر: اجتماعی

مشاور رئیس سازمان بهزیستی و رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: در هر ساعت 49نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند.
به گزارش ایسنا، موسوی چلک بر لزوم توجه به برنامه‌های پیشگیری‌محور در حوزه آسیب‌های اجتماعی و خصوصا اعتیاد تاکید و اظهار کرد: جوامع امروز با آسیب‌های اجتماعی مختلفی روبه‌رو هستند و لذا برای رویارویی با این آسیب‌ها باید برنامه داشت.
وی از اعتیاد به عنوان یک بیماری مزمن نام برد و افزود: جامعه ما از یک بیماری مزمن به‌نام اعتیاد که ریشه بسیاری از آسیب‌های دیگر است، رنج می‌برد. بنابراین باید تدابیر لازم برای مقابله با آن اندیشیده شود.
موسوی چلک با اشاره به تغییرات ایجاد شده در فضای فرهنگی خانواده‌ها در کشور گفت: متاسفانه در مجموع خانواده در کشور ما برخلاف گذشته که قوام بیشتری داشت حمایت‌های لازم را آنچنان که باید از همدیگر ندارند و همین زمینه بروز برخی آسیب‌ها را در جامعه فراهم می‌کند.
مدیرکل بازرسی و ارزیابی عملکرد سازمان بهزیستی کشور، بر لزوم افزایش اعتماد اجتماعی تاکید کرد و گفت: اعتماد اجتماعی در نتیجه صداقت و شفافیت با مردم به‌وجود می‌آید و اعتماد و اطمینان اجتماعی باعث افزایش امید در جامعه و متعاقب آن کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور می‌شود.
این مددکار با بیان اینکه امروز بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند نشاط اجتماعی هستیم خاطرنشان کرد: اگر نشاط اجتماعی در جامعه ما افزایش یابد سلامت اجتماعی نیز در آن تا حد بسیار زیادی ارتقاء می‌یابد.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه شایسته سالاری مولفه‌ای مهم در سلامت اجتماعی است، اظهار کرد: رعایت حقوق شهروندی موجب افزایش سلامت اجتماعی می‌شود و سلامت اجتماعی مستلزم افزایش سرمایه اجتماعی است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه متاسفانه در هر یک ساعت ۴۹نفر وارد زندان‌های کشور می‌شوند، گفت: در دنیا به‌ازای هر ۱۰۰هزار نفر ۱۴۰نفر ورودی زندان داریم اما در ایران این عدد ۲۷۰نفر است.
وی ادامه داد:براساس اعلام مسئولان قضایی کشور ۱۵ میلیون و ۲۰۰هزار پرونده داریم و این رقم برای یک کشور 80میلیونی رقم بالایی است.
موسوی چلک با بیان اینکه 4میلیون و ۴۰۰هزار نفر در کشور با معضل اعتیاد دست به گریبان هستند، اضافه کرد: در کشور ما همچنان اعتیاد به عنوان اصلی‌ترین معضل و مادر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است ضمن اینکه در کشور ما، پرونده‌های خشونت بعد از مواد مخدر؛ بیشترین تعداد پرونده‌های محاکم قضایی است.
وی با بیان اینکه ما بیشتر به‌جای آنکه شاد باشیم؛ دنبال شادی می‌گردیم، گفت: تجربه نشان داده از آنجا که جامعه ما فردگرا شده در نتیجه نشاط را از دست داده‌ایم. ما در گذشته آیین‌ها و جشن‌هایی داشتیم که امروزه بعضا حتی اجازه اجرای آنها را که سرشار از شادی و شور و سلامت اجتماعی بود، نمی‌دهند. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ورود مقام معظم رهبری به بحث حاشیه‌نشینی را ناشی از دغدغه‌های اجتماعی معظم له برشمرد و اظهار کرد: نزدیک به ۲۵درصد از مردم ما در جاهایی زندگی می‌کنند که حداقل‌های زندگی معمولی را ندارند.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی ضمن اشاره به آمار بالای طلاق با بیان اینکه به‌ازای هر 4ازدواج؛ یک طلاق در کشور ثبت می‌شود ادامه داد: متاسفانه در کشور ما بیش از 66هزار فرد آلوده به ویروس ایذر وجود دارد.
موسوی چلک با اشاره به خطرات ایدز و تغییرات در روند ابتلا به آن گفت: متاسفانه روند ابتلا به ایدز در کشور نیز از تزریق به روابط جنسی محافظت نشده در حال تغییر است لذا باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود چرا که در غیر این صورت در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.
موسوی یادآوری کرد: هر گاه با مردم به‌صورت شفاف برخورد کردیم شاهد حضور و مشارکت بیشتر مردم نیز بوده‌ایم .بخشی از معضلات امروز جامعه ما ناشی از فقر و اختلاس‌هاست. حوزه اجتماعی را بازیچه افکار و افراد سیاسی قرار دادن ظلم به جامعه است.
وی به نقش آموزش و پرورش اشاره و اظهار کرد: وقتی جامعه توسط معلمان ساخته می‌شود؛ چرا معلمان ما باید دغدغه امرار معاش داشته باشند؟ باید به جایی برسیم که انتخاب اول نخبگان و جوانان ما آموزش و پرورش باشد نه شرکت نفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام