کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 اسفند 1399   Friday 5 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 04 آذر 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد- گروه زندگی: به دلیل آنکه ویروس کرونا چندین ماه است که در جهان گسترش پیدا کرده است، رفتار‌های این ویروس هنوز برای دانشمندان جدید است و نادانسته‌های محققان درباره کووید ۱۹ بسیار بیشتر از دانسته‌های آنها است. از این رو، مطالعات دانشمندان بر روی این همه گیری، هر روز حقایق جدیدی از رفتار این ویروس را آشکار می‌کند. یکی از مواردی که در مورد آن تحقیق شده این است که نژاد افراد در میزان ابتلای افراد تاثیر‌گذار است یا خیر لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر سید بشیر میرتاجانی، متخصص ژنتیک مولکولی با گفت‌وگو کرده است.
وی در اینباره می‌گوید: از اواخر سال 2019 میلادی (حدود 1 سال پیش) جهان با شیوع ویروس" SARS-COV-2 " که با نام کووید 19 مطرح گردید؛ مواجه شده است. این بیماری به زودی به شکل یک پاندمی در تمامی جهان گسترش یافته و تا امروز قریب به یک میلیون و نیم نفر در سراسر جهان را به کام مرگ کشانده است.
دکتر میرتاجانی خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات انجام شده محققان، بیماری‌های زمینه‌ای پزشکی، سن بالاتر، دیابت، چاقی، و جنسیت مذکر را به عنوان عوامل آسیب پذیری بیولوژیکی در برابر این بیماری مطرح می‌نمایند.
این متخصص ژنتیک مولکولی ابراز کرد: یکی از عوامل و متغیرهایی که بر میزان شیوع و مرگ و میر مبتلایان به این عفونت ناشی ازکووید 19 تاثیرگذار می‌باشد، موقعیت جغرافیایی و شرایط نژادی افراد گزارش شده است. به طوریکه بر اساس نتایج منتشر شده در آمریکا مکان‌های جغرافیایی که داده‌ها را بر اساس نژاد - قومیت گزارش کرده اند، نشان می‌دهد که افراد آمریکایی آفریقایی تبار به میزان کمتری و افراد لاتین، بار نامتناسبی از نتایج مرتبط با کووید 19 را متحمل می‌شوند.
وی ادامه داد:دلایل اساسی آن، اختلافات بهداشتی پیچیده است و شامل عوامل اجتماعی و ساختاری سلامت، معایب اقتصادی و آموزشی، دسترسی و کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، رفتار فردی و زیست شناسی است.
دکتر میرتاجانی مطرح کرد: بررسی سوابق احتمالی افراد توسط محققان نشان داد است که، مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا و
ذات الریه به عنوان دلایل مرگ و میر در افراد 65 سال یا بالاتر در بین افراد آمریکایی آفریقایی و لاتین در مقایسه با سفیدپوستان کمتر می‌باشد با این حال، هیچ شواهد قانع کننده‌ای وجود ندارد که میزان و شدت عفونت ناشی از کرونا ویروس جدید نیز تحت تاثیر وضعیت اقتصادی - اجتماعی باشد.
این متخصص ژنتیک مولکولی اظهار کرد: درک دلایل گزارشات اولیه مرگ و میر بیش از حد و اختلال اقتصادی مربوط به کووید- 19 در میان جمعیت‌های ناسازگار در سلامت ممکن است به جامعه علمی، بهداشت عمومی و بالینی اجازه دهد تا به طور کارآمد مداخلات را برای کاهش این نتایج انجام دهند.
وی تصریح کرد: جمعیت اقلیت‌های نژادی - قومی دارای یک بار نامتناسب از بیماری‌های زمینه‌ای اساسی هستند. این در مورد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، آسم، HIV، چاقی مرضی، بیماری کبدی و بیماری کلیوی صدق می‌کند، اما در مورد بیماری مزمن تنفسی تحتانی یا COPD صادق نیست.
دکتر میرتاجانی ابراز کرد: احتمال اینکه عوامل ژنتیکی یا سایرعوامل بیولوژیکی افراد را مستعد بیماری شدیدتر و مرگ و میر بالاتر مرتبط با کووید 19 کند، یک سوال تجربی است که باید به آن توجه شود. این توضیحات باید در متن کامل عوامل سیستمیک مانند استرس مزمن و تاثیر آن بر محور هیپوتالاموس هیپوفیز، فوق کلیه و عملکرد ایمونولوژیک در نظر گرفته شود.
این متخصص ژنتیک مولکولی افزود: با ظهور داده‌های بیشتر، احتمالاً شواهدی از اختلاف نژادی- قومی، بهداشت به دلیل از دست دادن افتراقی بیمه درمانی، کیفیت پایین‌تر مراقبت، توزیع ناعادلانه آزمایش‌های کمیاب و منابع بیمارستان، شکاف دیجیتال، ناامنی غذایی، ناامنی مسکن و کار وجود دارد. به عنوان مثال، برآورد اولیه شیوع و مرگ و میر در مناطق جغرافیایی متعدد، که به طور روزانه ردیابی می‌شوند، یک الگوی ثابت اختلاف نژادی قومی را نشان می‌دهد. در شیکاگو، ایلینوی، میزان ابتلا به کووید 19 در هر 100000 نفر (از 6 مه 2020) در میان لاتین (1000)، آمریکایی آفریقایی تبار / سیاه (925)، "سایر" گروه‌های نژادی (865) و سفید (389) گزارش شده است که بر این اساس نرخ مرگ و میر در لاتین تبارها و سیاهان به طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر است.
وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های عمومی، قدرت تقویت سلامت را دارند. مداخلات بهداشتی که متناسب با زمینه‌های محلی و ویژگی‌های جامعه سازگار هستند، موثرتر از رویکردهای استاندارد هستند. به عنوان مثال، خدمات بهداشت روان سازگار با فرهنگ در مقایسه با خدمات استاندارد برای افراد رنگین پوست در جوامع غربی موثرتر بوده است.
دکتر میرتاجانی در پایان گفت: به طور کلی باید گفت که
اطلاعات موجود در مورد اختلاف نژادی در بروز کووید 19 و مرگ و میر محدود اما در حال گسترش است. جمع‌آوری و گزارش داده‌های دقیق در مورد عوامل جمعیتی و اجتماعی تعیین‌کننده سلامت بستگی به گزارش سیستم‌های بالینی به بخش‌های بهداشت عمومی محلی و استانی و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام