کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 مرداد 1399   Friday 14 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 13 خرداد 1399

صفحه خبر: سیاسی

طرف‌های اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه کوتاهی به لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا واکنش نشان دادند اما، هیچ اقدامی برای رفع ابهامات موجود در خصوص نحوه ادامه همکاری هسته‌ای ایران انجام ندادند.
به گزارش فرارو، اواخر هفته گذشته، آمریکا در اقدامی یکجانبه، چند معافیت تحریمی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد. اروپا که به طور مستقیم از این اقدام آمریکا تاثیر خواهد پذیرفت، با سه روز تاخیر یک بیانیه منتشر کرد و از تصمیم آمریکا در لغو معافیت‌ها اظهار تاسف کرد.
در بیانیه طرف‌های اروپایی عضو برجام آمده است: «ما از تصمیم آمریکا برای پایان دادن به سه معافیت مرتبط با پروژه‌های کلیدی برجام در ایران، از جمله پروژه مدرن‌سازی اراک، عمیقا متاسف هستیم. این پروژه‌ها، که از سوی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مورد تایید قرار گرفته‌اند، منافع عدم اشاعه همه را تامین می‌کنند و به جامعه بین الملل تضمین‌هایی در خصوص ماهیت انحصارا صلح‌آمیز و امن فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌دهند.»
بیانیه اروپایی‌ها نه فقط ابهامات پیرامون موضع اروپا درباره آینده برجام را کمتر نکرد، بلکه بر این ابهامات افزود. به عنوان نمونه، این نکته همچنان مبهم است که آیا اروپایی‌ها بعد از لغو معافیت‌ها با برنامه هسته‌ای ایران همکاری خواهند کرد یا نه.
بر اساس معافیت‌هایی که هفته گذشته لغو شدند، شرکت‌های اروپایی در کنار شرکت‌های روسی و چینی در پروژه‌هایی مانند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک مشارکت می‌کنند. اما حالا با لغو این معافیت‌ها، شرکت‌های اروپایی بعد از ۶۰ روز، دیگر قادر به ادامه همکاری با ایران نخواهند بود. مگر اینکه اروپا تصمیم بگیرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا را نقض کند که البته در حال حاضر چنین عزمی در اروپا دیده نمی‌شود.
اروپا در واکنش به لغو معافیت‌ها از سوی آمریکا، به اظهار تاسف اکتفا کرد و از ایران خواست که بدون تاخیر به اجرای کامل برجام بازگردد. اروپایی‌ها در بیانیه اخیرشان گفته اند: «برجام، دستاورد کلیدی معماری عدم اشاعه جهانی و در حال حاضر بهترین و تنها راه برای تضمین ماهیت انحصارا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران است. به همین خاطر، ما به طور پیوسته با هدف تضمین اجرای موثر و کامل تعهدات مندرج در برجام، خصوصا بازگشت بدون تاخیر ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای‌اش تلاش کرده‌ایم.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام