کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 آذر 1398

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد ـ گروه سیاسی: همه موضوع به سخنان حسن روحانی در تبریز مربوط نیست اما همه ارجاعات به همان چند جمله بازمی‌گردد که چرا و به چه دلیل حسن روحانی در تبریز به صراحت از ندانستن موضوع گران شدن بنزین گفت و اقرار و اصرار که من هم « صبح جمعه فهمیدم»!
جناح رقیب و منتقد و مخالف دولت، از این سخنان پرکنایه و پرمفهوم حسن روحانی این چنین برداشتی را به جامعه پمپاژ کردند که درایت و مدیریت چنین رئیس جمهوری به طور جدی در مظان تردید است و باید «چنین» و«چنان»کرد!
پیشتر روزنامه آفتاب یزد در مطلبی توضیح داده و تشریح کرده بود که منظور حسن روحانی از این تجاهل آشکار، انتقال مفهومی بر زبان مانده آن هم به شیوه‌ای هوشمندانه بوده که «دولت» هرکاری باید انجام می‌داده، قطعا انجام داده اما در این بین برخی از دستگاه‌ها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها، یحتمل کوتاهی‌هایی مرتکب شده‌اند از جمله صداو سیما، تیم اطلاع‌رسانی دولت و نیز وزارت کشور و در راس همه مسئولی که این مسئولیت را رئیس‌جمهور به او داده بود!
بعدتر واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور طی مصاحبه‌ای ضمن دفاع از صدا و سیما از این سازمان رفع اتهام کرد. اما همچنان در اطلاع‌رسانی، سخن گفتن با رسانه‌ها و نیز اعلام برخی کاستی‌ها و برنامه‌ها، شاهد و ناظر این مهم هستیم که دولتمردان دچار نوعی لکنت زبان هستند به گونه‌ای که خدای ناکرده، این ابهام را به وجود می‌آورد که یا دست شان خالی است یا این که اجازه و جرات بیان واقعیت‌ها را ندارند.
برخلاف واعظی، وزیر محترم کشور که این روزها، بیشتر از همیشه در برخی کمیسیون‌های مجلس دیده می‌شود، همچنان معتقد است که سازمان صدا و سیما مقصر بوده. اما، تردیدها و اما و اگرهای فراوانی وجود دارد که حرف‌های وزیر در شرف استیضاح چندان شاید مسموع نباشد.
این روزها شاهد و ناظریم وزرا و دولتمردان یا اساساً سخن نمی‌گویند یا اگر هم سخن بگویند به زبان ایماء و اشاره و در لفافه‌ای از کنایه و پوشیدگی! این گونه سخن گفتن قطعاً دلایلی دارد از جمله این که:
ـ نمی‌خواهند فضای جامعه غبارآلود و متشنج شود.
ـ قصدی وجود ندارد که اگر کاری صورت نمی‌پذیرد همچون همیشه به گردن این و آن انداخته شود.
ـ مهم‌تر از همه در این تلاش و کوشش هستند تا توقعاتی برای جامعه به وجود نیاید و یا نیاورند که دردسرآفرین باشد.
ـ و در نهایت این‌که می‌کوشند به عنوان بخشی از قوه مجریه، جایگاه و پرستیژی که باید را حفظ کنند و روایت کننده بی‌اختیاری در برخی موضوعات و بی‌تاثیر بودن خود را به نمایش درنیاورند!
این‌ها دلایل حاشیه‌ای است! اگر خوب به لکنت زبان دولتمردان و سکوت برخی از ان‌ها خوب بنگریم اگرچه تمامی دلایل برشمرده شده بالا در ان دخالت دارد اما اصلی ترین دلیل آن است که ما مجلسی ضعیف داریم، ضعیف از آن جهت که نتوانسته حدود و مرزهای قوا را تعریف و تبیین کند و پای آن بایستد و به همین دلیل است که شاهدیم دولتمردان دچار نوعی لکنت زبان بدخیم و آزاردهنده شده‌اند.
از همین منظر اگر به لکنت زبان دولتمردان بنگریم خواهیم دید ما به مجلسی متعهد، کارآمد و مملو از نیروهای کارآمد، متخصص و قانوندان احتیاج داریم تا در چنین مواقعی بتوانند ضمن آشکار ساختن حد و مرزها، پای قوانینی که وضع کرده‌اند بایستند.
چنین مجلسی بیشتر از نیاز به نیروهای شاخص سیاسی، متخصصان رشته‌های مختلف به حقوقدان‌هایی قوی، باسواد و اندیشمند نیاز دارد که بتوانند فضایی را ایجاد کنند که دولتمرد و غیردولتمرد بتوانند با آسودگی خیال و با قوت و قدرت هر آن چه واقعیت است را بر زبان آورند.
کوتاه سخن این که، مجلس ضعیف و ناکارآمد نه تنها بر شان و جایگاه خود تاثیر منفی گذاشته که سایه ی سنگین سکوت را نیز بر دیگر قوا نیز گسترانیده است. پس بهتر آن است مجلسی گردهم آید که حقوقدان‌های خبره روی صندلی‌های آن جلوس کنند نه آدم‌های باری به هر جهت و فاقد جرات و تخصص!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام