کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 06 مهر 1399   Sunday 27 September 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 شهریور 1399

صفحه خبر: اجتماعی

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از درمان ١۴٠ بیمار با استفاده از بافت یک جسد خبر داد. به گزارش ایلنا، سعید شاه‌حسینی با بیان اینکه با توسعه فعالیت‌های کمی و کیفی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی و دستاوردهای علمی حاصل از آن، واحد اهداء بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی به بانک سلول، بافت و عضو ارتقا یافت، گفت: بانک سلول، بافت و عضو، از چند واحد تشکیل شده است که یکی از آنها واحد اهداء کالبد آموزشی است که از آن به عنوان معلمان خاموش نیز یاد می‌شود. وی با اشاره به افرادی که تمایل دارند بعد از فوت در راستای اهداف آموزشی از پیکر آنها استفاده شود، ادامه داد: این افراد در زمان حیات خود ابراز تمایل کرده‌اند که بعد از فوت، پیکر آنها برای کارهای تحقیقاتی و یا مقاصد آموزشی به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اهداء شود. پس از فوت این افراد نیز از اولیای متوفی درخصوص اهداء جسد برای مقاصد آموزشی کسب
رضایت می‌شود.
>نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای آموزش
وی درباره نحوه استفاده از پیکر اهدایی برای مقاصد آموزشی توضیح داد: این متوفیات وقتی وارد پزشکی قانونی شدند فیکس می‌شوند. برخی از این پیکرها نیز با استفاده از روش‌های جدید مثل پلاستینیشن فیکس
می‌شوند.
در این روش ظاهر جسد به شکل طبیعی باقی می‌ماند. با تزریق مواد فیکس‌کننده به بافت، پیکر برای سالیان طولانی ماندگار می‌شود و محدودیت زمانی خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه پیکرهای فیکس شده برای استفاده در جلسات تشریح دروس آناتومی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند، خاطرنشان کرد: این افراد در واقع به آموزش دانشجویان گروه علوم پزشکی کمک می‌کنند تا این دانشجویان با آناتومی واقعی آشنا شده و بتوانند در آینده بدون خطا یا با خطای کمتری بیماران را درمان کنند. در برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها به دلیل اینکه فرهنگ اهداء در آنجا بهتر است، آمار اهداء کالبد نیز بالاست، اما در برخی از شهرها آمار کمتر است، در حقیقت استان‌هایی که در آن افراد برای کالبد آموزشی اعلام آمادگی کرده‌اند، همان استان‌هایی هستند که موارد اهداء عضو نیز در آنها بالاست. استان‌های فارس، تهران، خراسان رضوی و یزد بالاترین آمار اهداء کالبد آموزشی را دارند.
>محدودیت سنی آموزشی وجود ندارد
رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در پاسخ به این سوال که آیا برای اهداء کالبد آموزشی محدودیت سنی و یا سلامت جسمی مطرح است، گفت: فرد در این روش باید حداقل سلامت جسمانی را دارا باشد، اما این حداقل‌ها کم است و تقریبا همه افراد می‌توانند در این پروسه شرکت کرده و برای اهداء کالبد آموزشی اقدام کنند و محدودیت سنی نیز برای اهداکنندگان کالبد آموزشی
وجود ندارد.
وی درباره این روش نیز توضیح داد: با توجه به اینکه اعضای بدن فرد بلافاصله پس از مرگ مراحل فساد را طی می‌کنند، برای اهداء بافت از بدن فرد متوفی زمان زیادی وجود ندارد و با توجه به نوع بافت تا ۲۴ ساعت بعد از فوت امکان استفاده از بافت و برداشت آن برای درمان بیماران وجود دارد.
>بافت‌های اجساد فرآوری شده استفاده می‌شود
رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: این اقدامات در واحد فراهم‌آوری بافت انجام می‌شود و مانند روال قبلی، در صورتی که اولیاء رضایت داشته باشند از پیکر متوفی یک سری بافت‌ها مانند استخوان، پوست، دریچه‌های قلب و تاندون‌ها برداشت می‌شود. این بافت‌ها فرآوری شده و در درمان بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های ارتوپدی، سرطان‌های استخوانی، بیماری‌های داخلی مانند دیابت، دهان و دندان استفاده می‌شود و به طور متوسط اگر از یک پیکر با اخذ رضایت حداکثر بافت‌ها برداشت شود حدود ١۴٠ بیمار منتفع می‌شوند.
شاه حسینی در پاسخ به این سوال که برای اهداء بافت، فرد باید چه شرایطی داشته باشد، ادامه داد: مشخصات لازم برای اینکه بتوانیم از بافت‌های فرد متوفی استفاده کنیم، دارای محدودیت بیشتری است یعنی فرد نباید به سرطان مبتلا بوده و یا نباید به دلیل بیماری‌های خودایمنی و یا عفونی جان خود را از دست داده‌باشد.
همچنین سن خیلی بالا و سن پایین در این نوع اهداء کارآیی لازم را ندارد و قابل استفاده نیست. این زمان برای بافت‌های مختلف متفاوت است، اما به طور معمول بافت‌های فرد بیش از ۶۵ سال (آقایان) و ۵۵ سال (بانوان) برای این منظور قابل استفاده نیست. وی با بیان اینکه استقبال در بحث اهداء بافت کم است، تصریح کرد: خوشبختانه اهداء بافت با فرهنگ‌سازی که صورت گرفته، در حال افزایش است، البته ما هنوز نتوانستیم کل نیاز کشور را برطرف کنیم و اگر ما نتوانیم با فرآوری از همین بافت‌ها بیماری‌ها را درمان کنیم، لاجرم وزارت بهداشت باید این موارد را از خارج از کشور تامین کند که هم باید ارز زیادی برای آن تامین شود و هم اینکه خیلی اطلاعات دقیقی از بافت‌های وارداتی نداریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام