کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 24 مرداد 1399   Friday 14 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 آبان 1398

صفحه خبر: اجتماعی

خبرنگاران آفتاب یزد در طول ماه‌های گذشته بارها و بارها در مورد مسائل شهری خواستار گفتگو با اعضای شورای شهر تهران بودند اما متاسفانه پاسخگویی این اعضا کمرنگ و حتی صفر بوده است. ساکنان شورای شهر گویا بیشتر به شبکه‌های اجتماعی اعتقاد دارند تا رسانه‌هایی نظیر روزنامه که جای تامل و تاسف دارد.
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: نمایندگان مردم در هر سمتی وقتی پشت میز مدیریت جا خوش می‌کنند باید پاسخگو باشند؛ این یک اصل غیر قابل انکار است اما متاسفانه چیزی که در عمل شاهدیم این است که نمایندگان قبل از رسیدن به سمت‌های مدیریتی خود را خادم مردم می‌دانند اما همین که پشت میز‌های مدیریتی جا خوش می‌کنند دیگر یادشان می‌رود که با حمایت چه کسانی بر این مسند نشسته اند. نمونه بارز این افراد اعضای شورای شهر پنجم هستند، اشخاصی که با کمک‌های همه جانبه مردم به بهشت راه یافتند اما از فردای روز انتخابات تاکنون خود را پاسخگوی مردم و رسانه‌ها نمی‌دانند و غالبا به حضور در شبکه‌های اجتماعی علی‌الخصوص توئیتر اکتفا کرده‌اند.
> لیست امیدی که هیچ وقت در دسترس نیست!
بارها اتفاق افتاده است که به دلایل مختلف برای بررسی مسائل مدیریت شهری با اعضای شورای شهر تماس گرفتیم اما در تمام این موارد صدای آشنایی می‌گفت «مشترک مورد نظر پاسخگو نیست!» عدم پاسخگویی اعضای شورای شهر که به لیست امید مشهورند تا آنجا ادامه پیدا کرد که حالا با گذشت نزدیک به 2سال از انتخابات شورای شهر، آن‌ها عدم پاسخگویی را حق خود می‌دانند و معتقدند که باید برای گفت و گو با آن‌ها در هر زمینه ای از پیش وقت تعیین شود و خبرنگار از آن‌ها مصاحبه حضوری داشته باشد! این در حالی است که این روزها حتی با معاونان وزیر و نمایندگان مجلس هم برای تسریع امر اطلاع‌رسانی مصاحبه‌های تلفنی انجام می‌شود.
> مسئول دفتر اعضای شورای شهر
پاسخگوی تلفن آن‌ها هستند!
وقتی با برخی از اعضای شورای شهر تماس می‌گیریم بعد از چند دقیقه تلفن آن‌ها دایورت می‌شود و مسئول دفترشان پاسخ می‌دهند، آن‌ها معمولا اسم و مشخصات و نام رسانه را می‌پرسند و می‌گویند:« جناب دکتر اگر صلا ح دیدند با شما تماس می‌گیرند» اما جنابان دکتر هیچ وقت تماس نمی‌گیرند که پاسخگو باشند. روز یکشنبه برای بررسی یک معضل شهری با افشین حبیب زاده تماس گرفتیم، بعد از چند دقیقه تلفن دایورت شد و مسئول دفتر ایشان پاسخ داند و گفتند که در صورت صلاح دید با شما تماس می‌گیرند! او در پاسخ به اعتراض خبرنگار گفت:« من مامورم و معذور!» بعد ازگذشت نیم ساعت این بار مسئول دفتر این عضو شورای شهر تماس گرفت و گفت:« جناب دکتر فرمودند اگر مایل به مصاحبه هستید روز‌های فرد به شورا بیایید تلفنی نمی‌توان مصاحبه کرد!» این اتفاق بارها در خصوص خیلی از اعضای شورای شهر اتفاق افتاده است و جالب است بدانید که وقتی هم این موضوع را گوشزد می‌کنیم آن‌ها معتقدند که همیشه پاسخگو بوده اند و هیچ وقت کوتاهی نکرده اند!
> توئیت به جای مصاحبه
انگار عادت اعضای شورای شهر شده است که بعد از هر اتفاقی به جای اینکه پاسخگوی خبرنگاران باشند، توئیت می‌کنند! آن هم در توئیتری که فیلتر است و نباید از آن استفاده کرد. اما فضای مجازی برای اعضای شورای شهر انگار حکم دیگری دارد و مثل یک رسانه شخصی عمل می‌کند که هر وقت بخواهند در باره هر چیزی که صلاح می‌دانند در آن اظهار نظر کنند و در این بین هم خودشان را موظف نمی‌دانند که در رابطه با مشکلات حوزه مدیریت شهری پاشخگو باشند، آن‌ها تنها طرح مسئله می‌کنند انگار به دنبال جواب از طرف دیگران هستند! انگار نه انگار که خودشان مسئولند و باید نسبت به عملکردشان در حوزه مدیریت شهری به مردم پاسخگو باشند! در رابطه با برخورد با موسیقی‌های خیابانی، سگ کشی‌ها و خیلی موارد دیگر اعضای شورای شهر به همین منوال عمل کردند و صرفا اطلاع دادند که چنین اتفاقی رخ داده است و بعد هم قول پیگیری دادند اما تا کنون به جرات می‌توان گفت در خصوص مسائل ریشه ای هیچ پیگیری صورت نگرفته است. از طرف دیگر اعضای شورای شهر در زمان‌هایی که به بازدید مناطق می‌روند در صفحه اینستاگرام شخصیشان پخش زنده می‌گذارند که مردم را از کار‌های خودشان آگاه کنند اما وقتی در زمان برگزاری انتخابات شورایاری با آن‌ها تماس می‌گیریم و می‌گوییم که نحوه برگزاری این انتخابات نوعی سوء استفاده آشکار است ترجیح میدهند که در این خصوص صحبت نکنند و موضوع را برگردن دیگری بیاندازند.
> وعده‌های بر زمین مانده
از همان ابتدای امر که لیست امید منتخب مردم شد و اعضای این لیست بر صندلی اعضای شورای شهر تکیه دادند قول پیگیری در موارد خاصی را داده بودند و قرار بود شفافیت اصل مدیریت باشد، همان ابتدای امر بود که تهران را شهر سوخته نامیدند و مدعی شدند که مدیریت قبلی شهرداری تهران سرمایه‌های شهرداری را بر باد داده است و قرار بود بر پایه اصل شفافیت، گزارشی از این موضوع ارائه کنند اما با گذشت چندماه، دیگر خبری از ارائه گزارش نشد و بعد هم گفتند که ارائه گزارش سیاهنمایی است و موجب نا امیدی مردم می‌شود. بعد از آن هم موضوع کنسرت‌های خیابانی به میان آمد و قرار بود مجوز لازم برای این کار توسط اعضای شورای شهر اخذ شود. حجت نظری از جمله کسانی بود که روی این موضوع تاکید داشت و توئیت‌های فراوانی هم در این خصوص نوشته بود اما پای عمل که به میان آمده هیچ مجوزی گرفته نشد و این ماجرا هم به فراموشی سپرده شد. کم نیستند موارد این چنینی که در ابتدای امر اعضای شورای شهر آن را در بوق و کرنا کردند و قول پیگیری دادند اما وقتی زمان عمل رسید آن را به وقت دیگری موکول کردند و باز هم به فراموشی سپردند! نکته حائز اهمیت این است که هیچ یک از این اعضا پاسخگوی خبرنگاران نیستند تا آن‌ها بتوانند این مسائل را پیگیری کنند.
> قرار نبود دور از دسترس باشند
وقتی با شعار «تَکرار می‌کنم» روی کار آمدند قرار نبود تا این اندازه دور از دسترس و غیر پاسخگو باشند، قرار نبود به جای خودشان مسئول دفترشان پاسخ بدهند و بگویند آقای دکتر یا خانم دکتر در جلسه هستند! قرار نبود فضای مجازی برای آن‌ها نقش رسانه شخصی را ایفا کند و آن‌ها را از دنیای رسانه دور کند اما متاسفانه اعضای شورای شهر خیلی وقت است که این رویکرد را در پیش گرفته اند و به هیچ صراطی هم مستقیم نیستند!
> امیدواریم واقعی نباشد
هرچند از گوشه و کنار کسب اطلاع کردیم غالب اعضای شورای شهر اعتقادی به رسانه‌هایی نظیر روزنامه ندارند و معتقدند با چند توئیت در طول هفته می‌توانند فقدان ارتباط با رسانه‌ها را جبران کنند، این درحالی است که اولا همان طور که ذکر شد توئیتر در ایران غیرقانونی است و ثانیا بخش اندکی از جامعه در این شبکه اجتماعی حضور دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام