کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 09 فروردین 1399   Saturday 28 March 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 05 بهمن 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

"ولادیمیر" دارای سری بزرگ بود تا حدی که قابله در هنگام تولدش گفته بود این بچه با این کله بزرگ یا عقب افتاده می‌شود یا نابغه! او همچنین بسیار دیر راه افتاد و بخاطر بزرگی سرش اوایل مدام زمین می‌خورد و در موقع عصبانیت سرش را به در و دیوار می‌کوفت. چشمانش میشی و موهای سرش قهوه‌ای که در بزرگی به سرخی گرائید. آنها سه برادر و سه خواهر بودند.که به ترتیب: "الکساندر"،"آنا"،"ولادیمیر"،"اولگا"،"دیمیتری"و"ماریا" (که همگی بعدها در صف مخالفان تزاریسم جای گرفتند.) "ولادیمیر" جنجالی‌ترین و شلوغ‌ترین فرزند خانواده بود ولی برعکس در مدرسه بسیار آرام بود و منضبط. جالب آنکه مدیر مدرسه فردی به نام"کرنسکی" بود که بعدها پسرش "الکساندر"، نخست وزیر دولت موقت بعد از سقوط تزاریسم در 1917 شد و البته رقیب سرسخت "ولادیمیر".که سرانجام مغلوب او در بازی سیاست شد. در آن زمان نهاد آموزش و پرورش جایگاه حساسی بود که زیر تیغ سانسور شدید قرار داشت.به ویژه در بخش ادبیات. علاوه بر سانسور شدید آثار ادبای روس مثل"پوشکین"،"داستایوفسکی"، تولستوی "و...... آثار شعرا و فلاسفه بزرگ جهان هم مثل "گوته"،"روسو"،"ولتر" و.... هم ممنوع بود و آثاری که در آن وفاداری مردم به تزار محوریت داشته باشد در بورس بود(کاری که بعدها در زمان لنین و جانشینانش هزار برابر بیشتر شد)
مرگ پدر و کشته شدن برادر
در 1886 آثار بیماری "ایلیا"هویدا و به سرعت او را در 53 سالگی از پا درآورد. دکتر علت بیماری را تصلب شرائین و سکته مغزی تشخیص داد. (بیماری و سن مرگی که بعدها دقیقا به"ولادیمیر" ارث رسید.) مرگ پدر "ولادیمیر" 15 ساله را در خانه بسیار گستاخ نمود. در 1872 ترجمه آثار"کارل مارکس"، (فیلسوف بزرگ آلمانی و قائد مارکسیست) در روسیه بصورت مخفی عرضه و باعث رخ نمودن سوسیالیزم شد و گروههای زیرزمینی زیادی از این نوع در مخالفت با سیستم تزاریسم،فئودالیسم (زمینداری) و کاپیتالیسم(سرمایه‌داری)تشکیل شد.یکی از بزرگترین رهبران سوسیالیست روسیه،"سرگئی پلیخانف" بود که در 1881 بخاطر شرایط حاد بعد از ترور تزار"الکساندر دوم"،به سوئیس گریخت و آنجا نخستین سازمان سوسیالیستی کارگری جهان را بنام"آزادی و کار" در 1883 تاسیس و اعلام کرد سنتهای دهقانی در روند مبارزات بی‌اثر و تنها مارکسیست حلال همه مشکلاتست.او قبلا عضو سازمان"زمین و آزادی"بود که در 1876 در روسیه شکل گرفته بود. ولی بعد از مدتی این سازمان یک شاخه ارتجاعی به نام "اراده مردم" پیدا کرد که بر پایه ترور و ایجاد وحشت استوار بود.
ادامه دارد...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام