کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 شهریور 1400   Sunday 19 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 01 شهریور 1394

صفحه خبر: سیاسی

رئیس جمهوری گفت: اساس راهبرد جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد بازدارندگی و دفاع است و سیاست ما سیاست تنش زدایی، همگرایی و اعتمادسازی با دنیا است. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی اظهار داشت: وقتی
می گوییم سیاست تنش زدایی، همگرایی و اعتمادسازی، این منافاتی با قدرت دفاعی و صنعت نظامی ما ندارد؛ ما زمانی می توانیم با طرف مقابل خوب مذاکره کنیم و گفتگوی ثمربخش داشته باشیم که توانمند و قوی باشیم.
وی همچنین اظهارداشت: حرکت پر شتابی در کشور به سمت خودکفایی در نیازهای نیروهای مسلح آغاز شده است. رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: صنعت دفاعی کشور نشان از نوع آرمان آن ملت و کشور دارد و صنایع دفاعی ما همواره صنایعی است که از سرزمین ، مردم و منافع ما به خوبی دفاع می کند.
روحانی تاکید کرد: ما اهل تجاوز نبوده و نیستیم، سیاست ما سیاست تنش زدایی، همگرایی و اعتمادسازی با دنیا است. ایران ثابت کرده اهل تجاوز نیست، اهل فرهنگ و
نوع دوستی است. وی همچنین گفت: بازدارندگی تنها با صنعت دفاعی و نظامی حاصل نمی شود نیاز به قدرت فرهنگی، علمی ، سیاسی و اقتصادی هم داریم و این قدرت ها باید در کنار هم قرار گیرند تا قدرت ملی محقق شود.
به گزارش ایرنا، رئیس قوه مجریه ادامه داد: تحولاتی که ما امروز در زمینه اطلاعات، ارتباطات و بسیاری از بخش های الکترونیک، هوافضا و دریایی می بینیم از نیروهای مسلح شروع شده است، نیروهای مسلح ما ضمن ایجاد یک فکر و ایده باید قادر باشند در مقام اجرا درست تقسیم بندی کنند. وی با تاکید بر این که اسلام به جای جنگ کلمه دفاع را به کار برده است، افزود: سال ها در تاریخ دنیا طول کشید که از کلمه جنگ به دفاع برسیم، قرن ها بحث جنگ و جنگ سالاری بود. وی خاطرنشان کرد: آرمان ما، آرمان دفاع است نه جنگ، دین و نظام ما مردم سالار است و جنگ سالار نیست، زیرا ما به دنبال جنگ و تجاوز نیستیم.
رئیس جمهوری با یادآوری این که آرمان نظام ما آرمان دفاع است، تاکید کرد: دین ما و نظام ما مردم سالار است و جنگ سالار نیست.
رئیس جمهوری همچنین گفت: ادعای صلح خواهی و تنش زدایی بدون قدرت، آمادگی برای اشغال کشور، تجاوز دیگران و از دست رفتن منافع کشور است.
روحانی افزود: ما نیازمند قدرت ملی هستیم، حال بخشی از این قدرت ملی، قدرت سیاسی و بخشی از آن قدرت نظامی، فرهنگی و اقتصادی است و قدرت های مختلف در کنارهم قدرت ملی را می سازد.
وی ادامه داد: وقتی می گوییم سیاست ما بازدارندگی است، بازدارندگی تنها با صنعت دفاعی و قدرت نظامی حاصل نمی شود و ما نیاز به قدرت فرهنگی، قدرت سیاسی، قدرت دفاعی و قدرت اقتصادی داریم و این ها باید کنار هم قرار بگیرند تا به قدرت ملی تبدیل شوند. روحانی گفت: ما باید با قدرت ملی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، علمی، تکنولوژیکی و دفاعی بازدارنده باشیم. توانمندی زمانی است که از هر قدرت بجا و در زمان مناسب استفاده کنیم، چرا که جابه جا کردن این قدرت ها برای کشور شکست به وجود می آورد. وی توضیح داد: اگر آن روزی که باید از قدرت دیپلماسی استفاده کنیم از قدرت نظامی استفاده کنیم یا بالعکس منجر به شکست می شود.
رئیس دولت یازدهم با تاکید بر این که امروز در شرایط به مراتب بهتر از یکی ، دو سال پیش هستیم،خاطرنشان کرد: دلیل آن این است که امروز با توان سیاسی توانستیم به توافقی برسیم که آن را تمام کشورهای دنیا به جز یک کشور جنگ طلب و یک جماعت جنگ طلب در یک کشور دیگر قبول دارند. ممکن است برخی کشورها در دل خوشحال نباشند اما شرایط به گونه ای نیست که علیه این توافق حرف بزنند.
نفع همه
رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود توافق هسته ای را کم نظیر خواند و گفت: 199 کشور دنیا به جز یک رژیم نامشروع و یک عده اعضای کنگره آمریکا موافق توافق هستند. در واقع کار مهمی اتفاق افتاده است؛ توافق برد - برد که به نفع همه است.
وی اظهار داشت: ممکن است برخی به ذهنشان بیاید اگر با دنیا توافق کردیم و روابط ما صمیمی شد دیگر برای چه سلاح ، موشک و هواپیما بسازیم و قدرت دفاعی کشور را تقویت کنیم؟ روحانی در پاسخ به این سوال گفت: ما باید برای این توان دفاعی خود را تقویت کنیم که توافق و ثبات در این کشور پایدار بماند، تا روابط صمیمی ما با منطقه و دنیا یک روابط صمیمی و پایدار باشد.
وی ادامه داد: اگر یک کشور مستقل نباشد هر چه
قدرتمند هم باشد تبدیل به ژاندارم می شود که به او دستور می دهند تا چه کار انجام دهد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر کشوری دارای ثبات، انسجام و وحدت ملی نباشد نیروی مسلح آن کشور هم نمی تواند به اهداف خود دست یابد. ببینید در یک کشوری که اختلاف بین اقوام، ملیت ها و مذاهب پیش می آید ارتش هم ضعیف می شود اما اگر ملت منسجم و متحد بود نیروی مسلح پشتوانه مردمی دارد و به خوبی می تواند از مردمش دفاع کند. روحانی با تاکید بر این که اگر صلح
می خواهیم باید قوی و مقتدر باشیم، گفت: مشکل و تهدیدات فراوانی اطراف ما وجود دارد، کشور ما آرام و امن است اما منطقه امن نیست.
وی افزود: شرایطی نیست که بتوان با خیال راحت گفت تا 10 سال دیگر خبری نیست و بتوان یک نفس راحت کشید، به شرق کشور نگاه کنید، می بینید آمریکایی ها سکنی گزیده و پایگاه نظامی در اختیار گرفته اند، به غرب کشور نگاه کنید، می بینید یک کشور بزرگ در نا امنی و بی ثباتی تروریست هاست و آمریکایی ها آنجا هم به نوعی حضور دارند. وی ادامه داد: در جنوب کشور هم از حضور دریایی قدرت های بزرگ گرفته تا پایگاه های آنها در کشورهای جنوب و کشورهای شمال همچنان وضعیت مطلوبی ندارد. آیا در چنین شرایطی می توانیم به فکر نباشیم و بی خیال باشیم؟ آن هم در شرایطی که می بینید قدرت های بزرگ گاهی به تروریست ها جنگ نیابتی می دهند.
رئیس جمهوری همچنین گفت: می بینید در منطقه چه وضعی پیش آمده است و نفع آن برای کیست؟ با پول مردم هواپیما و بمب های مدرن می خرند و بر سر همسایه مظلوم می ریزند، در چنین شرایطی ما باید آماده، مجهز و مقتدر باشیم. وی یادآور شد: این بلاهایی که بر سر برخی کشورهای منطقه می آورند نخست ایران آن را تجربه کرده است. همین گروهک های تروریستی را اوایل انقلاب در ایران در مرزهای غربی ، جنوبی و حتی تهران به وجود آوردند. انتحاری هایی که اکنون در عراق و سوریه هستند. این انتحاری ها از ایران و تهران شروع شد. مگر ائمه جمعه عالم و مجتهد ما را در مسجد و وسط زمان به شهادت نرساندند؟ رئیس جمهوری گفت: آنها خواستند انقلاب ما را از این طریق از بین ببرند که موفق نشدند سپس جنگ 8 ساله ایجاد کردند که باز هم موفق نشدند.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این نکته که قبل از انقلاب عمدتا مصرف کننده سلاح بودیم، گفت: پس از انقلاب مدتی تعمیرکار سلاح خوبی بودیم چرا که به ایران قطعات نمی دادند اما کم کم وارد فاز بعدی و مهندسی معکوس شدیم.
وی ادامه داد: ببینید امروز به چه نقطه ای رسیدیم
نه تنها ابزار کپی کرده و می سازیم بلکه از این مرحله عبور کرده ایم و به سمت طراحی ، ساخت و خودکفایی حرکت کرده ایم و در بسیاری از زمینه ها خودکفا شده ایم.
وی این قدرت جمهوری اسلامی ایران را علیه هیچ کس و هیچ کشوری ندانست و گفت: این قدرت برای حراست از سرزمین و منافع ما است و این قدرت به نفع کشورهای منطقه هم خواهد بود.
صلح واقتدار!
رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود قدرت ایران را پشتوانه ثبات منطقه دانست و گفت:ما آمادگی داریم با کشورهای در منطقه که دارای هدف واحد هستیم، همه ثبات می خواهیم و به دنبال مبارزه با تروریسم هستیم، نوعی هماهنگی، همکاری و حتی ائتلاف تشکیل دهیم تا به اهداف مورد نظر دست یابیم.
روحانی با یادآوری حساسیت دیپلمات ها در مذاکره برای صنعت دفاعی خاطرنشان کرد: اگر شرایطی به وجود آمد که صورتجلسه مذاکرات در اختیار مردم قرار گیرد، خواهید دید که دیپلمات ها در دفاع از صنعت دفاعی همچون شیر غریده اند. وی اظهارداشت: امروز تنها چیزی که مطرح کرده اند این است که موشکی نسازید از ابتدا طراحی آن برای سلاح هسته ای باشد. ما هیچ گاه به دنبال این کار نبوده و نیستیم. وی تاکید کرد: می بینید که در برجام در مورد بحث نظامی به هیچ عنوان مسئله ای وجود ندارد که نیروهای مسلح ما قدمی در راهبردها و اهداف خود کوتاه بیایند. رئیس جمهوری با تاکید بر این که صلح فقط در سایه اقتدار، امکان پذیر است، گفت: تنها کشورهای توانمند، قدرتمند و دارای نیروی بازدارنده کافی می توانند
صلح را برای ملت هایشان تضمین کنند و دولت یازدهم، تمام مساعی خود را در این زمینه به کار خواهد بست.
رئیس جمهوری با بیان این که اقداماتی که در دو سال گذشته برای تقویت بنیه دفاعی کشور انجام شده بسیار بیشتر از دوره های مشابه پیش است، خاطرنشان کرد: این مسیر را دنبال خواهیم کرد تا همچنان کشوری قدرتمند برای حراست از امنیت خود و منطقه داشته باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام