کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 30 خرداد 1400   Sunday 20 June 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 آبان 1398

صفحه خبر: سیاسی

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشست خبری خود که در پایان بازدید خبرنگاران از سایت هسته‌ای فردو انجام شد،‌ گفت: در ارتباط با رآکتور اراک گفتیم احتمال برگشت وجود دارد؛ اگر اقداماتی از طرف مقابل انجام نشود که تعهد کرده بودند به ما در بازسازی رآکتور کمک کنند و به ما تجهیزات و امکانات بدهند اما تعلل داشتند که در گزارش‌های مختلف گفتیم. درست است که طرف ما چین است اما هر از گاهی آمریکا این کشور را تحت فشار قرارمی‌دهد. باز هم اعلام کردیم که اگر پیشرفت به نحوی باشد، همانطور که دکتر صالحی گفتند به رآکتور قبلی برمی‌گردیم.
وی افزود: دو ماه گذشت کاری نشد و در گام سوم در خصوص تحقیق و توسعه تعهدات خود را کنار گذاشتیم و براساس برنامه پیش بینی شده عمل کردیم. طرف مقابل که تعهدات خود را انجام نداد کار به سرعت انجام شد و ماشین‌های پیشرفته به میان‌ آمد. ما دیگر به سقف ۳۰۰ کیلو هم تعهد نداریم و اینها را به ذخایر خود اضافه می‌کنیم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ۱۵نوع ماشین در حال کار است؛ اگرچه ماشین‌های مهم ما با ظرفیت بالا هستند اما ماشین‌هایی هم بینابین اینها هستند که یک نوع عمده ماشین‌های پیشرفته هستند و نوعی تفاوت به لحاظ فنی دارند که مزایایی هم دارد. اینها نیز در روند تولید به کار گرفته شد و می‌تواند به ظرفیت تولید کمک کند.
وی ادامه داد: امروز به گام چهارم رسیده‌ایم که از ۱۵ آبان این اتفاق افتاد و رئیس‌جمهور به سازمان دستور دادند و آقای صالحی هم به زیرمجموعه منعکس کردند و با وجود متخصصین ورزیده که مایه افتخار کشور هستند کار چند روزه به سرانجام رسید. برخی فکر کردند تزریق گاز مثل تزریق آمپول است که اینطور نیست؛ انتقال سیلندر انجام شد. قرار بود تا ۱۵سال در فردو غنی‌سازی صورت نگیرد اما الان تنها ۴سال گذشته است. فردو دوبال دارد که جمع‌آوری ماشین‌های قبلی به ما کمک می‌کند از ماشین‌های جدید استفاده کنیم.
کمالوندی ادامه داد: دلیل اول جغرافیایی بود دلیل دوم هم تولید پسماندها بود که پیام خودش را دارد. می‌شود گفت یک نوع کار غنی‌سازی پیشرفته‌تر و بهتر است. ۲۵ تن را داریم و ۲ تن را به فردو منتقل کردیم. می‌توان گفت می‌توانیم از ۱.۵ تا ۲ ساعت فاصله از نطنز منتقل کنیم. باید کارهای مختلفی انجام می‌شد و ماشین‌ها باید چک می‌شد. نیروی انسانی هم باید
کنترل می‌شد.
وی ادامه داد: مرکز ملی خلاء، مرکز کنترل و استانداردسازی مواد و مرکز تولید ایزوتوپ پایدار از مسیرهای غیر سانتریفیوژی را به علاوه عملیات غنی‌سازی اکنون در سایت فردو داریم. فردو در بخش غنی‌سازی دو بال دارد که یک بال آن فعال است و در بال دیگر سانتریفیوژها جمع‌آوری شده است اما باید بگویم اگر قرار باشد در بال دیگر سانتریفیوژ بیاید دیگر از نسل اول نیست و حتما از ماشین‌های پیشرفته خواهد بود.
وی افزود: دو آبشار ۱۷۴ تایی را قرار نیست به آنها اورانیوم تزریق کنیم بلکه مخصوص ایزوتوپ پایدار هستند که از روش‌های ارزان است. فردو طی روز‌های آینده به حداکثر ظرفیت خود خواهدرسید. با آمدن فردو به ۹۵۰۰ سو می‌رسیم که نسبت به ظرفیت قبل از برجام دیگر فاصله‌ای باقی نمی‌ماند. از الان زمان به نفع ماست. از اینجا به بعد گازدهی به زنجیره‌ها شروع می‌شود. بعدهم پایدارسنجنی زنجیره‌ها است و همه مراحل
تحت نظر آژانس است. ما می‌توانیم بگوییم برخی بندهای برجام ازجمله بند ۴۴ را کنار گذاشتیم.
وی ادامه داد: ایران همیشه به تعهدات خودش پایبند بود، اما این تعهدات نامتوازن شده بود که ما خواستیم به توازن بازگردد. ما به طرف‌های برجام گفتیم تا زمانی که شما به تعهدات برگردید ما هم گام‌های خودمان را برخواهیم داشت. سازمان انرژی اتمی در زمان مذاکرات تلاش کرد گام‌های خود را متعهدانه بردارد و با این نگاه هم وارد شدیم. امروز هم مشاهده می‌کنید وقتی تصمیم به بازگشت بگیریم به راحتی
بازخواهیم گشت.
کمالوندی با تاکید بر اینکه یکشنبه روز مهمی است، گفت: امروز بتن‌ریزی را برای نیروگاه بوشهر داریم و کسی که دانش هسته‌ای دارد، می‌داند که دوسال این کار وقت می‌گیرد. این کار پیام خوبی را به دنیا می‌دهد؛ نشان خواهیم داد که قدم‌های خوبی برداشتیم که تا ۱۴۰۴ این نیروگاه به بهره‌برداری خواهد رسید. وی درخصوص مسائل پیش آمده در رابطه با بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: طی یادداشت‌هایی به آژانس تمامی موارد گفته شد. آن روز سیستم‌ها آلارم داد که بازرس یا آغشته به مواد است یا با خود موادی به همراه داشته است. اعضای آژانس متقاعد شدند و گفتیم فیلم‌ها موجود است.
وی افزود: اعتبار‌نامه این بازرس لغو شد؛ بعضی می‌خواستند از این موقعیت سوء استفاده کنند. ما یک یادداشت حقوقی به آژانس دادیم و گفتیم که نیاز به تحقیقات بیشتری است که آژانس هم قبول کرد. ما تجربیات زیادی در این زمینه داریم که به همین دلیل سیستم کنترلی قوی داریم و به آژانس هم گفتیم در هر سه روش جواب یکی بود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با نصب ماشین‌های جدید چه میزان به ظرفیت غنی‌سازی اضافه خواهد شد و آیا به دستور مقام معظم رهبری خواهد رسید، گفت: مقام معظم رهبری گفتند که ظرفیت غنی‌سازی باید به ۱۹۰ هزار سو برسد؛ برنامه‌ای که متخصصین ارائه دادند گفتند که ما تا ۲۵۲هزار سو غنی‌سازی داشته باشیم و حتی تا یک میلیون سو هم برویم.
وی ادامه داد: درگام سوم و با ماشین‌های جدید ما می‌توانیم تا یک میلیون سو برویم و اگر هم جواب ندهد ما تا ۲۵۲ هزار سو خواهیم رفت. ما امروز بالای ۵۰۰ هزار کیلو سوخت ذخیره داریم و روزبه‌روز هم افزایش پیدا خواهد کرد. امروز ظرفیت غنی‌سازی ما تا ۹هزار و ۵۰۰ سو افزایش پیدا کرده است و تا آینده هم افزایش پیدا خواهد کرد.
وی در رابطه با این که تاکنون برداشتن گام‌ها برای این بود که طرف‌ها به برجام باز گردند اما اینگونه نشد؛ حالا چه چشم‌اندازی خواهیم‌داشت، گفت: اروپایی‌ها در جایگاهی نیستند که موضوع را به شورای امنیت ببرند، نمی‌شود بدهکار به طلبکار تبدیل شود! تصمیمات در سطوح بالا انجام می‌شود؛ ما یک سال صبر کردیم و تصمیمات هم باتوجه به حقایق صورت‌می‌گیرد. طبیعی است وقتی که به سمت گام‌های بعدی می‌رویم تعهدات برجام انجام نمی‌شود اما پوسته برجام را حفظ می‌کنیم.
به گزارش ایلنا، وی تاکید کرد: اقدامات ماحساب شده بود. رژیم صهیونیستی و آمریکایی امروز از اول برجام را نمی‌خواستند؛ امروز اصل بر این است که منافع کشور حفظ شود. سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه به تنهایی تصمیم‌گیر نیستند، تصمیمات جای دیگری انجام می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام