کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 اسفند 1399   Friday 5 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 22 آبان 1398

صفحه خبر: سیاسی

هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و متهمان دیگر به ریاست حجت الاسلام و المسلمین قاضی موحد برگزار شد. قاضی موحد بیان کرد: امروز هشتمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و دیگر متهمان در شعبه اول ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به صورت علنی و با حضور نماینده دادستان، مستشاران، متهمین و وکلای آن‌ها تشکیل شده است.وی افزود: در پایان جلسه هفتم دفاعیات متهم ابوالحسنی را استماع می‌کردیم و از او می‌خواهم در جایگاه قرار گیرد تا ادامه دفاعیات را بیان کند.متهم ابوالحسنی گفت: درباره سوال نماینده دادستان در خصوص معرفی حساب اسناد آن را ارائه داده‌ام. دو تاریخ را که اعلام کرده‌ام تصحیح می‌کنم. 94/2/28 تاریخی است که گردش حساب امرالد صفر شده است و درباره تاریخ 94/10/2 که ذکر شد نیز تاریخ 94/10/3 صحیح است.متهم افزود: پارسیس کیش ادعایی درباره امرالد ندارد و کلیه منافع سرمایه‌گذاری در امرالد مورد کارشناسی قرار گرفته است و شرکت فالتکس نیز در حال تسویه حساب نهایی است و ادعای برخی اعضای هیئت مدیره در خصوص عدم اطلاع از برخی قرارداد‌ها کذب محض است.این متهم ادامه داد: فرآیند انعقاد قرارداد با شرکت فالتکس در هیئت مدیره مطرح و به تصویب رسید که با محوریت پارسیس کیش بود و قرارداد بین امرالد و فالتکس منعقد شد و تخلفات مورد اشاره در کیفرخواست مربوط به بانک پارسیان صحیح نیست؛ چرا که تضامین کافی شامل چک ارزی در دوبی و ملک در تهران اخذ گردیده است. شرکت «ان جی کامرز» جزو تراستی‌های پارسیس کیش نبوده و امرالد نیز به عنوان کارگزار پارسیس کیش به مراجع ذی صلاح معرفی شده است.وی با اشاره به مکاتبات با معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات گفت: مکاتبه‌ای صورت گرفت، اما جواب استعلام نیامد و فرض را بر آن گذاشتیم که اقدامات ما منعیتی ندارد.
قاضی موحدی خطاب به متهم ابوالحسنی گفت: چرا قبل از آمدن پاسخ اقدام کردید؟ چه کسی گفت که اقدام کنید آیا در این خصوص دستور کتبی دارید؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ بیان کرد: به ما گفتند اقدام کن و ما هم اقدام کردیم.
قاضی موحد خطاب به متهم ابوالحسنی اظهار داشت: شما بخشی از مطالب را نمی‌گویید و بخشی را نیز خلاف حرف‌های قبلی خود بیان می‌کنید.
متهم ابوالحسنی در پاسخ عنوان کرد: من واقعیت را می‌گویم چرا که این واقعیت است که سازگار است شرکت امرال در شهریور ماه سال۹۴ به تملک پارسیس کیش درآمد و مهر آن به پارسیس کیش تحویل داده شد در خصوص اینکه آقای فلاحتیان جزو لیست سیاه بانکی بوده است چیزی به من ابلاغ نشد.
قاضی موحد در واکنش به دفاعیات متهم ابوالحسنی اذعان کرد: یعنی شما نمی‌دانستید که سوابق او را اعتبارسنجی کنید؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: این مورد جزو الزامات بانکی است و نه شرکت.
قاضی موحد اظهار کرد: آیا شما این تکلیف را احساس نکردید که باید استعلامات لازم را انجام دهید و صلاحیت وی (فلاحتیان) را احراز کنید.
متهم ابوالحسنی در پاسخ عنوان کرد: این کار باید در بانک انجام شود و شرکت تجاری الزامی به رعایت ضوابط بانکی ندارد ما هر آنچه که دستور و ابلاغ بانک بود اجرا می‌کردیم.
قاضی موحد خطاب به متهم ابوالحسنی گفت: چطور ممکن است که شما به مدیرعامل عالی نمی‌دانستید که باید استعلام کنید؟
متهم ابوالحسنی بیان کرد: این کار وظیفه من نبوده است.
قاضی موحد بار دیگر تصریح کرد: شما به عنوان مدیرعامل یک شرکت غول‌پیکر نمی‌دانستید این آقایی که آمده و درخواست تسهیلات کرده صرف نظر از مجازبودن اعطای تسهیلات به وی اعتبار سنجی کنید. چطور ممکن است؟
متهم ابوالحسنی بیان کرد: این موضوع وظیفه ما نبوده و من تشخیص نمی‌دادم ما مدیریت وجوه بانک را انجام می‌دادیم و کسی از من نخواست تا استعلام کند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار گردش مالی بوده که همه آن با دستور بانک بوده است در مورد پرونده آقای فلاحتیان آقای دیواندری شفا‌ها به من گفتند که باید پرداخت کنی.
قاضی موحد خطاب به متهم ابوالحسنی بیان کرد: شرکت شما آیا مجاز به پرداخت تسهیلات بود؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ بیان کرد: در اساسنامه و قرارداد این موضوع بوده است.
قاضی موحد در واکنش به این ادعای متهم ابوالحسنی اظهار کرد: تسهیلات نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.
متهم ابوالحسنی در ادامه عنوان کرد: شرکت پارسیس کیش صرفا مدیریت وجوه بانک پارسیان را برعهده داشته است و موارد مورد استناد نماینده دادستان در خصوص نحوه مکاتبات و اقدامات انجام شده قابل استناد برای وقوع تخلف نیست و با توجه به توضیحات فوق و اینکه بانک پارسیان از من شکایتی ننموده و از طرفی هیچ مسئولیتی در قسمت ارزی بانک ملت نداشتم و پیش از فعالیت در پارسیان هیچ آشنایی با گروه فلاحتیان نداشتم و با توجه به اینکه عملکرد من در سال ۹۳ مورد بازرسی قرار گرفته و مورد تایید بوده است ضمن رد اتهامات انتسابی انتظار دارم نسبت به صدور حکم برائت برای اینجانب اقدام شود.
در این بخش از جلسه دادگاه وکیل بانک ملت ضمن ارائه توضیحاتی بیان کرد: استناد به کیفرخواست چیزی خلاف قانون و عرف نیست.
متهم ابوالحسنی در ادامه دفاعیات خود بیان کرد: شرکت امرال در اجاره پارسیس کیش بوده و با فرض تحویل مهر و سربرگ عمل خلافی انجام نشده، اما به دلیل رعایت احتیاط هیچ وقت مهر را تحویل نگرفته‌ایم.
وی ادامه داد: در دی ماه سال ۹۳ با آغاز پروژه صادرات برای پارسیس کیش و فروش به نام یک شرکت خارجی به دلیل تحریم بودن کالا‌های ایران نیاز به یک شرکت خارجی داشتیم لذا از امرال درخواست مهر و سربرگ شد که منجر به تحویل دو مهر متفاوت از مهر امرال شد قرار بر این بود که از مهر اول برای تنظیم اسناد به سمت ایران و از مهر دوم به مقصد ترکیه استفاده کنیم.
متهم ابوالحسنی ادامه داد: از جمله ضروریات انجام این پروژه افتتاح بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه بود که امرال موفق نشد و موضوع منتفی شد و مهر اصلی امرال نیز به پارسیس کیش تحویل نشده است و ۴ نفر در این خصوص شهادت دادند که مهر اصلی امرال را نداشتیم و از این دو مهر هرگز استفاده نشد و هم اکنون در پارسیس کیش موجود است.
متهم ابوالحسنی در خصوص سربرگ‌ها نیز گفت: سربرگ‌ها اساسا وجود خارجی ندارند و صرفا یک فایل ساده ورد هست در تاریخ 94/6/18 شرکت امرال به پارسیس کیش واگذار شد و مهر آن نیز تحویل شد که البته موضوعات پرونده بدون ارتباط با تاریخ تحویل است و از آن دو مهر در هیچ یک از مکاتبات و قرارداد‌ها استفاده نشد و من استفاده و در اختیار داشتن آن‌ها را
رد می‌کنم.
قاضی موحد در ادامه با طرح سوالی خطاب به متهم ابوالحسنی گفت: مجوز پرداخت تسهیلات به فلاحتیان معادل ۳۰ میلیون دلار و آنچه که بیش از این مبلغ واریز شده چه بوده است.
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: مجوز در هیئت‌مدیره پارسیس کیش مطرح شد و آقای فلاحتیان درخواست کتبی دادند.
قاضی موحد از متهم ابوالحسنی خواست تا درخواست وی را قرائت کند. متهم ابوالحسنی درخواست فلاحتیان در خصوص دریافت ۳۰میلیون دلار تسهیلات خطاب به متهم دیواندری قرائت کرد.
قاضی موحد از متهم ابوالحسنی پرسید: این نامه چگونه در اختیار شما قرار گرفته.
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: آقای دیواندری به من تلفن زدند و گفتند آقای فلاحتیان از مشتریان معتبر بانک ملت بودند و با آن موافقت کن.
قاضی موحد بیان کرد: آیا در این خصوص مصوبه هیئت مدیره را داری؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: خیر.
قاضی عنوان کرد: آیا مجاز بودید بدون مجوز هیئت مدیره تسهیلات پرداخت کنید.
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: من نسبت به این درخواست مصوبه بانک پارسیان را دارم البته در تاریخ 94/3/10 نیز مجمع برگزار شد و از پرداخت تسهیلات تا تنفیذ حدود ۷ ماه طول کشید.
قاضی موحد اذعان کرد: شما در زمان پرداخت تسهیلات مجوز نداشتید.
متهم ابوالحسنی مدعی شد: این موضوع موکول به قرارداد امرال شد و از طرفی ارکان بانک مطلع بودند و تایید می‌کردند.
قاضی موحد تصریح کرد: شما چرا مقررات مربوطه را در این خصوص رعایت نکردید؟
متهم ابوالحسنی با بیان اینکه انسان جایزالخطاست، گفت: بنده به حرف آقای خوش‌زبان اعتماد کردم و به ارکان بانک هر ۱۵ روز یک بار گزارش دادم اگر مصوبه‌ای ارائه می‌کردم و ارکان بانک آن را تایید نمی‌کرد قطعا ارائه نمی‌دادم.
قاضی موحد از متهم ابوالحسنی پرسید: در خصوص مبالغ دیگر چطور دو برابر مبلغ مذکور تسهیلات واریز شده است علت چیست؟ سوال بنده این است که معادل سی میلیون دلار درخواست شده بود چرا دو برابر واریز شده آیا شما دستور داده‌اید؟
متهم ابوالحسنی بیان کرد: من به استناد قرارداد کارگزاری با امرال دستور پرداخت دادم.
قاضی موحد عنوان کرد: با چه کسی قرارداد دارد؟
متهم ابوالحسنی گفت: من دستور دادم و به استناد درخواست امرال بوده و مجوز پرداخت مصوبه هیئت مدیره نیز وجود داشته و با پارسیس کیش قرارداد دارم.
قاضی موحد از متهم ابوالحسنی پرسید: چگونه دستور واریز دادید؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ عنوان کرد: ما در مسئولیت امرال این کار را انجام دادیم.
قاضی موحد گفت: آیا در مورد بیت‌المال با این کیفیت تصمیم می‌گیرید چرا واریز کردید؟
متهم ابوالحسنی پاسخ داد:، چون امرال خواست و به استناد کارگزار این کار را کردیم.
قاضی موحد اذعان کرد: چرا صلاحیت و اعتبار آقای فلاحتیان را احراز نکردید و دستور پرداخت دادید؟
متهم ابوالحسنی عنوان کرد: برای توضیح این موضوع درخواست دارم جلسه غیرعلنی باشد.
قاضی موحد در واکنش به این جمله متهم ابوالحسنی عنوان کرد: به جلسه غیرعلنی ارجاع ندهید چرا صلاحیت وی را احراز نکردید؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: می‌توانم با مثال توضیح بدهم.
قاضی موحد گفت: مثال شما به درد ما نمی‌خورد شما اطلاع داشتید که مراجع نظارتی و تصمیم‌گیرنده شرایطی را برای اعطای تسهیلات در نظر گرفته است چرا آن شرایط را اعمال نکردید؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: من وظیفه‌ای در مورد این موضوع نداشتم و این موضوع کاملا شرعی بوده.
قاضی موحد اذعان کرد: ما در اینجا به قانون استناد می‌کنیم البته جای شرع محفوظ است شما به عنوان مدیر موظف بودید تا صلاحیت طرف را احراز کنید.
متهم ابوالحسنی عنوان کرد: ما وظیفه‌ای نداشتیم و این امور بانکی است.
قاضی موحد اظهار کرد: آیا ابلاغیه بانک را دارید؟
متهم ابوالحسنی بیان کرد: ابلاغیه شهادت آقای فلاحتیان است.
قاضی موحد تصریح کرد:‌شهادت ابلاغیه محسوب نمی‌شود.
قاضی موحد گفت: در بیت المال تصرف کردید و باید مستند قانونی ارائه دهید آیا درباره فلاحتیان اعتبار سنجی صورت گرفت؟
متهم گفت: خیر، چون وظیفه ما نبود.
قاضی موحد بیان کرد: مسئول زمان پرداخت را بازخواست می‌کنیم که باید وثایق لازم اخذ و اعتبار سنجی لازم صورت می‌گرفت.
تحصیلات شما چیست؟
این متهم افزود: دکترای بازرگانی بین‌الملل
قاضی موحد گفت: در زمان پرداخت مصوبه‌ای وجود نداشته است.
متهم ابوالحسنی بیان کرد: اشتباهی در تحریر متن هیئت مدیره داشتم و موضوع پرداخت تسهیلات به فلاحتیان را به اعضای هیئت مدیره اعلام کردم و کسی مخالفت نکرد.
قاضی گفت: ملک شخصی را می‌توان هبه کرد، اما بیت المال را خیر.
یکی از مستشاران دادگاه بیان کرد: بحث این است که طبق قرارداد با بانک پارسیان به برخی تعهدات عمل نکردید و تمام اتهامات را به دیواندری ربط می‌دهید در بحث اعطای تسهیلات باید تضامین لازم و مصوبه هیئت مدیره واعتبار سنجی وجود داشته باشد از بانک پارسیان چه دستوری برای پرداخت تسهیلات دارید؟ دستورات شفاهی محکمه پسند نیست و باید واقعیات را بگویید. آیا پرداخت ۲۲۰ میلیون درهم به فلاحتیان رعایت مصلحت بوده است یا خیر؟
متهم ابوالحسنی گفت: دستورات بانک مکتوب نبوده است و انسان جایز الخطا است و چاره‌ای نداشتیم به جز اینکه در مجمع مصوبه بگیریم.
قاضی موحد سوال کرد: اینکه می‌گویید برای پرداخت تسهیلات به فلاحتیان کسی مخالفتی نکرد چه افرادی در جلسه حضور داشتند؟
این متهم پاسخ داد: آقایان خسروانی، اعلائی، حاتمی و شعبانی
قاضی موحد بیان کرد: از این افراد تحقیق شده است اعلائی گفته قبل از پرداخت در جریان نبودم و طرح موضوع نشده است. حاتمی نیز اذعان داشته که قبل از پرداخت در جریان نبودم و بعدا به این موضوع اعتراض کردم. خسروانی نیز بیان کرده که حضور ذهن ندارم و مصوبه‌ای در این خصوص پیدا نکردم تدین نیز اعلام کرده که مصوبه و دستور پرداختی پیدا نکردم. مطلق نیز گفته که اظهارات من همان است که تدین بیان کرده است. تمام اعضای هیئت مدیره اظهارات شما را رد کرده‌اند و در سخنانتان به حاشیه نروید.
قهرمانی نماینده دادستان تصریح کرد: آنچه سند است و شرکت امرالد ارائه داده سندی است که ۲۲۶ میلیون درهم به فلاحتیان پرداخت شده است که ۱۱۰ میلیون درهم به عنوان تسهیلات و ۱۱۶ میلیون درهم نیز به عنوان فعالیت تراستی اختصاص داده شده است. از دیواندری سوال دارم که در خواست فلاحتیان از بانک بوده و چرا شما به شرکت زیر مجموعه ارجاع دادید؟ در اعطای پول‌ها باید مراحل طی می‌شد، اما هیچ مرحله‌ای طی نشده است ۱۱۰ میلیون درهم بدون مصوبه پرداخت شده، اما برای خرید خودرو مصوبه داشته‌اید قراردادی منعقد شده که فقط فلاحتیان آن را امضا کرده است و در تاریخ 21/8/93 می‌باشد و در تاریخ 11/10/93 ملکی به عنوان وثیقه ارائه شده است و وکالتنامه ملکی که داده شده است فاجعه می‌باشد چرا که آن ملک در رهن بوده است. در تاریخ 15/4/95 نیز سهام پست بانک را ارائه داده‌اید.
نماینده دادستان در خصوص ۱۱۶ میلیون درهم برای فعالیت کارگزاری گفت: هیچ قرارداد کارگزاری وجود ندارد و تمام مقررات در دیگر قرارداد‌های کارگزاری رعایت شده، اما اینجا رعایت نکرده‌اید. متهم ابوالحسنی می‌گوید که هر ۱۵روز یکبار به معاون بین‌الملل بانک پارسیان گزارش می‌دادم که این گزارش ده‌ها بار تکرار شده و در آن آورده شده که پول‌ها تحت ریسک کنترل شده است.
قهرمانی افزود: با بررسی‌های صورت گرفته در شرکت پارسیس کیش مشخص شد که اعطای تسهیلات به اشخاص دیگر نیز صورت گرفته و خانم شبنم نعمت زاده ۵ میلیون درهم دریافت کرده است.
نماینده دادستان ادامه داد: متهم ابوالحسنی نامه‌ای خطاب به مدیر امرالد دارند که گفته مهر امرالد و ۲۰۰ سربرگ امرالد را به من بدهید شما چکاره بوده‌اید که مهر و سربرگ امرالد را بگیرید. متهم احدی نیز نامه زده‌اند و گفته‌اند که مهر و سربرگ در دست شماست مهر امرالد چرا دست شما بود. ۱۱۶ میلیون درهم را باید توضیح دهید که کجا رفته است باید مدارک و مجوز‌های فعالیت‌های تراستی را ارائه دهید.
نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: قراردادی بین شما و بانک پارسیان بوده که در آن آمده اقداماتی که می‌کنید بر اساس ضوابط است این را همه می‌دانند که دستوری که صادر می‌شود باید قانونی باشد اگر آقای دیواندری دستور غیرقانونی دادند نباید قبول می‌کردید شما خودروی خوب و حقوق خوب می‌گرفتید تا هر دستوری که می‌دهند اجرا کنید.
قهرمانی در ادامه با طرح سوالی گفت: درخصوص قرارداد با امرال چه کسی از طرف امرال
حاضر شد؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: آقای احدی به دفتر آمد و نسخه امضا شده را جلوی من گذاشت.
قهرمانی خطاب به متهم احدی گفت: آقای احدی شما قرارداد را امضا کردید؟
متهم احدی در پاسخ بیان کرد: خیر، آقای سعادتی امضا کردند.
قاضی موحد خطاب به متهم ابوالحسنی بیان کرد: شما باید احراز می‌کردید که آقای احدی امضا نکرده چرا که سه امضا بوده و گفته دو امضا مربوط به من است و یکی مال من نیست.
نماینده دادستان خطاب به متهم احدی بیان کرد: آقای احدی قرارداد را شما نوشتید و می‌دانستید که موضوع چیست؟
متهم احدی در پاسخ گفت: خیر.
نماینده دادستان خطاب به متهم ابوالحسنی عنوان کرد: شما نمی‌دانستید آقای سعادتی همه کاره هستند در مورد خانم نعمت‌زاده چطور؟
متهم ابوالحسنی در پاسخ گفت: خانم نعمت‌زاده پولی را به صرافی ما بدهکار بودند.
نماینده دادستان اظهار کرد: این موضوع در کیفرخواست نیست اما قرینه‌ای به فعالیت‌ مجرمانه در این پرونده است.
نماینده دادستان خطاب به متهم فلاحتیان گفت: مهر امرال را چه کسی زده و در قرارداد با امرال چه کسی قرارداد را با شما بست و جلوی شما گذاشته است؟
متهم فلاحتیان در پاسخ عنوان کرد: من سی‌میلیون دلار گرفتم و دادم.
نماینده دادستان تصریح کرد: همه اینها حکایت از یک رابطه مجرمانه پیچیده در بانک پارسیان و پیش از آن در بانک ملت دارد.
وی خطاب به متهم ابوالحسنی گفت: فرمودید برای اینکه رد پول‌ها گم شود و تحریم‌ها غلبه شود این اتفاق‌ها افتاده است اما چرا به مفاد مصوبه شورا عمل نکردید؟
وی در ادامه و در خصوص موضوع پول‌های گم شده عنوان کرد:‌این پول به حساب شرکت خارجی رفته و برای قابل ردیابی نیست و از نظر ما پول فعلا گم شده تا آقایان مستندات خود را ارائه دهند.
به گزارش میزان، قاضی موحد ختم جلسه را اعلام کرد و گفت: جلسه بعدی شنبه ساعت 8:30 صبح برگزار می‌شود و در آن جلسه به تفهیم اتهام آقای دیواندری و بررسی اتهامات ایشان می‌پردازیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام