کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 آبان 1400   Wednesday 27 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 آذر 1394

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد - یوسف خاکیان: امیرحسین مقصودلو یا همان "امیر تتلو" ابدا نیاز به معرفی ندارد، به عبارت دیگر هنگامی که سخن از امیر تتلو می شود بسیاری از جوانان به یاد خواننده ای با تیپ و استایلی خاص می افتند که اگرچه زیرزمینی است و مجوزی برای برگزاری کنسرت، تهیه آلبوم و حتی ساخت کلیپ ندارد اما به راحتی فعالیت می کند، برای مثال کلیپ تهیه می کند و اتفاقا کلیپش هم کلی سر و صدا به پا می کند و علامت سوالی مبنی بر اینکه مگر او یک خواننده غیر مجاز و به عبارت بهتر زیرزمینی نیست، پس چطور می تواند موزیک ویدئو تهیه کند؟را در اذهان عمومی ایجاد می کند.
* امیرتتلو؛ مجوز یا عدم مجوز
گرچه امیرحسین مقصودلو همیشه خواننده ای حاشیه دار بوده اما شاید بتوان سال 92 را یکی از پرحاشیه ترین سال‌های فعالیت وی به حساب آورد. چه آنکه در آن سال خبری مبنی بر مجوز گرفتن امیر تتلو منتشر شد و جنجال آفرید، خبر حکایت از این موضوع می کرد که امیرحسین مقصودلو در حال انجام امور مربوط به دریافت مجوز آلبوم خود از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. وی که درتاریخ 12 آذر 92 توسط پلیس امنیت اخلاقی تهران بازداشت و دو روز بعد هم آزاد شد، پس از آزادی از بازداشتش، فایلی صوتی را منتشر کرد و طبق گفته‌های خودش به نوعی در آن از برخی کارها و گذشته اش اظهار ندامت کرده و اظهار امیدواری کرد تا بتواند این گذشته را پاک کند و بتواند در آینده برای انتشار کارهایش مجوز دریافت کند. اما این پایان ماجرا نبود چرا که وی علاوه بر انتشار فایل صوتی،فایلی متنی را هم خطاب به همه مردم ایران منتشر کرد که در آن اظهارندامت و پشیمانی کرده و ضمن درخواست بخشش، خواستار دریافت مجوز برای فعالیت فرهنگی و هنری آنهم به صورت مجاز شده بود. با تمام این تفاسیر اما مجوزی از سوی وزارت ارشاد برای فعالیت این خواننده صادر نشد.
* امیر تتلو و کلیپ هسته ای
تیرماه سال 94 بود که برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها خبری را روی درگاه خود گذاشتند که همانند بمب سر و صدای زیادی به پا کرد. خبر حکایت از انتشار کلیپی می داد که خواننده زیرزمینی آن را اجرا کرده بود. کلیپی که به گفته بسیاری از اهالی فن با امکانات داخلی و در بهترین شرایط ساخته شد.
علیرغم اینکه کلیپ مورد اشاره ساخته و منتشر شد اما وزارت ارشاد که بانی اصلی صدور مجوز برای چنین برنامه‌هایی است عملا از وجود و ساخت چنین کلیپی اظهار بی اطلاعی کرد. سخنگوی وزارت ارشاد آن زمان در خصوص کلیپ منتشر شده توسط امیرتتلو گفت: «وزارت ارشاد از چنین موضوعی بی‌اطلاع بوده و بدون هماهنگی انجام شده است، زیرا مقصود‌لو نه‌ تنها برای انتشار این خبر، بلکه برای کسب و کار و ماهیت فعالیتش مجوزی ندارد. حسین نوش آبادی در ادامه اظهار داشته بود: «بعید می‌دانم که نیروی دریایی چنین موضوعی را به وی محول کرده یا حتی سفارش ساخت داده باشد. اما ممکن است برای داخل یک نیرو باشد که باید مسئولان فرهنگی، عقیدتی آنها پاسخ دهند و مسئولان ارتش حتماً باید موضوع را رسیدگی کنند، زیرا اگر قرار بر صدور مجوز بوده باید با وزارت ارشاد هماهنگی می‌کردند.»
سخنگوی وزارت ارشاد آن زمان در پاسخ به این سوال که اگر امیرتتلو از وزارت ارشاد درخواست مجوز کند آیا مجوز به وی داده خواهد شد یا خیر نیز گفت: «اگر شیوه خوانندگی وی مثل سابق و به سبک رپ باشد، وزارت ارشاد هیچ‌گونه مجوزی به این سبک و خوانندگان آن نداده و نخواهد داد، چون با فرهنگ ملی و اسلامی کشور مناسبت و سنخیتی ندارد.» وی در ادامه در پاسخ به صحت انتشار شایعات اخبار در خصوص مجوز گرفتن این خواننده عنوان کرد: «اگر این خواننده فعالیت موسیقی خود را با توجه به فرهنگ ایرانی اسلامی تغییر دهد و در محتوا و سبک مطابق با موازین کشور و وزارت ارشاد خوانندگی کند می‌توان صدور مجوز وی را بررسی کرد اما با این ساختار و محتوا وزارت ارشاد هیچ موافقتی برای صدور مجوز نخواهد داشت.»
پیروز ارجمند، مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز آن زمان درباره فعالیت امیر تتلو و انتشار کلیپ انرژی هسته‌ای گفت: «آقای تتلو هیچ‌گونه مجوزی از ما برای اجرا دریافت نکرده بود و اثر ایشان کاملا غیرقانونی منتشر شده و سایتی که این اثر را منتشر کرده، متخلف است و به‌ نظرم دفتر موسیقی باید تخلف سایتی که این اثر را منتشر کرده، پیگیری کند».
* ورود مجلس
پس ازانتشار خبر کلیپ امیرتتلوو اظهارنظرسخنگوی وزارت ارشاد، سیدرمضان شجاعی‌ کیاسری، نماینده مردم‌ ساری و میانرود و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، نیز به این موضوع واکنش نشان داد. وی گفت: «تلاش برای حضور خواننده‌هایی که بدون رعایت هنجارهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور فعالیت می‌کردند یا به‌صورت زیرزمینی در داخل کشور اقدام به ساخت موسیقی، کلیپ و ترانه می‌کنند، مادامی که مهر تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تولیدات آنها نخورد، خلاف قانون است و بر‌همین‌اساس هنرنمایی و هنرمندی این افراد تخلف محسوب می‌شود». او ادامه داد: «افراد و ارگان‌هایی که زمینه اجرا و فعالیت را برای اشخاصی که مجوزی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فعالیت هنری خود دریافت نکرده‌اند، فراهم می‌کنند، مرتکب عمل خلاف قانون شده‌اند. حضور خواننده زیرزمینی در اماکن نظامی و انتظامی و بهره‌گیری از اموال این ارگان‌ها برای ساخت کلیپ، هرچند که محتوا و مضمون ملی داشته باشد، قابل پیگرد و برخورد قانونی است».
گرچه ماجرای قانونی یا غیرقانونی بودن کلیپ امیرتتلو و اجرا و خوانندگی اش
در آن زمان همچنان در‌هاله ای از باقی ماند اما ادامه فعالیت این خواننده زیرزمینی برای آینده آن هم با این شرایط سوالی بود که آفتاب یزد در پی یافتن پاسخ آن بود. اینکه با این شرایط احتمال این می رود که این خواننده علیرغم نداشتن مجوز برای خوانندگی و تهیه کلیپ باز هم اقداماتی صورت دهد. به همین بهانه و برای روشن تر شدن موضوع به سراغ سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس رفتیم و با او در این باره گفتگو کردیم. سیدعلی طاهری در خصوص فعالیت‌ها و مجوز داشتن یا نداشتن این خواننده برای فعالیت‌های موسیقایی، از جمله تهیه کلیپ گفت: «من در این مورد دو، سه نکته را عرض می کنم. اولا باید یک موضوع در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شده و سپس آن موضوع جمع بندی و به بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون فرهنگی اعلام کنند تا آن را بیان کنم. در خصوص آقای تتلو و فعالیت ایشان تا جایی که بنده حضور داشتم چنین بحثی حداقل به صورت کمیسیونی مطرح نشده، البته بنده به مدت یک هفته به مکه مشرف شده بودم و در مجلس حضور نداشتم اگر در طول آن یک هفته بحثی در این خصوص مطرح شده باشد بنده از آن مطلع نیستم. دوم اینکه در زمینه کار اجرایی، وزارت ارشاد پاسخگوی اینگونه مسائل است. ما به عنوان کمیسیون فرهنگی نظری در خصوص اینکه کدام خواننده می تواند بخواند یا کدام خواننده نمی تواند بخواند، نمی توانیم
بدهیم. به این دلیل که این کار یک کار اجرایی است. ما به عنوان ناظر
فقط نظارت می کنیم. اگر وزارت ارشاد به عنوان متولی اینگونه مسائل در صدور مجوزهایش ضوابط قانونی را رعایت نکند ما به عنوان ناظر می توانیم از وزیر ارشاد سوال کنیم که به چه علت این اقدام صورت گرفته است؟» وی در پاسخ به این سوال که نقطه نظر خودتان به عنوان یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در این زمینه چیست؟ گفت: «همانطور که عرض کردم کمیسیون تا به حال چنین بحثی را مطرح نکرده و من نمی توانم از سوی کمیسیون فرهنگی در این باره نظری ارائه کنم اما اگر نظر شخص بنده را در این زمینه بخواهید باید بگویم اگر بشود متولیان امر که همان وزارت ارشاد است به تدریج سعی کنند به جای برخورد سلبی با خواننده‌هایی که جزو خوانندگان زیرزمینی هستند و می آیند کاری را ارائه می دهند که مفهوم ارزشی دارد، با آنها با ملاطفت رفتار کرده و زمینه ای را برایشان مهیا کنند که مورد تایید نظام است و با آن مشکلی ندارد، می شود امیدوار بود که به تدریج با اینگونه رفتارها آنها را از فعالیت‌های منفی بازداشته و به سمت و سوی فعالیت قانونی و مورد پذیرش نظام هدایت کرد. در خصوص آقای تتلو تصور من این است که اگر کار با این نگاه صورت گیرد، پسندیده است. البته به اعتقاد من این موضوع فقط برای آقای تتلو نیست و این شرایط را باید برای همه کسانی که به هر دلیلی فعالیت‌های زیرزمینی داشته و حالا می خواهند قانونی فعالیت کنند، فراهم آورد. به این صورت آنها هم از مسیر نامناسب و اشتباه بیرون می آیند و در مسیری که مورد تایید نظام و مردم است، قرار می گیرند. سیدعلی طاهری در پایان سخنانش در پاسخ به این پرسش که گاهی اوقات شاهد هستیم که علیرغم داشتن مجوز برای فعالیت باز هم نهادهایی مانند همین کمیسیون فرهنگی با مجوز و هنرمند مورد نظر مشکل داشته و در مقابلش جبهه گرفته اند. با این شرایط اگر وزارت ارشاد چنین مجوزی را برای امیرتتلو صادر کند به نظر شما دیدگاه کمیسیون فرهنگی چه خواهد بود ؟ اظهار داشت: «اگر به ترانه ای مجوز داده باشند که از نظر محتوا و آهنگ مشکلی با موازین اسلام و نظام مشکلی نداشته باشد چرا باید کمیسیون فرهنگی با آن مخالفت کند؟ نه تنها مخالفت نمی کند بلکه حمایت هم خواهد کرد. آنچه که حساسیت کمیسیون را برمی انگیزد این است که بر خلاف ضوابط وزارت ارشاد و نظام جمهوری اسلامی مجوزی صادر شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد کمیسیون حساسیت نشان خواهد داد.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام