کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 دی 1400   Tuesday 18 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 شهریور 1399

صفحه خبر: فرهنگی

کتاب «جاماسپی»، یادگاری بازمانده از هزاره‌ها، با گردانش و گزارش «بزرگمهر لقمان»، برای نخستین بار، از سوی نشر «شورآفرین» منتشر شد. «جاماسپی» که به نامهای «یادگار جاماسپ» و «جاماسپ‌نامه» نیز شناخته می‌شود از آنِ جاماسپ، فرزانه‌ی ایران باستان و جانشین زردشت، دانسته شده است؛ کسی که پیشگویی‌های او در این کتاب شهرتی جهانی دارد. در «جاماسپی»، جدا از پیشگویی آینده‌ی ایران و جهان، از آگاهی ایرانیان باستان در زمینه‌‌های هستی‌شناسی، یزدان‌شناسی، فلسفه‌ی آفرینش، گیتی‌شناسی، مردم‌شناسی (درباره‌ی هندیها، چینیها، عربها، ترکها، بربرها و ...)، اسطوره‌شناسی، تاریخ و دیگر دانشها اطلاعاتی دست اول داده شده است. بزرگمهر لقمان، خود، درباره‌ی جاماسپی نوشته است: «جاماسپی به دیروز و امروز و فردای ایران پردازد، و گذشته و کنون و آینده‌ی آریاییان را برنماید.جاماسپی از خون گذشته تا به ما رسیده است، چه دانیم که شاه عباس به بهانه‌ی جاماسپ‌نامه دست‌نبشتهایی پرشمار از اوستایی و پارسیگ (پهلوی) نابود کرد. «منوچهر سیاوخش»، ۲۲ سال پس از کشتار شاه عباس، ازبهر یافتن و نابود کردن جاماسپی، در نامه‌‌ای به «بُرزو کامدین» نوشته است:
«در زمان ... شاه عباس، آن قدر آزار و جفا و زیان به دستوران ایران رسید که شرح آن به قلم و به زبان بیان نمی‌توان کرد و کار به جایی رسید که دو نفر از مایان کشته و ضایع شدند و از جهت طلب کتابهای دین چند و نسخه‌ی چند که از جاماسپ‌نامه بود گرفتند و باز طلب‌جوی زیادتی می‌کردند و نبود.» جاماسپی نمایانگر پاسخهای جاماسپ بِدَخش به گشتاسپ‌شاه است و به ساختار کنونی‌اش به روزگار پس از ساسانیان باز‌گردد؛ هر چند پاره‌هایی از آن به روشنی از جاماسپی ساسانی رونویسی شده‌اند، و پاره‌هایی دگر نیز به زمانهایی بس کهن‌تر و شاید به بُن گفتار جاماسپ (همان که «پیشگویی های گشتاسپ» نیز برگرفته از آن بوده است) بازگردند، که گردآورنده یا گردآورندگان جاماسپی این پاره‌ها را با رخدادهای تازه‌ی برآمده از تازش تازیان سازگار کرده‌ است یا کرده‌اند.»گفتنی است که جاماسپی، پس از «گویایی ارستو» از پاول پارسی (فیلسوف ایران باستان)، «دیباچه‌ای بر فلسفه‌ی تاریخ ایران» و «زبان پارسیگ (پهلوی): دستور زبان، واژه‌سازی و واج‌شناسی»، چهارمین کتاب از مجموعه‌ی «خردنامگ» است. چاپ نخست جاماسپی را نشر «شورآفرین» در ۳۴۰ صفحه، با جلد سخت و به بهای ۱۶۰ هزار تومان در دسترس استادان، پژوهندگان، دانشجویان و دوستداران فرهنگ و زبانهای ایرانی قرار داده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام