کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 04 آذر 1399   Tuesday 24 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 تیر 1394

صفحه خبر: سیاسی

- دوباره اشتباه نکنید و تصور نکنید ایران امروز نیازمند توافق است، فکر نکنید اگر فشار بیشتر از این بیاورید ایران تحمل می‌کند
- ایران را از راه مذاکره منصرف نکنید، ایران را مجبور نکنید مسیر فناوری هسته‌ای را با شتاب بیشتری برود که آنگاه هزینه بیشتری می‌دهید
دکتر علی لاریجانی در همایش قوه قضائیه خطاب به گروه 1+5، گفت: ایران را از راه مذاکره منصرف نکنید و ما را مجبور نکنید با شتاب بیشتری مسیر فناوری هسته‌ای را پیش برویم. آنگاه شما هستید که هزینه بیشتری می‌دهید، پس رفتارتان را سنجیده کرده و از گذشته پند بگیرید.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که یکی از چالش‌هایی که در سطح ملی با آن مواجه هستیم مسئله هسته‌ای است، گفت: مسئله هسته‌ای نمونه‌ای دیگر از رفتارهای دوگانه غربی‌هاست که نسبت به مسائل مختلف دارند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در موضوع هسته‌ای، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب چند روز پیش مسائلی را در مورد موضوع هسته‌ای مطرح کردند مبنی بر این‌که چطور در چند سال اخیر موضوع مذاکرات شکل گرفت.
لاریجانی ادامه داد: آنها تلاش‌های بسیاری برای وضع تحریم‌ها کردند تا ایران غنی‌سازی در ابعاد مختلف و تحقیق و توسعه نداشته باشد. آنها تمامی تلاششان را به کار بردند تا غنی‌سازی، تحقیق، توسعه و تولید وجود نداشته باشد و به تعبیر خودشان تحریم‌های هوشمندانه و فلج کننده‌ای را وضع کردند. اما سوال این است که آیا آنها موفق شده‌اند که فناوری ایران را تعلیق کنند؟ این‌طور نیست آنها ناتوان مانده‌اند و تحریم‌ها فلج کننده نبود.
رئیس قوه مقننه یادآور شد: آنها ناامید شدند و بعد از کانال‌های مختلف برای مذاکره با ایران تقاضا کردند که این مربوط به سال آخر دولت قبل بود. زمانی که آقای صالحی وزیر امور خارجه بود. آنها برای مذاکره تقاضا کردند و قول دادند غنی‌سازی در ایران باشد. پس این نشان می‌دهد که تحریم‌ها فلج کننده نبوده و برای آنها فلج کننده بوده که ذهنشان را تغییر داد. آنها فکر می‌کردند که می‌توانند ایران را تسلیم کنند اما خودشان مجبور شدند که از ایده شان دست بردارند، بخشی از مذاکرات از دولت قبل ‌آغاز شد و در این دولت شدت گرفت.
لاریجانی با اشاره به مذاکرات اخیر،‌ گفت: در ‌آستانه مذاکرات نهایی حواشی به وجود آمده که برخی وزرای خارجی کشورهای غربی اظهاراتی را مطرح کردند که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. بهتر است حال که مجبور شده‌اید اصل موضوع غنی‌سازی را بپذیرید عاقلانه رفتار کنید. رفتار عاقلانه آن است که به توافق پایبند باشید و آنچه به عنوان مولفه اصلی پذیرفته‌اید را انجام دهید.
وی در توضیح دلیل طولانی شدن مذاکرات، گفت: این‌که مذاکرات طولانی شده به خاطر همین رفتارها و چیزهایی است که اضافه می‌کنند. آنها فکر می‌کنند با این رویه قدرت چانه زنی را بالا برده و توقعات را دم آخر افزایش دهند که همه از این روش‌ها مطلع هستند، اما اگر می‌خواهید کار دقیقی انجام دهید به توافقاتی که در مراحلی از مذاکرات پذیرفتید پایبند باشید.
وی افزود: این نکته مهم است که یک بار دیگر جریان‌های غربی در مذاکره با ایران اشتباه نکنند. سال‌ها پیش که عراق را اشغال کردند اشتباهی در مورد ایران مرتکب شدند. آنها تصور کردند بعد از اشغال عراق می‌توانند به کشورهای دیگر زور بگویند. حال آنکه چنین اتفاقی روی نداد و ایران کارش را با قدرت انجام داد.
لاریجانی گفت: دوباره اشتباه نکنید و تصور نکنید ایران امروز نیازمند توافق است. ما از توافق استقبال می‌کنیم چون به نفع همه است. اما فکر نکنید اگر فشار بیشتر از این بیاورید ایران تحمل می‌کند.
لاریجانی ادامه داد: ایران را از راه مذاکره منصرف نکنید. ایران را مجبور نکنید مسیر فناوری هسته‌ای را با شتاب بیشتری برود که آنگاه هزینه بیشتری می‌دهید. به تحمل در مسائل عادت کردیم اما رفتارتان سنجیده باشد و از گذشته پند بگیرید.
وی ابراز امیدواری کرد، مسیر مذاکرات با دقت و هدایت مقام معظم رهبری به سرانجام مطلوب برسد.
قوه قضائیه دستورالعملی برای مقابله با تخلفات انتخاباتی تهیه کند
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات خبرگان و مجلس، گفت: امسال سالی است که انتخابات خبرگان و مجلس در پیش است که برگزاری انتخابات سالم در گرو رسیدگی فوری به تخلفات است.
وی توضیح داد: اگر می‌خواهید انتخابات سالم باشد باید قوه قضائیه از قبل سازوکاری برای مقابله با تخلفات فراهم کرده تا با تخلفات برخورد شود. این‌که کسی تخلفاتی در انتخابات انجام داده و بعد از درج در پرونده در شورا رسیدگی شود بدان معناست که شرایط انتخابات بزن دررویی است. چون در لحظه نمی‌توان به تمامی این تخلفات رسیدگی کرد. حتی تجربه نشان داده که شورا نمی‌تواند 10 حوزه انتخابیه را باطل کند و مجبورند دو صندوق را باطل نماید که در نهایت دودش به چشم مردم می‌رود.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: اگر با تخلفاتی همچون خرید و فروش رای، توهین، دروغ، افترا و فریبکاری هنگام وقوع توسط قوه قضائیه سریع برخورد شود انتخابات سالم برگزار می‌شود. برای رسیدن این مهم قوه قضائیه باید دستورالعملی برای انتخابات سالم تدوین کند تا با تخلفات بر اساس قوانین داخلی و با سرعت رسیدگی شود، توصیه می‌کنم این دستورالعمل را تهیه کنید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام