کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 تیر 1399

صفحه خبر: صفحه آخر

مهران اکبری قاضی چاکی
اما این فرهی‌ها از 1922 با اعطای مقام دبیرکلی از سوی لنین به استالین، بیماری لنین و شروع قدرت بی‌حد و حصراستالین رفته رفته رو به زوال رفت و قدرت سیاسی او از این دوران توسط استالین در سراشیب سقوط افتاد.همان استالینی که طی مقاله‌ای در 1918 شخصا تروتسکی را بی‌نظیر اعلام کرده بود. اما تنها موضوع عداوت و قدرت استالین نبود بلکه به سردی گراییدن روابط او با لنین مزید بر علت شد که دیگر از 1922 چندان باهم گرم نبودند. به ویژه اعطای دبیرکلی به استالین، کاملا روابط آنها را تیره کرد. چون او به علت افکار پیشرو، قدرت و خدماتش خود را لایق این مقام می‌دید نه استالین. در واقع لنین شاید با این کار عمدا می‌خواست قدرت تروتسکی که ارتش سرخ زیر فرمانش بود را محدود‌تر کند.(کلا لنین به خاطر پیشینه منشویکی تروتسکی، قدرت بی‌نظیر بیان،وسعت اندیشه، محبوبیت و غرورش او را رقیب خود می‌دید و همیشه در نهان از او بدش می‌آمد) ولی این اشتباه تاریخی لنین قبل از تروتسکی دامن خود او را گرفت و استالین با سوء استفاده از وضعیت جسمی لنین به سبب بیماری هر لحظه به قدرت خویش می‌افزود و حتی لنین هم که گرفتار بیماری، سکته‌های متعدد و زمینگیری شده بود را در چنبره خود گرفت. علت تشکیلاتی افزایش قدرت استالین عضویت در سه رکن کلیدی شوروی یعنی دبیرخانه، دفتر سیاسی حزب و مقام دبیرکلی بود. لنین بنا به توصیه پزشکان به منطقه گورکی نزدیک مسکو رفت و علنا همه کاره استالین شد. تروتسکی بجای نزدیک شدن به لنین، آنقدر مغرور بود که حتی یکبار هم به ملاقات رهبر نرفت و این خالی بودن میدان موجب نزدیکی هر چه بیشتر استالین شد و این خود آغاز اشتباهات تاریخی تروتسکی بود. اما خودسری‌های استالین خود لنین را هم به تنگ‌آورد و موجب شد از تروتسکی شخصا کمک بخواهد. استالین که از این اتحاد واهمه داشت به هر قیمتی می‌کوشید مانع این اتحاد شود. او حتی مقام معاونت لنین که حال زمینگیر و دور از کرملین بود را به تروسکی پیشنهاد کرد که به قولی او را بخرد. اما باز تروتسکی دچار اشتباه
محاسباتی شد و با رد درخواست این فرصت را از دست داد و این دومین اشتباه تاریخی او بود. چراکه با قبول مقام معاونت، عملا جانشین لنین در حزب می‌شد و چه بسی با قدرتی که در پتانسیل
این مقام بود می‌توانست استالین را از میدان به در کند. علت دیگر رد درخواست، شاید غرور ذاتی او بود که اجازه نمی‌داد مقامی را از سوی کسی که بسیار از خود پایین‌تر می‌دید، بپذیرد. اتحاد لنین و تروتسکی عملا با سکته سنگین لنین در 7مارس 1923 گسسته شد. تروتسکی از لحظه دبیرکلی استالین همیشه در صف منتقدانش و حال رهبر اپوزیسیون چپی بود که در شوروی علیه استالین شکل گرفته بود. او در مقالات تندی دولت را به بی‌کفایتی محض متهم کرد. او طبق روال آن روزهای رهبران انقلاب که از شدت کار، تلاش و استرس این چند ساله نوعا بیمار و خسته شده بودند به دستور اطبا برای استراحت به سوخومی رفت. کمی بعد این رفتن، در اوائل ژانویه 1924 سرانجام لنین، موسس شوروی درگذشت و باز سستی تروتسکی در بازگشت به مسکو(و البته تزویر استالین که گفت تو بمان در مرخصی و نگران نباش همه چیز مرتب است و نمی‌توانی تا روز تشییع بررسی چون روز شنبه است!) پاهای او را سست کرد و او که پدر انقلاب بود در تشییع رهبر انقلاب شرکت نکرد و غایب بزرگ آن روز بود و این شد سومین اشتباه تاریخی او. چون استالین خیلی زود وصیتنامه لنین را جعل و خود را جانشین لنین جا زد.
> کنار زدن تروتسکی از قدرت
بی شک شایسته‌ترین فرد برای جانشینی خود تروتسکی بود ولی این شایستگی موجب گرویدن اعضای حزب به او نشد بلکه موجب حسادت آنها و ترس از قدرت گرفتن او شد و همه در زیر بیرق استالین رفتند و او تنها ماند. تروتسکی پس از بازگشت وقتی فهمید با وجود اینکه خود بخت نخست جانشینی رهبر بوده، ولی استالین با همکاری زینوویف، کامانوف (شوهرخواهر تروتسکی)و بخارین اتحادی ضد او تشکیل داده.
ادامه دارد


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام