کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 آبان 1399   Sunday 25 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: اقتصادی

کشور هنوز درگیر ملخ‌های مهاجم صحرایی در جنوب است که خبر از افزایش جمعیت ملخ‌های بومی در برخی از استان‌ها به گوش می‌رسد. سازمان حفظ نباتات کشور می‌گوید افزایش جمعیت ملخ‌ها در پی بارندگی‌های اخیر و فراهم شدن منابع غذایی اتفاق افتاده است و هر چند در گذشته سابقه طغیان ملخ بومی در این مناطق وجود داشته است، اما در حال حاضر اوضاع تحت کنترل است و تا امروز ملخ‌های بومی حالت طغیانی پیدا نکرده‌اند. به گزارش ایلنا، هجوم ملخ‌های صحرایی از کشورهای عرب همسایه تا امروز ۸ استان جنوبی را درگیر کرده و سطح مبارزه با این آفت در بیش از ۱۶۴ هزار هکتار از اراضی کشور در حال انجام است. سازمان حفظ نباتات کشور تعداد موارد هجوم ملخ‌های صحرایی به جنوب کشور را بیش از ۱۴۰ مورد در دسته‌های هزار تا چند میلیونی اعلام کرده است.
این آمار نشان می‌دهد در حال حاضر آفت ملخ صحرایی برای کشور در استان‌های جنوبی تبدیل به تهدید جدی شده است.
در این شرایط، خبر از افزایش جمعیت ملخ‌های بومی در استان‌های شمالی به گوش می‌رسد.
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور، در این‌باره به خبرنگار ایلنا گفت: ملخ‌های بومی (مراکشی) در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، گلستان، کردستان‌،‌ همدان و خراسان‌ها حضور دارند و در برخی سال‌ها شاهد افزایش جمعیت آن‌ها هستیم.
سعید معین نمینی یادآور شد: ملخ‌های بومی (مراکشی) بیش از ۲۰۰ سال است وارد ایران شده‌اند و با ملخ صحرایی جنوب کشور متفاوت هستند. وی اظهار کرد: گزارش‌های ارسالی از برخی از این استان‌ها نشان می‌دهد که امسال
در پی بارش‌ها و مساعد شدن شرایط آب و هوایی جمعیت ملخ‌های بومی در حال افزایش است و عملیات کانون‌یابی و در صورت نیاز مبارزه در چند منطقه پیگیری می‌شود.
وی اطمینان خاطر داد که هنوز ملخ‌های بومی در این استان‌ها وارد حالت طغیانی نشده‌اند و اوضاع تحت کنترل است.
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور درباره افزایش جمعیت ملخ در شهرستان سیل زده آق قلا نیز اظهار کرد: نوع ملخ‌های شهرستان آق قلا نیز از نوع بومی (مراکشی) است.
به گفته معین نمینی، هر چند در شهرستان آق قلا سیل و وجود مناطق صعب العبور مبارزه را سخت کرده است، اما آفت کنترل شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام