کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 آبان 1399   Saturday 31 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 بهمن 1397

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

مالیات یکی از محورهای توسعه هر کشور است که به مدد آن می‌توان به بنیان‌نهادن زیرساخت‌های اساسی پرداخته و به سوی آینده‌ای روشن گام برداشت و با این توصیف مسئله مالیات نه فقط موضوعی مختص زمان حال که انجام کمترین وظیفه برای نسل‌های آینده کشور است.
بعضی اشکالات اما مانع از تحقق این حرکت می‌شود:
مالیات اکثرا از اقشاری که حقوق‌بگیر محسوب می‌شوند به طور دقیق دریافت می‌شود. این اقشار می‌توانند کارگران، معلمین، پرستاران و پزشکان بخش دولتی، کارمندان دولت و بازنشستگان باشند که عموما درآمد ثابتی دارند و بسته به مقدار درآمد مالیات تمام و کمال از آن کسر می‌شود.
گروه‌هایی که حتی گاهی با تاخیرهای چندین ماهه و کم‌ارزش شدن حقوق دریافتی دیرهنگام خود مواجه هستند.
در بقیه صنوف آزاد غیردولتی اما علیرغم وجود قانون مالیات بر درآمد، ظاهرا برنامه مشخص اخذ مالیات وجود ندارد و همین محملی را می‌سازد تا بعضی افراد و سازمان‌ها به انحاء روش‌ها از پرداخت آن - یا لااقل از پرداخت درست و دقیق آن- شانه خالی‌ کنند. مشکل اصلی دریافت مالیات در واقع در این نقطه بحرانی وجود دارد.
دولت و مجلس برای سر وسامان دادن این مشکل می‌توانند ضمن وضع قوانین شفاف و قاطع همه اقشار غیرحقوق‌بگیر و اصناف مختلف رنگارنگ و متفاوت از وسایل سنگین راهداری و جرثقیل، فروشندگان و سازندگان طلا،جواهر و نقره وموزاییک‌فروشان گرفته تا هتلداران،تاسیسات مکانیکی ساختمان،صرافان و ده‌ها صنف و سازمان دیگر را ملزم به پرداخت مالیات دقیق کند و بدیهی است که پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی هم جزو این مشمولین هستند.
در واقع درصدی از در آمدی که هر جا کسب می‌شود متعلق به مالیات بوده و واضح است که همه صنوف و سازمان‌ها بدون استثنا باید بر اساس درآمد دقیق خود مالیات دهند و گروه پزشکان هم به عنوان یک صنف هیچ‌گاه تافته جدابافته نبوده و نیست.
در عین حال باید اجازه دهیم آمارهای مستدل و مدلل از درآمدها معیار اخذ مالیات از افراد و سازمان‌ها بوده،حرف اول و آخر را بزند.
ضمنا یادمان باشد عدالت مفهومی فهیم و همه‌جانبه دارد و در این مفهوم منصفانه‌ترین درصدهای مالیاتی باید به بازنشستگان و حقوق‌بگیران دهک‌های پایین اقتصادی که زحمات نجومی کشیده و می‌کشند و با سیلی صورت آبرو سرخ نگه می‌دارند اختصاص یابد و از سوی دیگر با سایرین هم بدون استثنا و برخورد شود.
تنها وقتی عدالت در اخذ مالیات این‌گونه و در تمام ابعاد خود اجرا شود می‌توان به برداشتن میوه شیرین توسعه از آن امید داشت.
و الا سازمان مالیاتی‌ای که فقط زورِ گرفتن مالیات تمام و کمال از اقشار حقوق‌بگیر و بازنشسته یا استفاده از روش‌های انتخابی و غیر همه‌جانبه در اخذ مالیات را دارد ضمن انجام عمل غیرمنصفانه هیچ‌گاه در مسیر توسعه گام برنمی‌دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام