کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 16 مرداد 1399   Thursday 6 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 06 خرداد 1399

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – گروه زندگی : خشونت در خانواده از جمله مسائل اجتماعی محسوب می شود که در تمام مناطق جغرافیایی و در میان تمام گروه های دینی ، نژادی و در تمام سطوح تحصیلی ، اقتصادی ، شغلی و اجتماعی دیده می شود. همسرآزاری یکی از انواع خشونت های خانگی است که توسط همسر صورت می گیرد . همسرآزاری یک مشکل بهداشتی محسوب می شود به گونه ای که سازمان بهداشت جهانی انواع همسرآزاری را از اولویت های بهداشتی خود می داند چون عوارض زیادی در سلامت جسمی و روانی زنان دارد .با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در این باره با دکتر اصغر کیهان نیا
مشاور و روان شناس خانواده گفت و گو کرده است .
وی در اینباره می گوید : هر نوع خشونت جسمی، روانی، عاطفی که موجب استیصال طرف مقابل در زندگی مشترک شود و از طاقت انسان خارج باشد را همسر آزاری گویند.
دکتر کیهان نیا خاطرنشان کرد : همسرآزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است زیرا که معمولا در محیط بسته خانه شکل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی کانون خانواده می شود.
این مشاور و روان شناس خانواده ادامه داد : قربانیان اصلی خشونت در محیط خانواده، در مرحله نخست زنان و پس از آن کودکان و سالمندان و سرانجام خود مردان هستند.
وی بیان کرد : همسرآزاری معضلی است که در قرون اخیر بیش از هر زمان دیگری در جوامع مورد توجه و بررسی کارشناسان قرار گرفته و شاید بهترین دلیل برای توجه به این امر، مطرح شدن مسئله حقوق زنان و آگاهی این قشر از حقوق و مزایای خود در برابر همسرانشان است.
دکتر کیهان نیا درپاسخ به این پرسش که" چه افرادی مبادرت به همسرآزاری می کنند"، ابراز داشت : افرادی از طبقات بی سواد و باسواد،مبتلا به اختلالات روانی، داشتن زمینه ژنتیکی، عادت به الکل و مواد مخدر، عدم توانایی مدیریت تنگناهای اقتصادی، کراهت از همسر، بدبینی و شک زیاد، دنبال شخصی می گردند که مطیع مطلق باشد، زنان و مردان همه چیزدان، مردی که احساس مالکیت می کند و شعارشان این است که من رئیس خانواده ام ، به همسر آزاری اغلب روی می آورند.
این مشاور و روان شناس خانواده با بیان این نکته که " پدیده ای با عنوان آزار همسر و فرزندان، مقوله ای است که به طور طبیعی در هر جامعه ای به صورت های گوناگون وجود دارد"، اظهار داشت : همسرآزاری اغلب پنهان می ماند زیرا همسران می ترسند که آن را بیان کنند. چرا که دست کم در کشور خودمان، زنانی که مورد آزار و تهاجم قرار می گیرند اغلب به خاطر حفظ آبرو و بنیان خانواده یا وساطت فامیل این مسئله را کتمان می کنند و عده ای هم از ترس بیشتر شدن آزارها، سکوت را به اعتراض ترجیح می دهند .
وی عنوان کرد : همسرآزاری کمی تا اندکی رایج است و با عوامل متعددی چون سن، میزان تحصیلات، اعتیاد شوهر به مواد مخدر، استفاده از الکل و سابقه بیماری روانی وی در رابطه است. تصویب قانونی جامعه برای مقابله با همسرآزاری و افزایش آگاهی عمومی در باره همسرآزاری با استفاده از رسانه های جمعی می توانند در کاهش میزان همسرآزاری موثر واقع شوند.
دکتر کیهان نیا بیان کرد : افراد همواره از زندگی خانوادگی والدین خود الگو می گیرند لذا در سیستم های زن سالار و مردسالار یکی از زوجین همواره آزار می بینند و کودکان آنان نیز با این باور وارد زندگی می شوند، بنابراین همسرآزاری در این مواقع نیز دیده
می شود. این مشاور و روان شناس خانواده تصریح کرد : خشونت فیزیکی
و بدنی مانند صدمه زدن به اشیای منزل و ضرب و شتم همسر یا خشونت روانی و کلامی مانند تحقیر و بهانه جویی نسبت به چهره و شرایط جسمانی زن و ابراز تنفر نسبت به بستگان وی و همچنین خشونت اجتماعی شامل منع اشتغال و تحصیل، ممنوعیت ارتباط با بستگان حتی به صورت تلفنی، خشونت های اقتصادی مانند نپرداختن خرجی و در نهایت صدمات و آزارهای جنسی از طریق تحمیل نسبت به همسر و در معرض فحشا و فساد قرار دادن وی به خاطر اعتیاد و غیره، مهمترین و شایع ترین انواع همسرآزاری مردان نسبت به زنان است.
وی بیان کرد : قبل از عروسی دلایلی از قبیل ازدواج تحمیلی، عدم علاقه، کراهت، مهریه های سنگین که این روزها وجود دارد وگاه سبب اختلاف و درگیری زوجین با یکدیگر می شود.علاوه بر آن مرد برای خلاص شدن از پرداخت مهریه به قدری زن را مورد آزار قرار می دهد تا مهریه اش را ببخشد و جانش را خلاص سازد. تشریفات زیاد خرید قبل از عروسی،دخالت خانواده ها نیز یکی دیگر از عوامل همسرآزاری قبل از عروسی است .
دکتر کیهان نیا ادامه داد : پس از اردواج نیز دادگاه خانواده راهی برای رهایی افراد به ویژه زنان برای مبارزه با آزار همسر و حفظ بنیان خانواده به خاطر فرزندان ابتدا راه صبر و بردباری پیش گرفته و در نهایت برای رهایی به دادگاه خانواده می روند، است اما همیشه هم، انگیزه مراجعه به دادگاه جدایی از همسر نیست و همیشه هم ماجرا به نفع فرد شاکی تمام نمی شود و بیشتر برای زهر چشم گرفتن و تنبیه شوهر و تشکیل پرونده و ایجاد سابقه برای اتفاقات احتمالی در آینده است.
این مشاور و روان شناس خانواده عنوان کرد : همسرآزاری آسیبی است که به آسانی می تواند مقدمه ای باشد برای ابتلا به
بیماری های صعب العلاج روحی و روانی. ایجاد انواع دردهای معده، پادرد، سردرد، ریزش مو، میگرن، بیماریهای قلبی و همچنین افسردگی و
بیماری های روانی و ... ازجمله پیامد آزار و اذیتی است که همسران به صورت ناخواسته یا خودخواسته به یکدیگر روا می دارند.
وی در پاسخ به این پرسش که " همسرآزاری چه پیامدهایی دارد"، خاطرنشان کرد : اغلب همسرآزاری پنهان باقی می ماند ، شخصیت طرف جریحه دار شده، بچه ها در اضطراب و استرس به سر خواهند برد، پیامدهای عاطفی و روانی، عدم امنیت همسر خانواده، عزت نفس طرف را از او گرفته می شود، موجب بی تفاوتی به زندگی شده، عدم اطمینان به آینده زندگی مشترک، بیماری های روانی، پیامدهای جسمی شامل پادرد، دل درد، میگرن، بیماری های قلبی و افسردگی.
دکتر کیهان نیا بیان کرد: خوشبختی در یک زندگی آرمانی به شانس واقبال بستگی ندارد و راز و رمز هم ندارد هندوانه دربسته نیست بلکه راه و روش دارد که همان هنر مذاکره است.
این مشاور و روان شناس خانواده اضافه کرد : یکی از راهکارهای پیشگیری از همسرآزاری، آموزش مهارت زندگی به زنان و مردان جوان است که با مذاکره چگونه یک بگومگوی مخرب را تبدیل به گفتکوی سازنده نمایند زیرا کسانی که به تازگی ازدواج کرده اند، دوست دارند زندگی جدیدشان با آرزوهایی که در ذهن داشتند هماهنگ باشد و در صورتی که این موضوع اتفاق نیفتد ممکن است خشونت هایی از سوی آنها رخ دهد.
وی برای پیشگیری از همسر آزاری توصیه کرد : راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از همسرآزاری وجود دارد که برخی از آنها شامل این می شود که قبول همسر همانطور که هست ، قبول تفاوت ، قبول تشابهات و تضادها و اینکه ما دو سال طول می کشد که حرف زدن را یاد بگیریم، ولی سی سال طول می کشد که حرف نزدن یا چگونه حرف زدن را یاد بگیریم، گذشت و صبوری آگاهانه (همه فهمیدن، همه بخشیدن) سلوک اخلاقی و انسانی ،اسلام می گوید هم کفو باشند یعنی نگاهشان به دین و زندگی نزدیک به هم باشد و در نهایت فراگیری فنون ازدواج زیرا حتی رانندگی گواهینامه
می خواهد، تشکیل کلاس آشپزی یا خیاطی مدرک می خواهد.
دکتر کیهان نیا در پایان گفت : اگر ریشه همسرآزاری در افراد شناسایی شود می‌‏توان در کنترل آن به کمک مشاوره گام‎های درستی برداشت.مشاوره در هدایت همسرآزاری زوج‎ها که گاهی نتیجه رفتار خود فرد است کمک می‌کند، لذا معتقدیم بهترین راه‌حل در این زمینه مشاوره است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام